Sześć rzeczy, które możesz zrobić latem dla zwierząt

Wakacje to czas beztroski i relaksu, ale... niekoniecznie dla zwierząt. Dla nich letnie miesiące to często prawdziwy obóz przetrwania. Rośnie liczba bezpańskich psów, upały zabijają pożyteczne owady, a nadmiernie oświetlone metropolie stają się śmiertelną przeszkodą dla ptaków.

W twojej okolicy mieszkają bezpańskie koty? Jeśli nie mają dostępu do wodopoju, wystaw dla nich miskę z wodą
W twojej okolicy mieszkają bezpańskie koty? Jeśli nie mają dostępu do wodopoju, wystaw dla nich miskę z wodą 123RF/PICSEL

Jedna z najpopularniejszych fundacji prozwierzęcych - Czarna Owca Pana Kota opublikowała ostatnio listę kilkudziesięciu rzeczy, które możesz zrobić dla zwierząt. Wybrałyśmy sześć, które możesz wdrożyć w życie już dziś! 

1. Spotkałaś na wakacjach bezdomne zwierzę i chcesz je adoptować? Nie jesteś wyjątkiem! W internecie znajdziesz mnóstwo wzruszających historii turystów, którzy często na drugim końcu świata znaleźli swojego najlepszego przyjaciela. Co zrobić w takiej sytuacji? Skontaktuj się z lokalną organizacją prozwierzęcą, która pomoże ci załatwić formalności - przydadzą się szczególnie wtedy, gdy do kraju będziesz wracać samolotem.

2. Lubisz prace w ogrodzie? Unikaj chemicznych środków ochrony roślin –  są nieekologiczne, zatruwają środowisko i niszczą twoje zdrowie. Przyczyniają się również do wymierania pszczół i innych pożytecznych owadów, zatruwają ptaki i drobne ssaki. Co jeszcze możesz zrobić? Stwórz ogród przyjazny pszczołom i owadom zapylającym lub wystaw na balkon rośliny, które lubią najbardziej - lawendę i fiołki.

W upalne dni pamiętaj o owadach!
W upalne dni pamiętaj o owadach! 123RF/PICSEL

3. W okresie wzmożonych upałów wystaw na zewnątrz miskę z wodą dla małych zwierzątek i owadów. Pamiętaj, by włożyć do środka płaskie kamienie lub kawałek styropianu - pszczoły i trzmiele będą mogły swobodnie napić się wody bez ryzyka utopienia się w misce. 

4. Spędzaj wakacje w sposób etyczny – nie płać za wykorzystywanie zwierząt, nie zabieraj dzieci do cyrku i zoo. Unikaj przejażdżek na koniach, wielbłądach czy słoniach, nie chodź również do delfinariów. Delfiny żyjące w niewoli cierpią okrutnie - są również często odwodnione i karane za nieposłuszeństwo. W Azji unikaj tzw. sanktuarium słoni - pod ładną nazwą kryje się niestety wielka tragedia tych mądrych i dostojnych zwierząt.

Unikaj również egzotycznych pamiątek - portfeli ze skóry węża, wyrobów z żółwiej skorupy, podejrzanych kosmetyków na bazie produktów odzwierzęcych. 

Nie płać za rozrywkę opartą na krzywdzie zwierząt - nie warto!
Nie płać za rozrywkę opartą na krzywdzie zwierząt - nie warto! 123RF/PICSEL

5. Chcesz pomóc ptakom? To bardzo proste! Pamiętaj, by przed snem wyłączać wszystkie światła w domu. Ptaki często rozbijają się o szyby, których nie widzą! Jeśli mieszkasz w domu i nie masz założonych zasłon lub firanek, możesz umieścić na oknach naklejki o abstrakcyjnych kształtach - to uchroni ptaki od rozbicia się o szybę.

6. Miej zawsze oczy szeroko otwarte - reaguj na krzywdę zwierząt! Wyjeżdżając na wakacje zorientuj się, czy w miejscu, do którego się udajesz działają organizacje prozwierzęce. Taka informacja może się przydać, gdy spotkasz potrzebujące pomocy zwierzę.

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas