Sześć nieoczywistych zamienników niezbędnych produktów

Podczas gotowania zabrakło ci mąki, jajek albo soli? Znani kucharze spieszą ze sprawdzonymi poradami, czym je zastąpić. Poznaj nieoczywiste zamienniki popularnych produktów, dzięki którym uratujesz niejedną ucztę.

Jajka, masło czy sól można zastąpić innymi produktami
Jajka, masło czy sól można zastąpić innymi produktami123RF/PICSEL

W ostatnim czasie zmianie uległo wiele aspektów naszego życia - między innymi gotowanie. Dla niektórych jest ono lekarstwem na nudę, dla innych arcynudną koniecznością. Ograniczenia związane z izolacją mogą niestety utrudnić nam kulinarne eksperymenty, zwłaszcza gdy nagle okaże się, że zabrakło nam podstawowych składników. Zamiast załamywać ręce, improwizujmy - przekonują kucharze. I podpowiadają, czym zastąpić popularne produkty, takie jak sól, jajka czy mąka.

Sól

Choć w dużej ilości niezdrowa, sól bywa niezbędnym składnikiem wielu potraw. Gdy podczas gotowania zorientujemy się, że nasza solniczka świeci pustkami, możemy użyć sosu sojowego.

- Sos sojowy jest znakomity zamiennikiem soli, nadając pokarmom bogatszy smak. Możemy dodać go niemal do wszystkiego - od sosów, potrawek, aż po mięsa i ryby - zapewnia w rozmowie z "The Guardian" restaurator Stuart Ralston.

- Większość warzyw fermentowanych w mleku ma dużą ilość soli. Możesz je dodać do gulaszu lub sosu, jeśli szukasz wielowymiarowego, słono-kwaśnego smaku - sugeruje szef kuchni Mitshel Ibrahim. W kryzysowej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy sól rzeczywiście jest niezbędna w danej potrawie.

- Nigdy nie sugeruję w przepisach, by używać soli. Przyprawy mogą stworzyć znacznie bogatszy profil smakowy - przekonuje właścicielka francuskiej piekarni Apollonia Poilane.

W niektórych wypiekach jajka można zastąpić aquafabą
W niektórych wypiekach jajka można zastąpić aquafabą123RF/PICSEL

Cukier

Brak cukru również nie musi oznaczać kulinarnej katastrofy. Aby uratować wypieki, zajrzyjmy do kuchennych szafek w poszukiwaniu miodu lub słodkich syropów.

- Syrop klonowy, naturalny miód lub syrop z agawy to doskonałe zamienniki tradycyjnego cukru. Możemy je stosować wszędzie tam, gdzie zwyczajowo dodaje się cukier - tłumaczy Ralston.

Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie soku z owoców z puszki oraz dodanie cynamonu, który stworzy wrażenie słodyczy. Może to być także doskonała okazja ku temu, by ograniczyć ilość cukru w wypiekach i w ten sposób uczynić je bardziej przyjaznymi dla figury.

- Dodaj połowę sugerowanej w przepisie ilości cukru. Nie będzie to miało wpływu na równowagę chemiczną potrawy - zapewnia Poilane.

Woda spod owoców może zastąpić cukier
Woda spod owoców może zastąpić cukier123RF/PICSEL

Jajka

Jajka należą do podstawowych produktów znajdujących się na wielkanocnym stole. O ile w potrawach, takich jak żurek, sałatka jarzynowa czy jajka w majonezie nie sposób zastąpić ich czymś innym, o tyle w wypiekach możemy wykorzystać zamienniki.

Polecanym przez specjalistów kulinarnym trikiem jest użycie zamiast jajek aquafaby. To nic innego, jak woda z puszki po ciecierzycy.

- Dwie łyżki stołowe to jedno jajko; puszka 400 g jest odpowiednikiem sześciu białek jaj - precyzuje szef kuchni z Londynu, Ricky Evans. I dodaje, że dobrym zamiennikiem jajka może być także 50 ml mleka lub 70 g jogurtu naturalnego.

Na początek trzeba pamiętać, by jaja kupować w sprawdzonym miejscu – musimy mieć pewność, że są dobrej jakości. Wybieraj jaja wiejskie, a nie te z fermy. Warto wiedzieć, że w beżowych skorupach dłużej utrzymują świeżość, aniżeli w białych. Kupowanie jajek nawet u sprawdzonych sprzedawców nie gwarantuje, że nie trafimy na zepsuty egzemplarz. Warto więc zawsze przed ugotowaniem czy „wbiciem” do potrawy sprawdzić ich świeżość.
Możesz też rozpoznać świeżość jajka po konsystencji białka i żółtka. W świeżym jaju białko jest gęste, w sposób sprężysty otacza żółtko. W białku nieświeżym białko ma konsystencję wodnistą, a żółtko traci intensywny kolor. "Wybijając" takie jajko, ciężko oddzielić te dwie części od siebie.
Sprawdzanie świeżość jajka w osolonej wodzie: zanurz jajko w szklance wody z dodatkiem 1,5 łyżeczki soli. Jeśli zostanie na dnie naczynia, oznacza to, że jest świeże. W przypadku, gdy zacznie pływać po powierzchni w pozycji poziomej, również nadaje się do zjedzenia. Jeśli natomiast wypłynie w położeniu pionowym, najprawdopodobniej jest stare i lepiej go nie konsumować.  Dlaczego się tak dzieje? Otóż, jajko im starsze, tym więcej traci wody i powiększa się w nim komora powietrzna.
Sprawdź świeżość jajka przez wygląd skorupki – jeśli jest chropowata i zmatowiona, oznacza to, że jajo jest świeże. Stare ma zazwyczaj śliską, błyszczącą skorupkę.
Majonez możesz zrobić w domu
Majonez możesz zrobić w domuPicsel123RF/PICSEL

Mąka

Większość wypieków bezwzględnie wymaga użycia mąki. Jeśli jednak potrzebujemy jej do zagęszczenia sosu lub gulaszu, a akurat nam się skończyła, możemy użyć produktów, które znajdziemy w kuchni.

- Dodanie kilku plasterków ziemniaka podczas gotowania pomoże skutecznie zagęścić gulasz - wyjaśnia kucharz Ryan Blackburn. Mąkę zastąpimy również ryżem. Musimy jedynie zmielić go w blenderze i dodać do potrawy.

- Możesz użyć także suchej skórki chleba, herbatników, krakersów. Wystarczy, że zmiażdżysz je na drobny proszek, a następnie wymieszasz z masłem, aby uzyskać zasmażkę - instruuje kucharz Sven-Hanson Britt.

Majonez

Gdy zabraknie nam majonezu, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzić go samodzielnie, wykorzystując roślinne mleko.

- Mleko sojowe jest idealne nie tylko dla wegan. Z jego pomocą można szybko przyrządzić domowy majonez. Potrzebujemy jeszcze octu, najlepiej jabłkowego i oleju rzepakowego lub słonecznikowego. Wystarczy, że zmieszamy 125 ml mleka sojowego, dwie łyżki octu, 250 ml oleju i ulubione przyprawy. Dla uzyskania bardziej wyrazistego smaku dodajmy łyżkę musztardy - tłumaczy szef kuchni jednej z brytyjskich restauracji, Alex Claridge.

Masło w wypiekach bardzo łatwo zastąpić
Masło w wypiekach bardzo łatwo zastąpić123RF/PICSEL

Masło

Najłatwiejszym zadaniem, jak zgodnie przekonują eksperci, jest znalezienie zamiennika masła. Obowiązuje tutaj bowiem prosta zasada: tłuszcz zastępujemy innym tłuszczem.

- Większość ciast możesz upiec na bazie oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, słonecznikowego lub z pestek winogron. Pamiętaj jednak, że olej będzie mniej wyczuwalny. Oliwa ma charakterystyczny aromat. Może on być interesującym dodatkiem, ale z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu - zastrzega Ralston. Warto również sięgnąć po masło orzechowe, które nada potrawom wyjątkowy smak.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas