Szerszeń wleciał do domu? Zachowaj spokój i wykonaj jedną czynność

Szerszeń budzi nierzadko strach i nic w tym dziwnego. Jest to groźny owad, ale w kontakcie z nim należy zachować spokój, by uniknąć użądlenia. Co jednak zrobić, gdy wleci do domu? Kilka prostych zasad powinno pomóc w pozbyciu się niechcianego gościa.

Szerszenie wiją gniazda w różnych miejscach - również pod dachami domów mieszkalnych
Szerszenie wiją gniazda w różnych miejscach - również pod dachami domów mieszkalnychCanvaProINTERIA.PL

Sieje postrach wśród owadów. Szerszeń jest jednak mniej agresywny od osy

W Polsce najczęściej występującym gatunkiem szerszenia jest szerszeń europejski (Vespa crabro). Jest to największy owad z rodziny osowatych w Europie, osiągający długość ciała do 3,5 cm.

Szerszenie europejskie są generalnie mniej agresywne niż osy, ale to one wzbudzają strach u ludzi. Mogą stać się niebezpieczne, gdy czują zagrożenie, zwłaszcza w pobliżu swojego gniazda.

Ludzie oczywiście najbardziej boją się konsekwencji użądlenia przez szerszenia. Samo użądlenie jest bolesne, a tuż po nim następuje często obrzęk wokół wkłucia, pojawia się nierzadko pokrzywka, a osoby mające problemy z alergią na jad owadów mogą mieć także problemy z oddychaniem.

Nic więc dziwnego w tym, że te owady nie są mile przez nas widziane. Panika często ogarnia ludzi, gdy szerszeń wleci do mieszkania, wtedy sytuacja faktycznie może stać się niebezpieczna.

Co należy zrobić, by bezpiecznie pozbyć się owada, nie narażając się na ewentualne ukąszenie?

Zachowaj spokój i nie wykonuj nagłych ruchów

Szerszeń nie jest niebezpieczny dla człowieka, chyba że ktoś jest uczulony na jad
Szerszeń nie jest niebezpieczny dla człowieka, chyba że ktoś jest uczulony na jad123RF/PICSEL

Kiedy do domu wleci szerszeń przede wszystkim należy zachować spokój  Unikaj gwałtownych ruchów, które mogą sprowokować owada do ataku. Jeżeli w domu masz zwierzęta lub dzieci, zamknij je w innym pomieszczeniu.

Umożliw szerszeniowi znalezienie drogi na zewnątrz. Najlepiej jest przyciemnić pomieszczenie i pozostawić otwarte okno lub drzwi, które prowadzą na zewnątrz.

Jeśli szerszeń znajduje się w miejscu, gdzie nie może łatwo wylecieć, możesz spróbować delikatnie przykryć go szklanką, a następnie wsunąć pod nią kartkę papieru. W ten sposób można bezpiecznie wynieść szerszenia na zewnątrz.

Wbrew pozorom warto unikać użycia środka owadobójczego. W pomieszczeniach mieszkalnych może to być niebezpieczne i nieskuteczne. Ponadto, zabicie szerszenia może sprowokować inne osobniki do ataku, jeśli są w pobliżu.

Jeżeli problem dotyczy zlokalizowania całego gniazda szerszeni, należy zgłosić się po pomoc do profesjonalistów i absolutnie nie usuwać gniazda samodzielnie. Wówczas najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas