Ta roślina zakwitnie na Boże Narodzenie. Sprawdź, jak pielęgnować fiołka alpejskiego

Fiołek alpejski to piękna roślina, która zakwita podczas zimy. Z tego powodu często stanowi ozdobę kojarzącą się ściśle z Bożym Narodzeniem. Jeśli odpowiednio się nią zajmiemy, to może cieszyć nasze oczy nawet przez kilka lat. Sprawdź, jak dbać o fiołek alpejski i o czym pamiętać podczas jego pielęgnacji.

Pielęgnacja fiołka alpejskiego, czyli bożonarodzeniowa roślina w twoim domu
Pielęgnacja fiołka alpejskiego, czyli bożonarodzeniowa roślina w twoim domu123RF/PICSEL

  • Fiołek alpejski to roślina, która wbrew pozorom jest wielosezonowa. Może więc zdobić nasze wnętrza nawet przez kilka lat.
  • Okazy te wprowadzą barwny akcent jesienią i zimą - właśnie wtedy widok kolorowych płatków jest szczególnie pożądany.
  • Fiołki alpejskie są wymagającymi roślinami i potrzebują odpowiedniej pielęgnacji.

Fiołek alpejski - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Fiołek alpejski znany jest również pod nazwą cyklamen perski (Cyclamen persicum). Należy on do rodziny pierwiosnkowatych. To roślina cebulowa, która naturalnie występuje w rejonach basenu Morza Śródziemnego.

Doniczkowe odmiany fiołka alpejskiego dorastają do około 20-40 cm wysokości. Ich okres zakwitania trwa od jesieni aż do wiosny. Z tego powodu często używane są jako naturalna dekoracja domu zimą. Podczas kwitnięcia mają ozdobne, delikatne kwiaty, które przybierają różne barwy od bieli przez purpurę do różu oraz fioletu. Ich charakterystyczną cechą są serduszkowate liście, które mają drobny wzorek.

Latem przechodzą w stan spoczynku. Często błędnie uważane są za kwiaty jednosezonowe, jednak jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnację fiołka alpejskiego, to będzie on nas cieszył nawet przez kilka lat.

Fiołek alpejski rozkwitnie pięknie na Boże Narodzenie

Fiołek alpejski z powodzeniem przyjmie się w doniczce postawionej na parapecie
Fiołek alpejski z powodzeniem przyjmie się w doniczce postawionej na parapecie123RF/PICSEL

Z racji tego, że fiołek alpejski kwitnie przede wszystkim zimą i jest bardzo urokliwym kwiatem, to często wybierany jest jako ozdoba stołu bożonarodzeniowego.

Jednak trzeba wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o niego zimą. Wymaga on o tej porze sporo światła, w przeciwnym razie jego kwiaty będą drobne, niskie i słabo wybarwione. Najdłużej kwitnie w chłodzie (10-15 st. C), co oznacza, że warto go np. ustawić przy chłodnej szybie, jednak pamiętając, aby liście jej nie dotykały. Wietrząc pokój, musimy chronić kwiaty przed mroźnym powietrzem, które może łatwo zniszczyć fiołki.  

Oprócz tego podlewając rośliny, unikajmy moczenia ich liści i bulw. Kwiaty fiołka alpejskiego nie tylko mogą zdobić nasz dom w doniczce, ale i te dojrzałe mogą być użyte do bukietów. Najlepiej wybrać okazy, których płatki są odgięte do tyłu od 5 dni. Wtedy od nasady ich szypułek odrywamy bulwy i żyletką nacinamy wzdłuż na długość około 2 cm. Kwiaty w wazonie powinny zachować świeżość przez 2-3 tygodnie.

Jak podlewać fiołki alpejskie?

W pielęgnacji bardzo ważną rolę odgrywa podlewanie fiołka alpejskiego. Istotne jest tu użycie odpowiedniej wody. Najlepsza będzie woda odstana przynajmniej przez kilka godzin. Dzięki temu odparuje z niej chlor.

Poleca się również używanie wody, która jest przegotowana i ma temperaturę pokojową. Jednak najważniejsze podczas podlewania fiołków alpejskich jest dozowanie wody. Należy ją lać wprost do podstawki. Jednak do tego konieczne jest umieszczanie rośliny w doniczkach z otworami odpływowymi. Woda powinna wsiąknąć, ale jeśli po kilkunastu minutach nadal pozostaje w podstawce, jej nadmiar należy wylać. Jest to niezbędne, ponieważ zbyt duża ilość wilgoci sprzyja gniciu rośliny.

W teorii wodę powinno się dostarczać fiołkowi dwa razy w tygodniu, jednak w praktyce lepiej na bieżąco monitorować stan podłoża. Jeśli jest całkowicie suche, to znak, że należy uzupełnić wilgotność ziemi.

Czym podlewać fiołki alpejskie, żeby kwitły?

Dzięki odpowiednim warunkom i dobrze dobranej ziemi, fiołek alpejski będzie kwitł przez długie lata
Dzięki odpowiednim warunkom i dobrze dobranej ziemi, fiołek alpejski będzie kwitł przez długie lata123RF/PICSEL

Oprócz tradycyjnego podlewania fiołków alpejskich warto też dostarczać płynne nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących, ponieważ jest to wymagający kwiat. Gotowe nawozy można też zastąpić domowymi i stworzyć np. nawóz z banana. Wystarczy pokroić skórkę banana w drobne paski, umieścić je w litrowym słoiku, zalać wrzącą wodą, zakręcić i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie domowy preparat jest gotowy do użycia. Warto go rozcieńczyć z wodą i stosować minimum raz na dwa tygodnie.

Kolejnym pomysłem szczególnie przydatnym przed świętami, gdy dużo gotujemy, jest użycie wywaru z warzyw. Wodę, w której gotowaliśmy warzywa, przelewamy do osobnego naczynia i co jakiś czas dostarczamy ją kwitnącym fiołkom alpejskim. Jednak musimy pamiętać o tym, że wywar nie może być posolony, gdyż sól szkodzi roślinom.

Gdzie powinien stać fiołek alpejski?

Ważne jest również to, gdzie postawimy naszego fiołka alpejskiego. Rośliny lubią półcieniste stanowiska. Z racji, że słońce jest dla nich groźne i może poparzyć liście, to zaleca się, aby nie stawiać roślin na parapecie od strony południowej, zachodniej ani wschodniej.

Fiołki alpejskie w naturze rosną w chłodnych i wilgotnych miejscach, dlatego preferują stanowiska cieniste i półcieniste. Jednak świeżo kupiona roślina potrzebuje się zaaklimatyzować, dlatego najlepiej na początku postawić ją w chłodnym miejscu, w którym jest wilgotno. Po kilku dniach doniczkę możemy ustawić w miejscu półcienistym lub cienistym, uważając na to, aby fiołek nie stał bezpośrednio na słońcu.  

W warunkach domowych fiołkom jest przeważnie za ciepło i za sucho, szczególnie zimą, kiedy ogrzewamy nasze mieszkania. Za wysoka temperatura i mała wilgotność powietrza mogą sprawiać, że kwiaty zaczną usychać. Zaleca się, aby wtedy przechowywać je w chłodniejszych pomieszczeniach, ponieważ najlepiej będą się rozwijały w temperaturze maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Nie można jednak dopuścić, by przebywały w miejscu, gdzie temperatura spada poniżej zera, ponieważ fiołki to rośliny bardzo wrażliwe na mróz i nawet wietrzenie pokoju może doprowadzić do ich zniszczenia.

Dlaczego fiołek alpejski więdnie?

Powodów tego, dlaczego fiołek alpejski więdnie, może być kilka. Jednak najczęściej te rośliny atakowane są przez szarą pleśń. Można ją rozpoznać po występowaniu na płatkach kwiatów czerwonych śladów z szarym środkiem. Plamy po jakimś czasie brązowieją i gniją, a w ostatnim stadium pokrywają się pylącym i białym nalotem na liściach. Choroba szczególnie szybko rozwija się, gdy powietrze jest zbyt wilgotne. W takim przypadku należy bezzwłocznie usuwać porażone kwiaty oraz liście.

W przypadku, gdy zauważymy, że liście fiołka alpejskiego zaczynają żółknąć, możemy także zwrócić uwagę na to, czy nasza roślina nie ma zbyt sucho lub czy nie jest uprawiana w zbyt wysokiej temperaturze. Chcąc temu zaradzić, należy przenieść fiołka do chłodniejszego miejsca i rozpocząć bardziej intensywne podlewanie.

Czy fiołek alpejski kwitnie drugi raz?

Wiele osób po jednym sezonie wyrzuca fiołka alpejskiego, nie wiedząc, że może on zakwitnąć drugi raz. Roślina odpowiednio zadbana może kwitnąć nawet 3 lata.

Jednak, aby móc przez długi czas cieszyć się tą rośliną, trzeba pozwolić jej przejść przez okres odpoczynku. Po przekwitnięciu liście fiołka alpejskiego zaczynają zasychać. Należy na to pozwolić i ograniczyć podlewanie, aż w końcu zupełnie go zaprzestać.

Następnie konieczne jest usunięcie zeschłych liści i kwiatów. W ten sposób zasuszoną bulwę należy przechowywać w ciemnym oraz chłodnym pomieszczeniu. Latem sadzimy bulwę do ziemi, ustawiamy w jasnym miejscu oraz zaczynamy powoli i umiarkowanie ją podlewać. Kiedy zauważymy, że roślina ma coraz więcej liści, możemy zwiększyć częstotliwość podlewania. Fiołek powinien dzięki temu ponownie zakwitnąć około października.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas