Spryskaj nią dynie i czekaj na obfity plon. Ochroni je przed chorobami niczym tarcza

Umiejętna uprawa dyni przynosi mnóstwo satysfakcji. Nie tylko możemy wybierać wśród różnorodnych odmian tego warzywa i pochwalić się sąsiadom i znajomym imponującymi rozmiarami wypielęgnowanych okazów. Zwieńczeniem pracy w ogrodzie będzie degustacja dorodnych i pełnych witamin warzyw z własnej działki. Zależy ci zachowaniu zasad ekologicznej uprawy? Do nawożenia dyni użyj prostej gnojówki z pokrzywy. Wyeliminujesz z ogrodu zbędną chemię i zabezpieczysz swoje uprawy przed chorobami i szkodnikami.

Jak ochronić dynie przed szkodnikami i chorobami?
Jak ochronić dynie przed szkodnikami i chorobami?123RF/PICSEL

Uprawa dyni w ogrodzie: O czym trzeba pamiętać?

Dynie to kulinarny symbol jesieni. Jeśli jednak nie chcemy być zdani wyłącznie na sklepową ofertę warzyw, o zadowalające plony musimy zadbać już na samym starcie uprawy. Dynie potrzebują żyznej i przepuszczalnej gleby. Pod względem składników pokarmowych są dość żarłoczne, więc nie obejdzie się bez dodatkowego nawożenia. Pamiętajmy również o posadzeniu warzyw w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru.

Dynie w ogrodzie: Co może pójść nie tak?

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że zadowalające plony można zebrać wyłącznie ze zdrowych roślin. Niestety, dynie bywają narażone na ataki chorób grzybowych, w tym mączniaka prawdziwego i rzekomego czy parcha dyniowatych. Dlaczego dynie chorują? Przyczyny bywają różne. Czasem wynika to z błędów pielęgnacyjnych (np. z pozostawiania chwastów między sadzonkami), czasem z niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dużym zagrożeniem są także szkodniki, które żerują na roślinach. Dynie stają się bardzo łakomym kąskiem w szczególności dla przędziorków oraz mszyc. Biorąc to wszystko pod uwagę, ważna jest regularna obserwacja swoich upraw, działania profilaktyczne oraz szybkie reagowanie w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące objawy. W tym celu przygotujmy oprysk z gnojówki z pokrzywy na dynie.

Jak przygotować ekologiczny oprysk na dynie?

Porażenie roślin przez choroby i szturm szkodników mogą skończyć się zahamowaniem wzrostu, a nawet całkowitym obumarciem dyni. By ten czarny scenariusz nie stał się rzeczywistością, przygotuj prosty oprysk.

  • Potrzebujesz kilograma rozdrobnionych liści pokrzywy.
  • Umieść je w plastikowym wiaderku lub beczce i zalej 10 litrami wody.
  • Przykryj gazą albo gęstą siatką. Miksturze nie należy całkowicie odcinać dostępu do tlenu!
  • Raz dziennie zamieszaj zawartość pojemnika.
  • Fermentacja potrwa od dwóch do trzech tygodni. Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, gdy z jej powierzchni zniknie niezbyt przyjemnie pachnąca piana, a ciecz zyska brązowawą barwę.

Jak stosować oprysk z pokrzywy na dynię? Przed przystąpieniem do pracy gnojówkę musisz rozcieńczyć w wodzie w proporcji 1:20. Spryskuj nią nadziemne części roślin, by zniechęcić szkodniki i zapobiegać chorobotwórczym grzybom.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas