Kładziesz się do łóżka między godziną 22.30 a 23.30? Sprawdź, o czym to świadczy
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Sen jest niezwykle ważny w naszym życiu i jego niedobór, czy zaburzenia, powodują skutki o wiele głębsze, niż zmęczenie i niewyspanie. Brak snu może poważnie wpłynąć na nasze funkcjonowanie. Okazuje się, że wiedzą o tym podświadomie niektórzy ludzie, wykazujący się wyjątkową inteligencją i bystrością.
Spis treści:
Dobry sen to jakościowe życie. Dlaczego sen jest tak ważny?
Sen daje możliwość regeneracji naszemu ciału i umysłowi. To moment, w którym wzrasta aktywność mózgu w obszarach, które regulują emocje. Sen także wzmacnia układ odpornościowy, regeneruje układ nerwowy i wyrównuje ciśnienie krwi.
Dlatego też higiena snu jest niezwykle ważna dla jakości naszego życia i dla produktywności w ciągu dnia. Istnieje wiele porad dotyczących łatwego, szybkiego zasypiania, tego, w jakich warunkach powinniśmy spać, a także tego ile godzin musimy przesypiać, by zregenerować wystarczająco nasz organizm.
Oczywiście wiele kwestii jest dość indywidualnych, ale u wielu osób można zaobserwować pewne regularności, które wpływają na jakość snu.
Okazuje się także, że wybór godziny, o której idziemy spać, może wiele mówić o nas samych i o cechach, jakie reprezentujemy.
Godzina spania ludzi inteligentnych. Sprawdź, czy zasypiasz o tej godzinie
Niektórzy chodzą spać wcześniej, niektórzy kładą się nawet o 1 w nocy. Oczywiście wszystko to może być podyktowane rodzajem i godzinami pracy, jaką ktoś wykonuje, indywidualnymi preferencjami, czy losowymi zdarzeniami.
Jednak są osoby, które świadomie wybierają godzinę zasypiania. Ponoć osoby wybierające godziny między 22:30 a 23:30 wykazują pewne wyjątkowe cechy. Jeżeli kładziesz się właśnie między tymi godzinami, to może cechować cię wyjątkowa inteligencja i bystrość oraz to, że lubisz działać. Jakie jest tego wyjaśnienie?
Osoby te zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest sen, więc starają się przespać około zalecanych 7-8 godzin na dobę, ale też nie chcą tracić czasu i starają się do pory położenia się do łóżka, wykorzystać swój czas kreatywnie i efektywnie.
To także umiejętność słuchania swojego wewnętrznego zegara biologicznego, który wskazuje właśnie na najlepszą regenerację organizmu w tych godzinach. Potwierdzili to naukowcy, których badania zostały opublikowane w w międzynarodowym czasopiśmie kardiologicznym "European Heart Journal".
Przez 6 lat badali oni przebieg snu oraz pracę serca na grupie badawczej liczącej około 88 000 dorosłych. Zaobserwowali oni, że osoby zasypiające przed wybiciem północy dotyka rzadziej problem związany z układem krwionośnym i chorobami serca.
Osoby, które zasypiały między 22:30 a 23:30 rzadziej zapadały na konkretne choroby, a także lepiej funkcjonowały w ciągu dnia, niż te zasypiające w godzinach 00:00 -01:00.