Sok z pokrzywy: Usuwa toksyny, wspiera pracę wątroby i jelit
Pokrzywę trudno przeoczyć, bo pełno jej na łąkach, w rowach, lasach, zaroślach i ogródkach. Niesłusznie omija się ją jednak szerokim łukiem, bo śmiało może konkurować z zagranicznymi superfoods. Witaminami, minerałami i substancjami biologicznie czynnymi, które pokrzywa zawiera, mogłaby spokojnie obdzielić kilka gatunków. Przyrządzany na jej bazie sok, herbata czy napar to prawdziwa bomba witamin i remedium na wiele dolegliwości. Jest niezastąpiona w walce z anemią, wspiera wątrobę, nerki i jelita, a poza tym doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Jak przyrządzić z pokrzywy sok? Poniżej kilka podpowiedzi.
Pokrzywa: Hit medycyny naturalnej, sojusznik w ogrodzie
Pokrzywa już przed wiekami i w tempie błyskawicy stała się hitem w medycynie naturalnej. Zielarze zachęcają do zbierania młodych liści rośliny w celach wzmocnienia zdrowia i profilaktyki wielu chorób, kosmetolodzy wykorzystują wyciąg z ziela do pielęgnacji, skóry i włosów, a ogrodnicy wykorzystują ją jako jako nawóz, bo świetnie użyźnia glebę i jest sojusznikiem w walce ze szkodnikami, takimi jak przędziorki czy mszyce. Długą listę nietuzinkowych właściwości pokrzywa zawdzięcza swojemu bogatemu składowi. Dostarcza solidnych ilości witamin A, E, C, B i K; cennych pierwiastków; takich jak żelazo, wapń, magnez, fosfor, siarka jod, potas czy krzem oraz substancji biologiczne czynnych, takich jak flawonoidy, kwasy organiczne, garbiki, pektyny i chlorofil.
To właśnie dzięki nim skutecznie detoksykuje organizm, poprawia przemianę materii, stymuluje pracę wątroby, nerek i jelit, zwiększa produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Pomaga też obniżyć ciśnienie tętnicze, stabilizuje poziom cukru i wspiera leczenie chorób; takich jak anemia, zapalenie pęcherza i nerek, wrzody żołądka oraz katar sienny.
Sok z pokrzywy pożądany w diecie nadciśnieniowców i cukrzyków
Pokrzywę można wykorzystać w rozmaity sposób. Warto przygotować na jej bazie m.in. odżywczy sok. To solidna dawka łatwo przyswajalnego żelaza; zalecana zwłaszcza przy anemii i niedoborach witamin. Uchodzi także za naturalne remedium na zalegające w organizmie toksyny i złogi kwasy moczowego; oczyszcza też krew i stymuluje pracę wątroby. Po sok z pokrzywy powinni też sięgać nadciśnieniowcy i cukrzycy (pomaga obniżać ciśnienie oraz poziom cukru we krwi) oraz osoby pragnące pozbyć się nadprogramowych kilogramów (przyspiesza trawienie i metabolizm) i zmagające się z dolegliwościami i chorobami układu moczowego (działa moczopędnie).
Sok z pokrzywy: Jak przygotować i czym go wzbogacić?
Największej ilości witamin i pierwiastków, jakie skrywa w sobie pokrzywa, dostarcza świeżo wyciśnięty z niej sok. Aby wzbogacić jego smak; warto dodać do niej orzeźwiające i soczyste owoce czy zioła. Do przygotowania soku z pokrzywy potrzebna jest szklanka młodych liści pokrzywy, 2 jabłka, 1/2 gruszki, połowa cytryny i liście świeżej mięty. Świeże liście pokrzywy należy zalać zimną wodą i umyć je starannie (najlepiej w rękawiczkach). Oczyszczoną pokrzywę, jabłka, gruszkę, cytrynę i listki mięty należy wrzucić do wyciskarki. Dla podkreślenia smaku soku z pokrzywy można także dodać do niego liści szpinaku i kilka kawałków świeżego ananasa. Finalny efekt zachwyca nawet najbardziej wybredne podniebienia.
Herbata z pokrzywy wspiera zdrowie i oczyszcza skórę
Dobrym pomysłem na wykorzystanie pokrzywy jest także przygotowanie na jej bazie herbaty. Posiada takie same właściwości jak sok z rośliny, doskonale oczyszcza organizm z toksyn, a poza tym można ją wykorzystywać w formie naturalnego kosmetyku. Zastąpi m.in. tonik, zwłaszcza w przypadku cery tłustej. Oczyści skórę i wesprze leczenie trądziku. Herbatę z pokrzywy można stosować także zewnętrznie i przykładać na bolące stawy i mięśnie. Pomoże także przy grzybicy skóry, infekcjach jamy ustnej czy zapaleniu dziąseł oraz oczywiście łupieżu. Pokrzywa to ceniony składnik szamponów i odżywek do włosów.
Pokrzywa: Przeciwwskazania
Pokrzywa - choć bardzo zdrowa - niektórym bardzo zaszkodzi. Przeciwwskazaniem do jej stosowania są przewlekłe choroby nerek, polipy macicy, krwawienie z dróg rodnych oraz nowotwory. Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby przyjmujące leki na cukrzycę oraz rozrzedzające krew.