Tak rozpoznasz zioła marnej jakości. Unikaj podczas zakupów
Zioła od wieków służą człowiekowi jako naturalne lekarstwa i przyprawy, wspierające rozmaite kuracje. Obecnie jednak nie każdy produkt dostępny na rynku będzie miał korzystny wpływ na zdrowie. Czasem nawet niewłaściwe opakowanie może sprawić, że po dobroczynnych właściwościach nie zostanie ślad, a kupno ziół okaże się nietrafionym wydatkiem. Zapoznaj się z praktycznym przewodnikiem po sposobach oceny ich jakości oraz prawidłowym przechowywaniu ziół w domowym zaciszu.
Spis treści:
Lektura podczas zakupów, czyli czytanie etykiet
Nawyk sprawdzania, co kryje się w produktach lądujących w naszych zakupowych koszykach, powinien towarzyszyć nam przy każdej wizycie w sklepie. Dotyczy to również momentów, kiedy postanawiamy uzupełnić ziołową apteczkę. Jakich ziół nie kupować?
Unikaj produktów, które nie mają podanego kraju pochodzenia ani danych producenta. Zioła pochodzące z niepewnych źródeł mogą zawierać zanieczyszczenia, takie jak pestycydy i metale ciężkie, które nie przysłużą się zdrowiu. Zawsze sprawdzaj na opakowaniu skład mieszanki, którą masz na oku. Brak rzetelnej informacji może być sygnałem, że produkt jest niskiej jakości lub zawiera niepożądane składniki. Dobrej jakości zioła powinny być wyraźnie oznaczone datą produkcji oraz terminem przydatności do spożycia.
Przezroczyste opakowanie odpada
Choć mogą wyglądać atrakcyjnie i przyciągać wzrok, kupno ziół w przezroczystych opakowaniach nie jest dobrym wyborem. W takich warunkach są narażone na działanie światła. Należy wziąć pod uwagę, że promienie UV negatywnie wpływają na substancje aktywne, odbierając surowcom ich lecznicze działanie. Co więcej, światło przyspiesza proces utleniania. Pogorszeniu ulega zarówno aromat, jak i smak.
Nie kupuj kota w worku...
Albo raczej ziół w torebkach ekspresowych. Choć są wygodne w użyciu i zdejmują z nas konieczność precyzyjnego odmierzania porcji surowca, wiąże się z nimi pewne ryzyko. Przede wszystkim nie widzimy, jak prezentują się suszone i zmielone zioła. To zazwyczaj mocno rozdrobniony surowiec, które może zawierać małowartościowe resztki roślin. Nawet długie zaparzanie nie pozwoli nam wydobyć pełni smaku i walorów zdrowotnych ziół. Lepiej wybierać zioła w formie suszonych kwiatów i liści pakowanych luzem.
Jak ocenić jakość kupowanych ziół?
Przede wszystkim zioła dobrej jakości charakteryzują się intensywnym, naturalnym aromatem. Zwróć uwagę również na ich strukturę. Nie powinny być pokruszone w pył. Zbyt drobny produkt może być efektem niskiej jakości zbioru. Do przyrządzania zdrowotnych naparów wybieraj zioła suche i kruche. Jeśli po otwarciu opakowania czujesz wilgoć, prawdopodobnie doszło do błędów w przechowywaniu, a taki surowiec staje się podatny na rozwój pleśni.
Jak przechowywać zioła w domu, by nie traciły właściwości?
Zakupy to nie wszystko. Właściwe przechowywanie to kolejny aspekt, który umożliwia nam cieszenie się walorami smakowymi i zdrowotnymi mieszanek. Przyjrzyj się swoim zapasom, by upewnić się, że nie dochodzi w tej dziedzinie do pomyłek.
- Odpowiedni pojemnik: Najlepszym rozwiązaniem są słoiki z ciemnego szkła wyposażone w hermetyczne zamknięcie. Nie stawiaj na tekturowe pudełka — zioła błyskawicznie zwietrzeją.
- Miejsce przechowywania: Zioła należy umieścić w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Zbyt wysoka temperatura i ekspozycja na światło słoneczne mogą niszczyć ich właściwości lecznicze i pozbawiać je wyraźnego smaku oraz aromatu.
- Nigdy nie przechowuj suszonych ziół w lodówce: W takich warunkach szybko stają się bezużyteczne.
- Nie mieszaj różnych ziół: Każdy rodzaj powinien być przechowywany osobno, w celu zapobiegania mieszaniu się aromatów. Produkty mają też odmienne działanie, więc samodzielne tworzenie takich kombinacji może okazać się marnotrawstwem.