Storczyk Dendrobium: Jak pobudzić go do kwitnienia?
Storczyki z powodzeniem można zaliczyć do grona najpopularniejszych roślin doniczkowych, goszczących w naszych domach. Choć dominującym gatunkiem wydaje się Falenopsis, na uwagę zasługuje także efektowny storczyk Dendrobium. Ma stosunkowo niewielkie wymagania, więc powinny zainteresować się nim osoby, które do tej pory uważały, że pielęgnacja kwiatów nie jest ich mocną stroną. Prezentujemy najważniejsze informacje, dzięki którym domowa uprawa storczyka Dendrobium pójdzie jak z płatka!
Spis treści:
Charakterystyka storczyków dendrobium
Ten egzotyczny rodzaj storczyka stanie się interesującym elementem dekoracji wnętrz. Jak wygląda storczyk Dendrobium? Cechą charakterystyczną są zgrubiałe łodygi, nazywane pseudobulwami. W warunkach naturalnych osiągają długość nawet jednego metra, lecz w domowej uprawie storczyków możemy liczyć na okazy liczące około 30 centymetrów. To dobra wiadomość dla posiadaczy niewielkich mieszkań! Dendrobium wyróżnia się również korzeniami powietrznymi.
Roślinę rozpoznamy na podstawie lancetowatych, skórzastych liści, które układają się na pędzie naprzemiennie. Najbardziej spektakularne są, oczywiście, liczne kwiaty. Ogromną popularnością wśród odmian storczyków cieszy się Dendrobium nobile, zwane także szlachetnym. Okres kwitnienia może trwać nawet kilka miesięcy, a wielokolorowe płatki kwiatów wzbudzają prawdziwy podziw. Jednocześnie może być ich kilkadziesiąt, a w przypadku dużych okazów nawet kilkaset! Często ich podstawa jest biała, ale dalej zyskuje odcienie żółte, różowe i fioletowe.
Jak pobudzić Dendrobium do kwitnienia?
O roślinę należy dbać kompleksowo. Nie wystarczy sporadycznie zasilać ją nawozem. Niezbędna jest wiedza na temat wymagań w dziedzinie stanowiska, temperatury, podlewania i całorocznej opieki, ponieważ o Dendrobium trzeba zadbać nawet w czasie spoczynku. Jeśli odpowiednio się nim zajmiemy, storczyk odwdzięczy się niesamowitym kwitnieniem.
Stanowisko dla storczyka Dendrobium
Światło i temperatura odgrywają kluczową rolę w uprawie storczyków. Znajdźmy dla Dendrobium jasne miejsce, ale ze światłem rozproszonym. To ważne zwłaszcza latem! Parapet okna od strony południowej nie jest więc najlepszym wyborem. W okresie wegetacyjnym optymalna temperatura dla storczyka oscyluje w okolicach 20°C.
Od września do grudnia roślina przechodzi w stan spoczynku. Należy więc przenieść ją do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 15°C. Jeśli tego nie dopilnujemy, szanse na ponowne zakwitnięcie storczyka Dendrobium nobile będą znikome.
Jak podlewać storczyki?
Ważne dla rozwoju i kwitnienia tego rodzaju orchidei jest wilgotność powietrza. Jeśli w pomieszczeniu jest sucho, niezbędne jest regularne spryskiwanie rośliny miękką wodą. W tym celu warto używać deszczówki.
Jednocześnie Dendrobium źle reaguje na długo utrzymującą się wilgoć w podłożu. Objawem tego jest żółknięcie i opadanie liści. Nadmiar wody w glebie skutkuje również gniciem korzeni powietrznych. Z tego względu wielu miłośników tych roślin ogranicza się wyłącznie do codziennego zraszania części nadziemnych, unikając ryzyka przelania podłoża.
Można również wykorzystać trik znany z uprawy innych odmian storczyków. Mowa o zanurzaniu całej doniczki na krótką chwilę w letniej wodzie. Z dostarczania wody należy jednak całkowicie zrezygnować, gdy roślina jest w czasie zimowego spoczynku!
Dendrobium: Nawożenie i wiosenna pielęgnacja
Wybudzanie rośliny na wiosnę może kojarzyć się z koniecznością zasilenia jej nawozem. Nie należy jednak się z tym spieszyć! Kiedy storczyk wypuści pierwsze pąki kwiatowe, zaczynamy od regularnego podlewania raz na dwa lub trzy tygodnie - zależy to od wielkości rośliny. Doniczkę przenieść można do cieplejszego pomieszczenia. Nawożenie rozpoczynamy dopiero w momencie, gdy Dendrobium jest już w fazie kwitnienia. Zazwyczaj przypada to na przełom marca i kwietnia. Nawóz dostarczamy najpóźniej do września. Najlepiej jest postawić na preparat dolistny dedykowany storczykom i kierować się zaleceniami producenta.
Polecamy: