Oto objawy, że twój kot zaczyna się starzeć. Miej go na oku

Koty żyją dłużej niż psy, przyjęło się też sądzić, że są od nich zdecydowanie bardziej odporne. Faktycznie, mruczki są bardzo wytrzymałe i dobrze maskują ból, więc ich właściciele powinni być wyczuleni na każdą zmianę w ich zachowaniu. Czasem może ona świadczyć o chorobie, ale częściej jest po prostu objawem starzenia się naszych pupili. Oto pięć dowodów na to, że twój milusiński to już koci senior!

Starsze koty potrzebują zdecydowanie więcej spokoju i snu niż młode kociaki
Starsze koty potrzebują zdecydowanie więcej spokoju i snu niż młode kociaki 123RF/PICSEL

Kot je mniej i zaczyna chudnąć

Jednym z pierwszych objawów, które mogą świadczyć o tym, że nasz kot szybko się starzeje jest zanik apetytu, a finalnie utrata wagi. W większości przypadków oznacza ona choroby takie jak np. cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Kot senior może jednak chudnąć nawet przy pełnym zdrowiu i dobrym apetycie - na wszelki wypadek należy jednak zgłosić się z pupilem do weterynarza, by wykluczył poważniejsze schorzenia.

Kotu psują się zęby

Taki przegląd uzębienia powinniśmy serwować kotu co najmniej raz w roku. Pupil senior powinien odwiedzać dentystę nawet co sześć miesięcy.

Kot mniej się rusza i nie skacze tak chętnie jak wcześniej

Koty uwielbiają długi sen i niczym niezmącony odpoczynek. Równie chętnie lubią jednak także zabawę, często wskakują na ulubione meble, biegają nocą po całym mieszkaniu i zachęcają właścicieli do figli. Starsze koty z wiekiem tracą jednak ten wigor oraz mięśnie, więc trudniej jest im skakać czy wchodzić po schodach. Część z tych objawów jest fizjologiczna i normalna u kocich seniorów, ale niektóre mogą być objawem chorobowym.

Mniejsza aktywność starszego kota jest więc całkowicie normalna, ale na wszelki wypadek warto udać się z nim do weterynarza, by wykluczyć poważniejsze problemy.

Kot pije zdecydowanie więcej

U starszych kotów często zauważa się także większe pragnienie. Koci seniorzy piją więcej i częściej i jeśli nie jest to wynikiem zmiany diety, to może świadczyć o częstych kocich schorzeniach takich jak cukrzyca czy choroby nerek.

Większe pragnienie u kociego seniora powinno więc skłonić nas do wizyty u specjalisty.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>/CanvaINTERIA.PL

Kot zdecydowanie dłużej śpi

Fakt, że koci senior śpi zdecydowanie dłużej niż młody kot nie powinien być powodem do niepokoju - starsze koty potrzebują bowiem więcej spokoju i odpoczynku. Jeśli dorosły, zdrowy kot śpi nawet 15 godzin dziennie, to nikogo nie powinien dziwić fakt, że starszy kot drzemie nawet 20 godzin. Jeśli jest zdrowy i nie komunikuje nam żadnych dolegliwości, to powinniśmy mu pozwolić na ten niczym niezmącony relaks.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas