Wyjmij z lodówki, zmieszaj z wodą i podlej paprotkę. Efekt cię zaskoczy

Aktualizacja

Jak pielęgnować paprotki domowe, aby bujnie rosły? Podstawą jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie będzie miała dostęp do rozproszonego światła. Prawidłowe podlewanie zależne od pory roku i odżywanie. Miłośnicy kwiatów i roślin doniczkowych często dzielą się sprawdzonymi sposobami na to, jak zadbać o paprotki, co zrobić, żeby nie wyglądały mizernie. Jednym z nich jest mleczny nawóz. Jak go zastosować i jakie efekty przyniesie podlewanie paprotki mlekiem z wodą?

Podlewanie paprotki wodą z mlekiem. Sposób na zielone liście i nie tylko
Podlewanie paprotki wodą z mlekiem. Sposób na zielone liście i nie tylko 123RF/PICSEL

Podlewanie paprotki domowej. Wszystko zależy od pory roku

Paprotki bywają kapryśne. I chociaż mówi się, że to kwiaty proste w uprawie, to wiele osób, przyzna, że jednak dalekie jest to od prawdy. Paprocie gubią liście, często chorują - szczególnie wtedy, gdy nie poznamy dokładnie ich potrzeb i nie dostarczymy tego, co w pielęgnacji paproci jest najistotniejsze. Podstawą jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Nie mogą być narażone na bezpośrednie nasłonecznienie, powinny stać w miejscu, gdzie dociera światło rozproszone. Drugim ważnym punktem w pielęgnacji paproci jest podlewanie. Tutaj należy pamiętać, że to, jak często będziemy dostarczać wodę roślinie, zależy od pory roku. Latem paproć podlejemy 2-3 razy w tygodniu, ale już w chłodniejsze miesiące większość paprotek doniczkowych będzie potrzebować podlewania raz w tygodniu. Trzeba również robić to z umiarem, aby nie przelać paprotki. Ziemia nie może być mokra, a jedynie wilgotna.  Warto umieścić na dnie doniczki warstwę drenażu z keramzytu.

Liście paprotki potrzebują regularnego zraszania
Liście paprotki potrzebują regularnego zraszania123RF/PICSEL

Jeśli zastanawiacie się, czy paprotka lubi zraszanie, to odpowiedź jest jedna - tak! To roślina, która potrzebuje dużej wilgotności powietrza. Dlatego też, jeśli chcemy dłużej cieszyć się piękną, bujną paprotką, pamiętajmy o regularnym zraszaniu. Dobrym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wilgotności będzie także zastosowanie specjalnych nawilżaczy.

Podlewanie paprotki wodą z mlekiem  - efekty

Nie podlewaj paprotki samym mlekiem, to może jej tylko zaszkodzić
Nie podlewaj paprotki samym mlekiem, to może jej tylko zaszkodzić 123RF/PICSEL

Paprotki, jak wszystkie rośliny potrzebują też dodatkowego wzmocnienia i można do tego wykorzystać sprawdzone domowe sposoby. Ten znały już nasze babcie. Mowa o wykorzystaniu do podlewania mleka. Co to da? Mleko ma właściwości zakwaszające, a to pomaga w ochronie roślin przed atakiem grzybów. W składzie ma również cukry, a te wspierają m.in. rozwój rośliny. Taki nawóz mleczny na pewno przyczyni się do tego, że liście paproci będą soczyście zielone i piękne, a dodatkowo dojdzie do zakwaszenia podłoża.

Jak podlewać paprotki wodą z mlekiem?

Podstawowa zasada - nawóz mleczny stosujemy raz w miesiącu. Aby przygotować ten domowy "wzmacniacz" paproci, potrzebujemy litrowe naczynie. Wlewamy do niego szklankę mleka i 1 l wody (można trzymać się zasady 1:10 - litr wody - 100 ml mleka). Mleko najlepiej, aby było niepasteryzowane i chude. Nie podlewamy roślin samym mlekiem - to może im jedynie zaszkodzić. Na forach florystycznych wiele osób zauważa, że dobranie złych proporcji to nie tylko brak efektów, ale i nieprzyjemny zapach wydobywający się z doniczki.

"Wydarzenia": 90-latka z Bierunia chciała postrzelać. Policjanci zabrali ją na strzelnicęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas