Reklama

Reklama

Spanie przy włączonych lampkach choinkowych grozi tragedią

Choinka w trakcie Bożego Narodzenia jest niewątpliwą ozdobą każdego domu. Dodatkowo lampki choinkowe stanowią źródło światła w pomieszczeniu, które jest niezwykle przyjemne dla oka. Niestety okazuje się, że mogą być także powodem tragedii w świąteczne dni. Wystarczy chwila nieuwagi.

Boże Narodzenie to istny festiwal świateł. Wyglądają pięknie, ale bywają niebezpieczne

Boże Narodzenie to święto podczas którego wiele osób chętnie dekoruje swoje domy, rozświetlając je milionem lampek i elektrycznych ozdób. Wówczas całe ulice dosłownie świecą, a i w pomieszczeniach nie brakuje wtedy ciepłego światła. 

 Oczywiście centralną ozdobą wielu mieszkań jest wówczas choinka - ubrana w bombki, łańcuchy i... lampki choinkowe. 

Zielone drzewko jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa, choć swe pochodzenie ma w korzeniach pogańskich. Jednak wiele osób traktuje choinkę jako chwilową ozdobę i dodatkowe źródło światła w pokoju. 

Choinkowe lampki wśród zieleni gałązek drzewa wyglądają magicznie i ciepło. Nic więc dziwnego w tym, że chcemy, by świeciły się jak najdłużej. Okazuje się jednak, że nie należy zostawiać włączonych lampek gdy wychodzimy z domu, nawet na krótką chwilę, ani jak idziemy spać. 

Reklama

Stanowią one niebezpieczeństwo, o którym warto pamiętać nawet w ten beztroski czas, a przerwaniem świętowania może być... pożar domu lub mieszkania. 

Wystarczy chwila, jedna iskra i pożar gotowy

Okazuje się, że większe ryzyko pożaru w połączeniu z lampkami choinkowymi niesie ze sobą posiadanie w domu żywej, a nie sztucznej choinki. Ryzyko pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy nie podlewamy drzewka i igły stają się suche... podatne na zapalenie. 

Do sytuacji niebezpiecznej dochodzi wtedy, kiedy lampki nagrzewają się i długotrwale dotykają suchych igieł choinki. Te przez pewien czas się nagrzewają do tego stopnia, że zaczynają się palić. 

O zajęcie ogniem całego drzewa nie jest trudno, taki pożar rozprzestrzenia się błyskawicznie - na meble, zasłony, firanki. 

Podlewanie drzewka i wyłączanie światełek na noc. Tak uchronisz się przed nieszczęściem

Aby spędzić czas spokojnie, bez tragedii wywołanej pożarem choinki, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Aby zminimalizować ryzyko pożaru choinkę wystarczy regularnie podlewać, by igły nie były suche. 

To podstawowa zasada, niezwykle banalna, ale która może uchronić cię przed tragedią. Dodatkowo lampki choinkowe włączamy tylko wtedy, kiedy przebywamy w pomieszczeniu. 

Wówczas jesteśmy w stanie kontrolować, czy z choinki nie zaczyna ulatywać dym. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choinka | lampki choinkowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy