Staromodny trik wraca do łask. Podlej tym borówkę, a obrodzi dorodnymi owocami

Ważnym zagadnieniem w uprawie borówki amerykańskiej jest jej umiejętne podlewanie. Ze względu na specyfikę rośliny staje się ona wrażliwa nawet na chwilowe braki w nawodnieniu. Jeśli zależy ci na obfitych zbiorach owoców, zapoznaj się z zasadami podlewania krzewu. Przy okazji podpowiadamy, czym zakwasić ziemię pod borówki. Ogrodnicy coraz chętniej wracają do nieco zapomnianego patentu.

Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie, by dobrze owocowała?
Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie, by dobrze owocowała?123RF/PICSEL

Specyfika borówki amerykańskiej a podlewanie

Istnieją rośliny, które doskonale radzą sobie w trudnych warunkach, a susza nie jest im straszna. Jednak w uprawie borówki amerykańskiej kwestię dostarczania wody należy traktować priorytetowo. Znana także jako borówka wysoka, posiada zagęszczony i płytki system korzeniowy, przez co staje się bardzo wrażliwa nawet na chwilowe przerwy w nawadnianiu.

Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, w których o utratę wody nietrudno. Analizując więc wymagania borówki amerykańskiej, trzeba mieć na uwadze, że bez umiejętnego podlewania jej wzrost zostanie zahamowany, a zbiory owoców będą mizerne.

Zadbaj o borówkę, a odwdzięczy się imponującym owocowaniem
Zadbaj o borówkę, a odwdzięczy się imponującym owocowaniem123RF/PICSEL

Czym podlewać borówkę amerykańską? Zasady

Ziemia wokół krzewu powinna być cały czas lekko wilgotna. Kontrolę stanu gleby należy więc przeprowadzać regularnie, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Jednocześnie należy unikać sadzenia borówki wysokiej w miejscach, gdzie po opadach gromadzi się nadmiar wody. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana.

Szczególnie wrażliwe na brak podlewania są młode krzewy — tuż po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy. Z racji tego, że borówka amerykańska jest rośliną kwasolubną, do podlewania najbezpieczniej jest używać deszczówki. Lepiej unikać wody prosto z kranu. Jest ona bogata w jony wapnia i magnezu, co skutkuje odkwaszaniem gleby. To z kolei utrudnia korzeniom pobieranie składników pokarmowych, przez co roślina rozwija się gorzej i kiepsko owocuje.

Czym zakwasić ziemię pod borówki? Staromodny trik wraca do łask

Chcąc uzyskać zadowalające zbiory owoców, musimy dbać o to, by poziom pH gleby pod borówki utrzymywał się w przedziale 3,8-4,8. Nawet niewielkie wahania w kierunku zasadowego odczynu mogą objawiać się zahamowaniem wzrostu. Jeśli nie będziemy reagować, z czasem zauważymy pojawienie się żółtych liści.

Z tą sytuacją poradzić sobie można gotowymi preparatami dostępnymi w sklepowej ofercie, ale równie dobre rezultaty uzyskamy, stosując tańsze i naturalne metody. Jak zakwasić glebę pod borówki domowym sposobem? Przygotuj nawóz chlebowy.

  • Do wiaderka włóż 1-2 kilogramy czerstwego pieczywa, pokruszonego na mniejsze kawałki.
  • Zalej 10 litrami wody — najlepiej wspomnianą wcześniej deszczówką. Jeśli nią nie dysponujesz, użyj odstanej kranówki.
  • Przykryj wierzch pojemnika ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na tydzień. Raz dziennie zamieszaj zawartość, aby chleb się rozpadł.
  • Preparat przecedź przez sito i użyj do podlewania borówki. Zabieg wykonuj kilka razy w sezonie, używając dwóch litrów wody na jeden krzew.

Nawóz chlebowy do borówki to kapitalny patent, dzięki któremu zakwasisz glebę i zadbasz o rośliny, ale też zużyjesz resztki żywności. Ile razy zdarzyło ci się wyrzucić do kosza czerstwe pieczywo? Sprytni ogrodnicy nie pozwalają sobie na takie marnotrawstwo.

Jak zrobić dżem z borówki amerykańskiej?Interia Kulinaria

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas