Strelicja zwija liście? W ten sposób roślina wysyła sygnał alarmowy
Duże kwiaty doniczkowe są w stanie kapitalnie urozmaicić domową przestrzeń. Do tego zacnego grona z pełnym przekonaniem można zaliczyć strelicję, która daje nam namiastkę egzotyki w czterech ścianach. Choć pochodzi z odległych rejonów południa Afryki, jej uprawa przynosi dużo satysfakcji również nad Wisłą. Z niepokojem obserwujesz, że twoja strelicja zwija liście? Musisz zastanowić się, czy nie doszło do błędów w pielęgnacji efektownej rośliny. Dowiedz się, co strelicja chce ci zasygnalizować.
Spis treści:
Strelicja, czyli rajski ptak w doniczce
W uprawie najczęściej spotyka się dwa gatunki - strelicję królewską oraz białą. Ta druga jednak w warunkach domowych raczej nie zakwita, zdobiąc wnętrza jedynie efektownymi liśćmi. Jeśli zależy ci na walorach wizualnych, dużo lepszym wyborem jest więc strelicja królewska (Strelizia reginae). Jak wygląda?
Może osiągnąć wysokość do 100 do 120 centymetrów. Jej duże eliptyczne liście cechują się ciemnozieloną barwą i przywodzą na myśl bananowca. To, co najbardziej wyróżnia roślinę na tle innych okazów doniczkowych, to spektakularne i niezwykle okazałe kwiaty. Przyjmują pomarańczowo-niebieski kolor, a kształtem przypominają głowę rajskiego ptaka. Zresztą wielu miłośników roślin tak właśnie określa ten gatunek. Co ważne, kwiaty strelicji pojawiają się wiosną i są w stanie cieszyć swoim widokiem nawet przez pół roku.
Egzotyczna roślina do domu: Łatwo ją oswoisz!
Nietypowy okaz o wyjątkowych walorach dekoracyjnych nie powinien nikogo onieśmielać. Strelicja królewska nie zalicza się do roślin kapryśnych. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, będzie wdzięcznie rozwijać się i kwitnąć, a do tego okaże się naprawdę wytrzymała. Jakie wymagania ma strelicja? Oto podstawy.
- Podłoże: Roślina potrzebuje gleby żyznej, a jednocześnie gliniastej. Nie zaszkodzi wzbogacenie jej piaskiem. Kluczowe jest wykonanie grubej warstwy drenażu (np. z keramzytu), by strelicja nie gromadziła nadmiernie wilgoci - to krótka droga do gnicia korzeni.
- Doniczka: Choć w wielu przypadkach wybór pojemnika nie ma zbyt dużego znaczenia, strelicja ma w tym kontekście pewne wymagania. Otwory w dnie są obowiązkowe. Do tego musi być uprawiana w obszernej, szerokiej donicy, ponieważ jej system korzeniowy rozrasta się bujnie, tworząc dużo odrostów. Przesadzanie strelicji jest wskazane raz na trzy lub cztery lata.
- Stanowisko: Postaraj się przez cały rok zapewnić jej jasne i nasłonecznione miejsce. Trzeba jednak obserwować ją uważnie - zbyt mocne działanie promieni słonecznych może prowadzić do uszkodzenia liści. Zaleca się umieszczać ją przy oknie od strony zachodniej. Co ciekawe, w drugiej połowie maja możesz przenieść ją do ogrodu lub na taras, ale pod warunkiem, że będzie osłonięta przed działaniem porywistego wiatru.
- Podlewanie: Roślina nie powinna narzekać na brak wody. Doskonale rozwija się przy dużej wilgotności powietrza, więc pamiętaj o jej regularnym zraszaniu. Dobrym pomysłem jest także przecieranie liści wilgotną szmatką. Strelicja wymaga obfitego podlewania, lecz dopiero w momencie, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Raz na czas warto zafundować jej także prysznic.
- Nawożenie: Tego zabiegu w sezonie wegetacyjnym nie można pominąć. Nawożenie strelicji przeprowadzaj co dwa tygodnie, a w składzie preparatów nie może zabraknąć fosforu i potasu. Jesienią odżywianie roślin w ten sposób ogranicz, a zimą całkowicie z niego zrezygnuj. Roślina wykorzystuje ten czas jako okres spoczynku.
Dlaczego strelicja zwija liście?
Jest to niepokojący objaw, lecz nie należy wpadać w panikę. Poprzez zwijanie liści strelicja daje znać, że coś jest z nią nie w porządku, ale nadal możemy bez trudu ją uratować. Zwykle związane jest to z niedociągnięciami pielęgnacyjnymi, które łatwo naprawić.
- Strelicja zwija liście przez niedobór wody: W ostatnim czasie przebywałeś poza domem, a może zwyczajnie zapomniałeś o podlaniu strelicji? Roślina w ten sposób ci o sobie przypomni! Zwijanie liści jest jej mechanizmem obronnym przed utratą wodnych zasobów.
- Suche powietrze jej nie służy: O zraszaniu rośliny trzeba pamiętać zwłaszcza podczas upałów oraz w sezonie grzewczym. Zbyt mała wilgotność odbije się negatywnie na wyglądzie liści.
- Zmiana warunków: Zdarza się, że zwijanie liście strelicji związane jest z przeniesieniem jej w inne, bardziej nasłonecznione miejsce. W takim przypadku trzeba dodatkowo ją nawodnić i obserwować uważnie przez kilka najbliższych dni. Powinna w tym czasie wrócić do formy.
- Złe stanowisko: Kurczenie i chowanie liści może być związane z kiepskim wyborem miejsca dla strelicji. Upewnij się, że doniczka nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła (zwłaszcza kaloryferów) i nie jest też narażona na przeciągi.
- Szkodniki: W okresie jesienno-zimowym strelicja często pada ofiarą przędziorków. Przyjrzyj jej się dokładnie, skupiając się głównie na spodzie liści. Jeśli zauważysz obecność intruzów, działaj od razu przy pomocy środków ochrony roślin lub domowych sposobów na przędziorki.
Polecamy: