Spanie na boku pozytywnie wpływa na zdrowie. Na której stronie lepiej się kłaść?

Nie od dziś wiadomo, że sen jest niezwykle ważny. To właśnie m.in. od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jak się okazuje, na nasze zdrowie ma również wpływ to, jak śpimy. Zdaniem neurologa Christophera Wintera lepiej unikać spania na prawym boku.

Ważne jest nie tylko to, ile śpimy, ale także w jakiej pozycji
Ważne jest nie tylko to, ile śpimy, ale także w jakiej pozycji123RF/PICSEL

Dlaczego sen jest ważny?

Wszystko przez to, że bezsenność może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Brak snu powoduje nie tylko zmęczenie, drażliwość i bóle głowy, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy czy też chorób układu sercowo-naczyniowego.

To ile potrzebujemy snu w ciągu doby, jest uzależnione m.in. od wieku. Przykładowo noworodki potrzebują go dwa razy więcej niż osoby dorosłe. Zazwyczaj śpią 16 godzin, a dorośli są wyspani po 7-8 godzinach.

Sen pozwala na regenerację i jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
Sen pozwala na regenerację i jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu123RF/PICSEL

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Jak się okazuje, ważne jest nie tylko to, ile śpimy, ale także w jakiej pozycji. Naukowcy są zgodni, że najlepiej jest spać na plecach. Tej pozycji powinny jednak unikać osoby, które borykają się z bezdechem sennym. Z kolei spanie na brzuchu jest uznawane za niekorzystne dla zdrowia.

Dr Christopher Winter jest neurologiem, który zajmuje się badaniami nad snem. Jego zdaniem spanie w pozycji embrionalnej, czyli na boku z podkulonymi nogami ma pozytywny wpływ na zdrowie. Między innymi może niwelować bóle krzyża i udrażniać drogi oddechowe, tak więc to dobra opcja dla osób, które chrapią. Lepiej jednak unikać zbyt mocnego podkurczania nóg. Wówczas mogą pojawić się dolegliwości bólowe ze strony, chociażby pleców.

Dr Christopher Winter podkreśla jednak, że lepiej spać na lewym boku. Ta pozycja ma pozytywny wpływ m.in. na krążenie. Neurolog podkreśla jednak, by unikać prawej strony. Wszystko po to, by nie narażać się na zgagę. W tej pozycji kwasy żołądkowe mogą przemieszczać się do przełyku.

***

„Zdrowie na widelcu”: Domowe ciasto nie zawiera tych szkodliwych składnikówPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas