Reklama

Tak pozbędziesz się siwizny w kilka chwil. Farba nie jest potrzebna

Siwe włosy to utrapienie wielu osób, a przecież włosy to niewątpliwie ozdoba twarzy. Zadbane, lśniące i zdrowe potrafią zachwycać. Co zrobić, gdy w pewnym wieku jednak pojawiają się na naszej głowie siwe włosy? Okazuje się, że nie musimy decydować się na farbowanie włosów, by pozbyć się siwizny!

Skąd się biorą siwe włosy?

Sposobów dbania o włosy jest wiele. Odżywki humektantowe, emolientowe i proteinowe, szamponów niezliczone rodzaje, wcierki na porost włosów i olejki - możliwości jest całkiem sporo.

 Osoby pragnące mieć piękne i lśniące włosy niekiedy spędzają całe godziny na ich pielęgnacji. O ile mamy spory wpływ na wypadanie włosów, ich zdrowie i blask, tak nie mamy go na pojawienie się na naszej głowie siwych włosów.

Skąd więc bierze się siwizna? Najczęściej siwe włosy pojawiają się w określonym wieku, najczęściej dzieje się to po 30. roku życia. Dzieje się tak na skutek zmian zachodzących wówczas w cebulkach włosów. Za te zmiany z kolei odpowiadają melanocyty, czyli  komórki pigmentowe wytwarzające w procesie melanogenezy melaninę, a melanina to nic innego, jak pigment w naszym organizmie, czyli... kolor, również ten we włosach.

Reklama

Gdy się starzejemy, melanocyty zaczynają pracować mniej sprawnie i nie wytwarzają już takiej ilości melaniny, jak wcześniej. To wtedy wyrastający nowy włos ma odcień biały, szary lub żółtawy.

Zobacz także: Siwe włosy - jak domowym sposobem im zapobiegać?

Co wpływa na pojawienie się siwych włosów na głowie? Zmień te nawyki!

W trakcie rozwoju nauki dowiedziono, że na szybsze starzenie się organizmu, a co za tym idzie - na szybsze pojawienie się siwych włosów, mają wpływ czynniki takie jak:

  • nadmierny stres
  • niezdrowy styl życia
  • używki takie jak alkohol, papierosy i narkotyki
  • niezdrowe odżywianie się

Jeżeli więc jeszcze nie jest za późno, a siwe włosy nie pojawiły się na naszej głowie, warto wprowadzić ogólne zmiany w naszym stylu życia. 

Co zamiast farbowania? Czyli jak pozbyć się siwych włosów?

Oczywiście najprostszą drogą do rozprawienia się z siwizną, gdy ta już pojawi się na naszej głowie, jest farbowanie włosów

Zobacz też: Domowe sposoby na pozbycie się siwych włosów 

Jednak nie wszyscy przepadają za tą metodą, nie chcą niszczyć farbami swoich włosów, a d tego zabieg ten wymaga regularności, by wyglądał dobrze, świeżo i naturalnie.

Istnieją jednak inne sposoby, które pomogą w ujarzmieniu siwych włosów na naszej głowie. W sklepach znajdziemy rozmaite specyfiki niwelujące siwe włosy, jak szampony, które stopniowo przyciemniają włosy.

Można także spróbować suplementacji melaniny i biotyny, żeby dostarczyć starzejącemu się organizmowi ubywających pigmentów.

Domowe płukanki do siwych włosów. Tak przyciemnisz siwiznę

Istnieją jednak także domowe sposoby na pozbycie się siwych włosów. W domowym zaciszu możemy przygotować samodzielnie płukanki, które przyciemnią siwiejące włosy.

Jednym ze sposobów jest płukanka z kawy. Kofeina doskonale wpływa na porost włosów i przyciemni te, które stały się już siwe. Wystarczy kilka łyżek zmielonej, świeżej kawy zalać dwoma szklankami wody i gotować kilka minut razem.

Po ugotowaniu, odcedzić i czekać do ostygnięcia. Następnie umyte już włosy polewamy, zaczynając od skry głowy aż do nasady i nie spłukujemy przez ok. 30 minut. 

Płukankę należy stosować regularnie, by zobaczyć efekty. Podobnie działać będą płukanki z:

  • herbaty liści orzecha włoskiego
  • mięty
  • kurkumy
  • rozmarynu 

Zobacz też: Dlaczego w młodym wieku pojawiają się siwe włosy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: siwizna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy