Sześć najbardziej trujących grzybów, które spotkamy w Polsce
Sezon grzybowy trwa. Różnorodne okazy zbieramy zazwyczaj od czerwca aż do późnej jesieni. Wszyscy ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zbieraniem grzybów, z pewnością nie potrafią rozpoznać jeszcze wszystkich okazów trujących. W Polsce spotkamy ich naprawdę sporo. Specjalnie dla młodych grzybiarzy przygotowaliśmy listę najbardziej trujących grzybów, które spotkamy na terenie naszego kraju.
Muchomor plamisty
Bardzo często mylony jest z grzybem o nazwie: czubajka kania. To grzyb silnie trujący, który zawiera te same toksyczne substancje, co muchomor czerwony. Rośnie głównie w lasach liściastych, choć można spotkać go również w lasach iglastych i rejonach górskich. Muchomor plamisty ma szarobrązowy kapelusz, pokryty białymi plamkami. Pod kapeluszem znajdują się gęste blaszki i bardzo charakterystyczny pierścień na trzonie. Objawy zatrucia to zazwyczaj silne biegunki i halucynacje. W najgorszym wypadku może dojść nawet do zgonu, dlatego w momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy zatrucia, należy zgłosić się do szpitala na zabieg płukania żołądka.
Muchomor wiosenny
Z kolei muchomora wiosennego łatwo pomylić z pieczarką. Ma on śnieżnobiały kapelusz, który charakteryzuje się śliską powierzchnią i gęstymi blaszkami, delikatnie odstającymi od kapelusza. Muchomor wiosenny przypomina również muchomora sromotnikowego, ale w mniejszej wersji. Spotkamy go zazwyczaj w lasach liściastych oraz mieszanych. To grzyb rzadko spotykany, ale śmiertelnie trujący.
Muchomor sromotnikowy
Muchomor sromotnikowy uznawany jest za najbardziej trującego grzyba w Polsce. Nie bez powodu nazywa się go "czapką śmierci". Zatrucie sromotnikiem aż w 50 procentach przypadków kończy się zgonem. To dlatego, że organizm ludzki nie jest w stanie rozłożyć substancji zawartych w tym grzybie. Objawy zatrucia sromotnikiem są zazwyczaj bardzo silne. Należą do nich: ból brzucha, biegunka, wymioty. Pojawiają się do 10 godzin od momentu spożycia grzyba. Mówi się, że ilość trucizny, którą sromotnik ma w sobie, mogłaby zabić nawet trzy osoby.
Hełmówka obrzeżona
Hełmówkę obrzeżoną poznamy po wypukłym kapeluszu, który zazwyczaj ma żółto-brunatny kolor. Trzon hełmówki jest ciemnobrązowy i wąski. Hełmówka porasta głównie pnie drzew i rośnie na ściółce. Spotkamy ją w lasach od sierpnia do końca jesieni. Hełmówka to dla człowieka grzyb silnie trujący. Zawiera substancje zwane amatoksynami. Do objaw zatrucia zalicza się: wymioty, nudności, biegunkę, ból brzucha oraz kończyn dolnych.
Maślanka wiązkowa
Maślanka wiązkowa to kolejny z silnie trujących grzybów, które możemy spotkać w Polsce. Ma gładki pomarańczowy kapelusz, zazwyczaj o półkulistym kształcie. Porasta pnie drzew od maja do grudnia. Bardzo często mylimy ją z opieńką miodową, choć te grzyby wyraźnie różnią się od siebie blaszkami. Objawy zatrucia maślanką wiązkową to zazwyczaj: bóle brzucha, mdłości, wymioty, biegunka i wzdęcia. Występują do trzech godzin po spożyciu grzybów i zazwyczaj ustępują samoistnie.
Lejkówka jadowita
Lejkówka jadowita to grzyb zwany również lejkówką obieloną. Charakteryzuje się płaskim kapeluszem o średnicy kilku centymetrów i walcowatym trzonem. Pod kapeluszem znajdziemy gęste i ściśle przylegające do siebie blaszki. Lejkówka zazwyczaj występuje w kolorach białym lub ecru. Gdzie i kiedy ją spotkamy? W lasach i na obrzeżach dróg w okresie od sierpnia do listopada. Objawy zatrucia tym grzybem pojawiają się bardzo szybko, bo od piętnastu minut do pół godziny. Pierwsze symptomy to: pocenie się, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, tak zwane kolki żołądkowe. Uwaga, lejkówkę można łatwo pomylić z twardzioszkiem przydrożnym.