Sprawdzone patenty na miękkie ręczniki

Ręczniki z czasem tracą swoją miękkość i nie są już tak puszyste jak zaraz po zakupie. Ich faktura staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku, a wycieranie się nimi kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. Tkaniny w takiej postaci stają się niepraktyczne, gdyż drapią i chłoną mniej wody. Wpływ na to ma zły sposób prania i suszenia, a także wybór nieodpowiednich środków piorących. Jak przywrócić ręcznikom dawną miękkość i puszystość? Jak prawidłowo je suszyć oraz o nie dbać? Podpowiadamy poniżej.

Ręczniki muszą być miękkie i ładnie pachnąć
Ręczniki muszą być miękkie i ładnie pachnąć123RF/PICSEL

Prawidłowy sposób prania

Pierwszą zasadą, aby ręczniki były przyjemne w dotyku i puszyste, jest zadbanie o prawidłowy sposób ich prania. Z pewnością nie wolno przepełniać bębna pralki, gdyż tkaniny nie dopiorą się dobrze i będą źle wypłukane oraz sztywne w dotyku. Rozsądna ilość detergentów piorących zgodna z opisem na etykiecie to klucz do sukcesu. Ręczniki należy prać przynajmniej raz w tygodniu, bez połączenia z odzieżą czy innymi materiałami. Pamiętaj też o ustawieniu odpowiedniej temperatury prania: informacje na ten temat podaje producent na metce, ale zazwyczaj  to około 60 stopni Celsjusza. Często powodem sztywności i szorstkości materiału jest twarda woda, dlatego należy stosować preparaty zmiękczające.

Namaczanie w sodzie oczyszczonej

Soda oczyszczona usuwa plamy z ręczników i sprawia, że nie są sztywne
Soda oczyszczona usuwa plamy z ręczników i sprawia, że nie są sztywne123RF/PICSEL

Przed praniem ręczników warto wymoczyć je w sodzie oczyszczonej, która ma właściwości lekko żrące. To sprawi, że wszystkie zabrudzenia znikną bez śladu, a dodatkowo tkaniny będą lepiej pachnieć, gdyż soda pochłania nieprzyjemne zapachy. Wystarczy, że do miski nalejesz ciepłą wodę i dodasz dwie łyżki sody oczyszczonej. Namocz w nich ręczniki i pozostaw na pół godziny, po upływie czasu wrzuć je do pralki i puść odpowiedni cykl prania.

Wykorzystanie olejków eterycznych

Aby przywrócić miękkość ręczników, wiele osób oprócz proszku do prania, dodaje też biały ocet. Niestety, minus tego specyfiku to intensywny zapach, za którym nie wszyscy przepadają. W tym wypadku wystarczy oprócz proszku dodać kilka kropel ojejku eterycznego. Dzięki niemu nieprzyjemny i ostry zapach octu zniknie bez śladu. Ponadto olejki zapachowe mogą zastąpić płyn do prania, który często bywa uczulający, dlatego nie może być stosowany przez alergików.

Jak prawidłowo suszyć ręczniki?

Aby ręczniki zachowały odpowiednią świeżość i były miękkie, trzeba je odpowiednio prać i suszyć
Aby ręczniki zachowały odpowiednią świeżość i były miękkie, trzeba je odpowiednio prać i suszyć123RF/PICSEL

Do suszenia ręczników najlepiej sprawdzi się suszarka bębnowa: dzięki niej są one gotowe do użycia od ręki. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na taką dogodność, trzeba więc szukać innych rozwiązań. Przed rozwieszeniem tkanin warto je strzepnąć po to, aby materiał wyprostował się. W przeciwnym razie sklejona tkanina stanie się po wysuszeniu sztywna i szorstka. Czynność powtórz po ściągnięciu ręczników z suszarki. Powieś je za dwa rogi i przypnij spinaczami, w ten sposób będą schnąć równomiernie i szybciej.

Jakie ręczniki warto kupować?

Najlepszym wyborem są ręczniki z naturalnych włókien lub ich dodatkiem, na przykład bawełny. Bywają one droższe, więc zrozumiałą rzecz jest to, że nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek. Jeśli wybierzesz ręczniki z innym składem, dbając o nie w odpowiedni sposób, będziesz się nimi cieszyć przez długie lata. Warto jednak odpuścić zakup tych, które są wykonane w stu procentach z syntetycznych materiałów lub ich przewagą. Wtedy nawet odpowiednia pielęgnacja tkanin może okazać się niewystarczająca, aby zachować miękkość i puszystość ręczników.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas