Spacer z kotem na smyczy? Oto co musisz wiedzieć

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

​Koty znane są ze swojej niezależności i nieprzewidywalności, a wyprowadzanie ich na smyczy dla wielu z nas wydaje się pomysłem abstrakcyjnym. W rzeczywistości spacery z kotem mogą być bardzo korzystne zarówno dla jego zdrowia, jak i naszej wspólnej relacji. Jak zacząć wyprowadzać kota na smyczy i o czym należy pamiętać?

Czy wyprowadzanie kota na smyczy jest dobrym pomysłem?
Czy wyprowadzanie kota na smyczy jest dobrym pomysłem?123RF/PICSEL

Czy wyprowadzanie kota na smyczy do dobry pomysł? Zalety spacerów z pupilem

Koty to bardzo ciekawskie i aktywne stworzenia. Spacer na świeżym powietrzu może dostarczać im nowych bodźców, które są ważne dla ich dobrostanu psychicznego. Widoki, dźwięki i zapachy zewnętrznego świata mogą być fascynującym urozmaiceniem codziennej rutyny. Niestety większość kotów domowych prowadzi mało aktywny tryb życia, przez co niekiedy zmagają się z nadwagą. Regularne spacery mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi pupila i poprawie jego kondycji fizycznej.

Spacery mogą również wzmocnić naszą więź z kotem. Wspólne eksplorowanie otoczenia jest okazją do zacieśnienia relacji między pupilem i właścicielem. Dla kotów, które z różnych powodów nie mogą być wypuszczane na zewnątrz samodzielnie, smycz jest bezpiecznym sposobem na cieszenie się świeżym powietrzem i naturalnym środowiskiem.

Spacery z kotem - o czym musimy pamiętać?

Do spacerów z kotem musimy się odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniej smyczy dla pupila.

Nigdy nie decydujmy się na obroże, a wybierajmy wygodne szelki, najlepiej te bezuciskowe. Koty są zwierzętami bardzo instynktownymi. Wystraszone gwałtownie podskakują, a zaciekawione mogą próbować wskakiwać np. na drzewa. Obroże, powodujące ucisk w takich sytuacjach mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego pupila.

Jeśli już kupimy odpowiednie szelki, pamiętajmy też, aby dobrze dopasować je do ciała kota. Nie powinny być one zbyt ciasne ani zbyt luźne, ponieważ zwierzak może łatwo się z nich wówczas wyślizgnąć.

Dla kota najlepiej wybrać porządne szelki bezuciskowe
Dla kota najlepiej wybrać porządne szelki bezuciskowe123RF/PICSEL

Jak nauczyć naszego kota wychodzenia na smyczy? Pamiętaj - nic na siłę

Nie wszystkie koty polubią spacer na smyczy. Dla niektórych z nich zewnętrzny świat może być zbyt stresujący. Nowe bodźce, takie jak hałas uliczny czy obecność innych zwierząt, mogą wywołać w nim lęk i niepokój. Na spacerze kot jest narażony na różne zagrożenia, takie jak ruch uliczny, psy, czy też dzikie zwierzęta. Ważne jest, aby właściciel był świadomy tych zagrożeń i umiał zapewnić kotu bezpieczeństwo. Nie każdy kot łatwo zaakceptuje noszenie uprzęży i chodzenie na smyczy. Proces adaptacji może być długotrwały i wymaga dużo cierpliwości.

Do wychodzenia na spacery naszego pupila najlepiej uczyć od małego. Starszy kot, który nigdy nie był na dworze lub który do tej pory biegał wolno, może mieć duże problemy z przyzwyczajeniem się do uprzęży.

Zanim więc wyjdziemy z kotem na zewnątrz, musimy przyzwyczaić go do noszenia szelek. Najlepiej zrobić to w domu. Na początku kot może być zdezorientowany lub próbować się uwolnić, jednak ważne jest to, abyśmy nie zmuszali go do niczego na siłę. Warto też nagradzać go za każdy krok w stronę akceptacji uprzęży.

Dobrym miejscem na pierwszy spacer z kotem będzie cichy i bezpieczny zakątek, z dala od ruchliwych ulic i potencjalnych zagrożeń. Dopiero gdy nasz kot zacznie czuć się pewnie i komfortowo możemy zwiększać zasięg i czas spacerów. Podczas spaceru musimy być zawsze czujni, nie tylko na nasze otoczenie, ale i reakcje kota. Jeśli wykazuje on oznaki stresu lub niepokoju, należy wrócić do domu i spróbować ponownie innym razem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas