Szczotka i wiadro wody do czyszczenia nagrobków? Tylko nie to! Zrób to tak

Myjesz nagrobek środkiem do czyszczenia kamienia, a potem spłukujesz wiadrem wody? W ten sposób go niszczysz! Sprawdź, jak poprawnie dbać o pomnik, by był trwały, zadbany i bez zacieków przez długie lata.

Specyfiki dedykowane do czyszczenia nagrobków mogą narobić więcej szkody niż pożytku
Specyfiki dedykowane do czyszczenia nagrobków mogą narobić więcej szkody niż pożytku123RF/PICSEL

Silne środki czyszczące zniszczą pomnik

W sklepach nietrudno znaleźć specyfiki dedykowane czyszczeniu pomników nagrobnych. Czy jednak wszystkie są w pełni bezpieczne? Wiele z tych środków działa na granit i marmur bardzo niszcząco. Możliwe są mikrouszkodzenia, które przy ekspozycji na czynniki atmosferyczne jak deszcz, śnieg i silne słońce będą się powiększać, a tym samym pozwalać wilgoci wędrować w głąb kamiennej struktury.

Pani Mariola, doradca klienta w Zakładzie Kamieniarskim znajdującym się niedaleko cmentarza w jednej z miejscowości w województwie lubuskim radzi, aby unikać silnych chemikaliów podczas pielęgnacji nagrobków: - Marmur na przykład jest tak skonstruowany, że ma pory podobnie jak ludzka skóra. To kamień naturalny, więc należy o niego dbać również naturalnie. Pozostanie piękny i trwały bardzo długo, jeśli będziemy go czyścić miękką ściereczką nasączoną samą wodą. Klienci nie chcą mi w to wierzyć, a po paru latach ich spotykam, bo chemicznymi środkami doprowadzili pomnik swoich bliskich do opłakanego stanu i muszą go wymienić - relacjonuje w rozmowie z Interią.

Większość materiałów wymaga delikatnego traktowania
Większość materiałów wymaga delikatnego traktowania

Granit jest nieco odporniejszy od marmuru, ale również będzie bardziej podatny na pęknięcia i zarysowania, jeśli jego powierzchnię będziemy traktować silną chemią. Jednak on zdecydowanie lepiej będzie tolerował mycie wodą z dodatkiem kropli płynu do naczyń.

Czym najlepiej czyścić nagrobki?

Najbezpieczniejsze metody mycia nagrobków:

  1. Woda z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do naczyń 
  2. Używanie miękkich ścierek i gąbek, a w przypadku silnych zabrudzeń, w tym ptasich odchodów, szczotki z miękkim włosiem 
  3. Woda z dodatkiem octu spirytusowego lub sody oczyszczonej 

Te naturalne metody zapewnią długą żywotność wszelkim kamiennym materiałom, z których wykonane są pomniki, a dodatkowo nie naruszą ich struktury.

Czym nabłyszczyć tablicę nagrobną?

Ocet od dawna znany jest ze swoich wszechstronnych właściwości. Przyda się jako nabłyszczacz do tablic nagrobnych
Ocet od dawna znany jest ze swoich wszechstronnych właściwości. Przyda się jako nabłyszczacz do tablic nagrobnych123RF/PICSEL

Jeśli zależy nam na dodatkowym nabłyszczeniu tablicy nagrobkowej, na czystą ściereczkę nałóżmy trochę octu i przetrzyjmy umytą i wysuszoną powierzchnię. Płyn do mycia szyb zawiera w składzie alkohol, który w przyszłości może spowodować powstawanie plam i zacieków. Lepiej, by nie miał kontaktu z powierzchnią nagrobka.

Nie zalewaj nagrobka!

Doskonałym pomysłem byłoby także odejście od przestarzałej już metody szorowania nagrobków płynami i twardymi szczotami a później płukanie ich całymi wiadrami wody. Taka ilość wilgoci nie dość, że uszkadza strukturę marmuru i kamienia, sprawia również, że ziemia wokół rozmięka, co przyczynia się do destabilizacji osadzenia grobu. W grę wchodzi także kwestia bezpieczeństwa przyrody na cmentarzu. - Należy też uświadamiać ludzi w kwestii ekologii. Te wszystkie silne pasty i spraye do czyszczenia pomników cmentarnych po spłukaniu wsiąkają w grunt wokół grobu. Taka chemia to nic dobrego dla przyrody - upomina pani Mariola.

Plamy z wosku usuniesz naturalnie

Warto zmienić sposób czyszczenia nagrobków i ochronić granitowe płyty
Warto zmienić sposób czyszczenia nagrobków i ochronić granitowe płyty123RF/PICSEL

Aby uniknąć plam od wosku lub ciepła od zapalonego na noc znicza, zaleca się postawienie wszystkich lampionów na podkładce. Podobnie jak z wiązankami - kupując piękne chryzantemy pamiętajmy o kupnie także podstawek pod nie, by woda ani ziemia nie miały bezpośredniego kontaktu z płytą nagrobną. Jeśli jednak musimy się uporać z zaschniętym woskiem na nagrobku, pamiętajmy, by zeskrobać go jak najdelikatniej, a jeśli po tym zabiegu pozostanie plama po wosku, spróbujmy ją usunąć za pomocą ściereczki zanurzonej w soku z cytryny lub - punktowo - specyfiku do prania.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas