Tak sprawdzisz, który wkład do zniczy będzie palił się najdłużej. Kluczowy jeden element
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Wraz z nadejściem jesieni powoli przygotowujemy groby na dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób już teraz kupuje znicze oraz wkłady do nich. Sprawdzamy, na jakie produkty warto postawić. Przekonaj się, które wkłady do zniczy palą się najdłużej i będą najlepszym wyborem.
Na długość palenia się zniczy wpływa kilka czynników. Przede wszystkim duże znaczenie ma to, z czego zostały wykonane oraz jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.
Spis treści:
Które wkłady do zniczy palą się najdłużej?
Najczęściej w sklepach spotykamy dwa rodzaje wkładów — parafinowe i olejowe. To te pierwsze cieszą się większą popularnością. Są uniwersalne i znoszą dobrze wysokie temperatury w lecie oraz chłodniejsze jesienne dni. Zapewniają stabilny płomień oraz równomierne palenie się świecy. Dopiero przy niskich temperaturach przestają być wydajne i wypalają się szybciej.
W sklepach dostępne są dwa rodzaje wkładów parafinowych. Pierwszy z nich to wkłady zalewane — cechują się gęstą i zwartą strukturą, która wynika z tego, że parafina wylewana jest bezpośrednio do formy. Są one trwalsze i długo się palą, dlatego sprawdzą się do długotrwałego oświetlania grobu. Wkłady prasowane będą z kolei lepsze, kiedy zależy nam na szybkim rozpaleniu ognia np. podczas wieczornej modlitwy.
Drugim rodzajem wkładów są wkłady olejowe, które stworzone są z mieszanki oleju oraz parafiny. To rozwiązanie bardziej ekologiczne, ponieważ wykorzystuje paliwo odnawialne. Dodatkową zaletą jest to, że wkłady te mają dłuższy czas palenia. Sprawdzą się szczególnie zimą, ponieważ trudne warunki atmosferyczne i ciężkie mrozy nie sprawią, że szybciej się wypalą. Niestety ich cena jest odrobinę wyższa niż wkładów parafinowych. Przekładając ją jednak na czas palenia się, może się okazać, że wkłady olejowe będą lepszym wyborem.
Które wkłady do zniczy są najlepsze?
Nie da się określić, które wkłady są lepsze. Należy zwrócić uwagę na to, czego od nich wymagamy. Podczas lata i wczesnej jesieni o wiele lepiej sprawdzą się wkłady parafinowe. Jeśli jednak planujemy kupić wkłady na późniejszy okres, może się okazać, że to właśnie te olejowe będą lepiej działać. Osoby, którym zależy na wyborze przyjaznym dla środowiska, powinny wybrać wkłady olejowe, ze względu na to, że są ekonomiczne i ekologiczne. Jeśli planujemy zakup większej ilości wkładów do zniczy, może się jednak okazać, że sprawdzą się wkłady parafinowe, ze względu na swoją uniwersalność.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość świeczki. Dłużej będą palić się te, które mają lekko żółty kolor. Śnieżnobiała parafina spala się szybciej. Dodatkowo warto sprawdzić, czy powierzchnia wkładu jest gładka i równa oraz, czy nie ma na niej pęcherzyków powietrza. Warto wyrównać jej powierzchnie, jeśli zauważymy na niej niedoskonałości. Znaczenie ma również knot — im jest grubszy, tym szybciej wkład się wypali. O wiele korzystniejsze będą cienkie knoty.
Jak przedłużyć czas palenia zniczy? Weź na cmentarz sól
Rodzaj i jakość wkładu do znicza mają duży wpływ. Są jednak sposoby, dzięki którym możemy upewnić się, że świeca nie zgaśnie zbyt szybko.
Jednym z nich jest zastosowanie soli. Wystarczy, że posypiemy nią knot. W ten sposób zwiększymy temperaturę topnienia wosku, od której zależy, jak szybko pali się wkład. Wolniej topiący się wosk oznacza, że ogień wytrzyma dłużej.
Innym trikiem jest wstawienie wkładów do zamrażalnika. Wystarczą 3-4 godziny w bardzo niskiej temperaturze, aby świeca później wolniej się paliła.