Szybciej zaśniesz, obudzisz się wypoczęty. Przed snem zrób jedną rzecz

Spanie w skarpetkach to temat, który budzi pewne kontrowersje. Czy warto zasypiać ze stopami szczelnie zakrytymi, czy też lepiej pozwolić im na "oddychanie" przez całą noc? Okazuje się, że nawyk ten może znacząco poprawić jakość snu, ułatwić zasypianie, a także sprzyjać kondycji skóry, która w tej części ciała często bywa twarda i zrogowaciała.

Jak spanie w skarpetkach może przysłużyć się organizmowi?
Jak spanie w skarpetkach może przysłużyć się organizmowi?123RF/PICSEL

Od czego zależy jakość snu? Skup się na komforcie stóp

Odpowiednia ilość i jakość snu wpływają na kondycję całego organizmu. Mowa nie tylko o odpoczynku, ale też poprawie procesów metabolicznych czy lepszym wyglądzie skóry.  Wiele mówi się o stworzeniu odpowiednich warunków do snu. Wymienia się wśród nich wyeliminowanie nadmiaru bodźców poprzez eliminację źródeł światła i hałasu.

Odradza się korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło. Dla ułatwienia zasypiania zaleca się z kolei wietrzenie sypialni (również zimą!) i wykonywanie prostych ćwiczeń oddechowych. Można posiłkować się naparem z ziół, np. rumianku albo melisy, można wziąć ciepłą kąpiel. Specjaliści zwracają uwagą na jeszcze jedną rzecz, mianowicie — założenie skarpetek do spania.

Przewlekły stres i praca przy komputerze do późna to najczęstsze przyczyny bezsennościNewseria Lifestyle/informacja prasowa

Czy spanie w skarpetkach ułatwia zasypianie?

Doktor Timothy Miller z Sunshine Ankle&Foot Expert w Orlando w rozmowie z serwisem Sleepopolis postanowił rozprawić się z mitami na temat spania w skarpetkach. Staje w opozycji zwłaszcza do twierdzeń, według których jest to zwyczaj niehigieniczny i zakłócający utrzymanie prawidłowego krążenia.

Lekarz zwraca uwagę na to, że spanie w skarpetkach może przyspieszyć zasypianie. Przede wszystkim jednak pomaga w utrzymaniu właściwej termoregulacji w nocy. Organizmowi łatwiej jest utrzymać właściwą temperaturę i panować nad równoważeniem przyrostu oraz utraty ciepła, do jakich dochodzi w nocy. Podkreśla, że stopy są jednym z głównych źródeł utraty ciepła, co może prowadzić do wybudzeń. Dzięki skarpetkom organizm będzie musiał zużyć mniej energii na ogrzewanie ciała, przez co rano obudzimy się bardziej wypoczęci.

Komfort snu można podnieść w prosty sposób
Komfort snu można podnieść w prosty sposób123RF/PICSEL

Sposób na zadbane stopy

Spanie w skarpetkach może być również pierwszorzędnym sposobem na zadbanie o skórę. Stopy, na których w ciągu dnia spoczywa cały ciężar ciała, bywają zaniedbywane. Pojawiają się odciski, zrogowaciały naskórek, a z czasem może dojść do pęknięć i ran. Przesuszona skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, więc warto wiedzieć, że działać możemy nawet podczas nocnego odpoczynku.

W związku z tym zaleca się stosowanie kremów nawilżających na noc. Jeśli po aplikacji na stopy założymy skarpetki, składniki aktywne z kosmetyków w sposób bardziej efektywny będą wnikać w skórę. Przy okazji nie będziemy musieli się martwić, że większość preparatu zostanie na pościeli.

Na to musisz zwrócić uwagę. Nie każdy materiał ci się przysłuży

Korzystny wpływ tego nawyku na organizm zależy od materiału. Skarpetki do spania nie mogą być ciasne i uciskać stóp. Powinny być wykonane z oddychających materiałów. Świetnie w tym kontekście sprawdzą się bawełniane. W chłodniejsze noce możesz wybierać skarpetki wykonane z wełny.

Przeciwwskazania, czyli kto nie powinien spać w skarpetkach?

Istnieją sytuacje, w których wprowadzenie tego nawyku nie przysłuży się organizmowi. Unikaj zakładania skarpetek do łóżka, jeśli na stopie pojawi się otarcie. Według Millera noszenie skarpet zwiększa tarcie i podrażnia ranę. Proces gojenia zostanie wydłużony, a w skrajnych przypadkach może dojść do infekcji.

Spanie w skarpetkach nie jest zalecane również sercowcom i osobom ze zdiagnozowanymi chorobami naczyniowymi. Często tego rodzaju schorzenia prowadzą do obrzęków nóg, a w takich przypadkach skarpetki faktycznie mogą potęgować problemy z układem krążenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas