Reklama

Tak przedłużysz życie chryzantemom. Będą kwitły jak szalone

Chryzantemy to rośliny, które kojarzą się przede wszystkim ze świętem zmarłych. Co roku je kupujemy, kładziemy na grobach bliskich, a po niedługim czasie przekwitnięte wyrzucamy. Mało kto wie, że wcale nie muszą lądować w koszu. Oto sposób na wykorzystanie chryzantem z cmentarza.

Chryzantemy są masowo hodowane i sprzedawane co roku, przed świętem zmarłych. Najlepiej spośród wszystkich roślin doniczkowych nadają się do dekorowania grobów, bo są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne - przede wszystkim na niskie temperatury. Gdy przekwitną i nie wyglądają już estetycznie, lądują na przycmentarnych śmietnikach, przez co każdego roku tony tych roślin są wywożone na wysypiska. W trosce o środowisko warto poznać sposoby na uratowanie chryzantem i przedłużenie im życia. Jest to naprawdę banalne. 

Jak przedłużyć życie chryzantemie?

Wyrzucanie chryzantem jest nie tylko mało ekologiczne - to także bezsensownie wydawanie pieniędzy na coś, co po krótkim czasie ląduje w koszu. Podpowiadamy zatem, jak uratować zmarniałe chryzantemy.

Reklama

Warto pomyśleć przede wszystkim o przezimowaniu tych roślin. Pierwszą czynnością jaką trzeba będzie w tym celu wykonać, jest skrócenie chryzantemy o około 15 cm gdy przekwitnie. Następnie trzeba umieścić ją piwnicy, garażu lub innym chłodnym pomieszczeniu bez dostępu od słońca. Czasem warto do nich zajrzeć - jeśli ziemia zupełnie wyschła to warto je podlać, jednak niezbyt obficie.

Donicę z chryzantemą można wyjąc z piwnicy dopiero na początku marca - wówczas rozpoczynamy częstsze podlewanie. Gdy roślina wypuści nowe pędy, dobrze będzie je podzielić na mniejsze sadzonki i przesadzić do innej donicy z nowym podłożem.

Czytaj też: Jak przedłużyć kwitnienie chryzantem? Oto sprawdzone triki

Chryzantemy w ogrodzie - tak w łatwy sposób przesadzisz je do gruntu

Chryzantemy mogą również wspaniale dekorować przydomowe ogródki. Dobrym pomysłem będzie więc zasadzenie ich w gruncie, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem. Siarczyste mrozy mogą spowodować, że chryzantemy zmarnieją i nie będą chciały znów kwitnąć. Największą szansę na przetrwanie mrozów mają odmiany z drobnymi kwiatami.

Przesadzanie chryzantem do gruntu jest bardzo proste. Najpierw należy usunąć pędy, a potem wystarczy wsadzić roślinę w wybrane miejsce i obficie podlać. Następnie warto zabezpieczyć chryzantemę korą lub igliwiem. Niektórzy ogrodnicy stosują także sprytnym triki, jakim jest posadzenie rośliny poniżej poziomu gruntu, a potem przykrycie ziemią.

Zobacz też: Wzmacnia antykleszczową barierę. Posadź ją koniecznie na balkonie

Jeśli mimo starań, rośliny nie przetrwają niekorzystnych warunków, wysuszone chryzantemy zawsze można wykorzystać na kompost. Jest to dużo lepsza opcja, aniżeli wyrzucanie ich na śmietnik.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy