Szare mydło: Skuteczny sposób na plamy i usunięcie szkodników

Jeśli szukamy naturalnego, skutecznego i wszechstronnego środka, który ma działanie dezynfekujące, czyszczące oraz odstraszające, to nie trzeba daleko sięgać wzrokiem. Szare mydło, bo o nim mowa, ma tyle właściwości i zastosowań, że trudno wszystkie wyliczyć i wymienić jednym tchem. Jeśli zapomnieliśmy nieco o jego zaletach, to warto się nim zainteresować i wypróbować wszystko to, co oferuje. Bo nie tylko przyda się w łazience, ale świetnie spisze się również w ogrodzie. Poznaj typowe i nieco nietypowe zastosowania szarego mydła!

Szare mydło ma tyle zastosowań, że trudno wymienić wszystko naraz
Szare mydło ma tyle zastosowań, że trudno wymienić wszystko naraz 123RF/PICSEL

Szare mydło: Garść przydatnych informacji

Szare mydło, zwane również jako mydło potasowe, to produkt, który jest powszechnie dostępny i bez problemu można je kupić w każdym sklepie. Najczęściej oferowane jest w postaci kostek, które mają ciemną barwę - niekoniecznie szarą, ale także i brązowawą. Dobre mydło potasowe jest miękkie po kontakcie z wodą, maziste i plastyczne, a poza tym doskonale rozpuszcza się w cieczy. Szare mydło znane jest nie od dziś, bo pierwsze kostki pojawiły się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jednak wraz z otwarciem rynku, zastąpiły je inne produkty, które swoim zapachem i kolorem opanowały sklepowe półki.

W czym szare mydło jest lepsze od innych? Przede wszystkim tym, że ma krótki skład, nie zawiera barwników i dodatków, co sprawia, że jest idealne dla osób cierpiących na alergie. Poza tym szare mydło to idealny środek antybakteryjny i dezynfekujący.

Szare mydło: Idealne do pielęgnacji

Szare mydło - rzecz jasna - idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień i uczuleń. Nie ma przeciwwskazań, by myć nim całe ciało, a szczególnie twarz, kiedy cierpimy z powodu nawracającego trądziku. Jeśli niedoskonałości wywołane są przez bakterie, to szare mydło sprawdzi się idealnie, ponieważ redukuje ilość patogenów, a tym samym łagodzi nieprzyjemne trądzikowe objawy.

Szare mydło przez niektórych jest polecane do mycia włosów! Jego skład sprawa, że łuski włosa się otwierają, co ułatwia ich pielęgnację. Ten naturalny środek ma także możliwość łagodzenia podrażnień skóry głowy, a także zredukować łupież. Warto wspomnieć, że szare mydło może wysuszać włosy, więc po ich umyciu warto zastosować odżywkę nawilżającą.

Skaleczenie, stłuczenia i zadrapanie nigdy nie będą problemem, jeśli potraktujemy je szarym mydłem. Nie tylko zdezynfekuje i złagodzi bolące miejsce, ale także przyspieszy regenerację skóry.

Pierwsza pomoc w porządkach

Mydło nadaje się do sprzątania. Pomoże doprowadzić podłogę do porządku
Mydło nadaje się do sprzątania. Pomoże doprowadzić podłogę do porządku123RF/PICSEL

Jeśli szukamy środka, który pomoże nam doprowadzić dom do porządku, to szare mydło również nada się idealnie. Chcemy doczyścić podłogę z warstwy brudu i plam? Wystarczy zetrzeć jedną kostkę szarego mydła na tarce o grubych oczkach i przechowywać ją w szczelnym słoiku. Taki środek zawsze warto mieć pod ręką i korzystać w razie potrzeby. Wystarczy niewielką ilość rozpuścić w wodzie i stosować do:

  • mycia podłóg,
  • mycia okien,
  • prania ręcznego,
  • prania w pralce.

W przypadku mycia dużych powierzchni i prania ręcznego płatki z szarego mydła warto rozpuszczać w wiadrze lub misce z ciepłą wodą. Jeśli chodzi o stosowanie mydła w pralce, to niewielką ilość (np. pół garści) można wymieszać w słoiku z wodą i taką mieszankę dodać do odpowiedniej przegródki.
Szare mydło może także pomóc wywabić trudne plamy powstałe na tkaninach! Kostką można potraktować zwilżoną plamę, delikatnie potrzeć, a później wyprać w pralce, tak jak zwykle.

Pogotowie ogrodnicze

Sarny przestaną cię niepokoić. Mydło pomoże ograniczyć ich działaność
Sarny przestaną cię niepokoić. Mydło pomoże ograniczyć ich działaność123RF/PICSEL

Jeśli swój wolny czas spędzamy w ogrodzie, to warto mieć w budce z narzędziami startą kostkę szarego mydła. Sporządzony z niego roztwór (rozpuszczony w ciepłej wodzie) to idealny sposób na dezynfekcję ogrodowych przyrządów, takich jak nożyce czy sekatory, zwłaszcza wtedy, gdy zabieramy się za tzw. cięcia sanitarne i usuwamy porażone chorobą części roślin. Taka dezynfekcja jest niezbędna, bo właśnie dzięki niej możemy ograniczyć rozwój chorób bakteryjnych, wirusowych czy grzybowych, które trapią nasze okazy.

Warto również z szarego mydła sporządzić roztwór! Wystarczy 100 g szarego mydła rozpuścić w 10 litrach wody i dokładnie wymieszać. Taką mieszanką warto opryskiwać łodygi i liście tych roślin, które porażone są szkodnikami. Szare mydło na mszyce i przędziorki sprawdza się idealnie!

Oczywiście, zastosowanie szarego mydła można również zastosować w pielęgnacji okazów zgromadzonych na parapecie. Jeśli zalęgły się na nich poważniejsze szkodniki, to szare mydło na wełnowce czy tarczniki działa zabójczo. Wystarczy niewielką ilość mydła rozpuścić w wodzie tak, aby powstała bardzo gęsta pasta, a następnie sporządzoną mieszanką posmarować za pomocą pędzelka miejsca występowania szkodników. Aby metoda ta dała wymierne rezultaty, trzeba stosować je regularnie.

Jeśli nasz sad czy ogród niszczą większe szkodniki, to także nie jesteśmy osamotnieni w walce. Sarny, choć są płochliwe i z wyglądu sympatyczne, to w obliczu głodu mogą uszczuplić nasze zbiory. Jak pokazać sarnom, że nie są mile widziane w ogrodzie? Istnieją przynajmniej dwa sposoby:

  • gdy plądrują naszą działkę, to można co kilka metrów ustawić zawieszone na palikach kostki mydła,
  • jeśli dokonują szabrów w sadzie, to można powiesić kostki na każdym drzewku.

Oczywiście, działanie mydła nie jest w 100 procentach skuteczne, ale na pewno pomoże ograniczyć żarłoczne działanie saren.

Sprawdź także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas