Tak uratujesz zgniłego storczyka. Ożyje i znów zakwitnie

Gnicie korzeni storczyków to dosyć powszechny problem. Dzieje się tak m.in. z powodu niewłaściwego ich podlewania. Czy da się ożywić zgniłego storczyka? Zazwyczaj jest to możliwe. Oto co należy zrobić.

Oznaką gnijących korzeni są miękkie, żółte liście storczyka
Oznaką gnijących korzeni są miękkie, żółte liście storczyka123RF/PICSEL

Dlaczego korzenie storczyka gniją, a roślina obumiera?

Gnicie korzeni orchidei jest zazwyczaj spowodowana niewłaściwym drenażem podłoża lub nadmiernym podlewaniem. Pierwszym objawem świadczącym o tym, że z korzeniami storczyka dzieje się coś niedobrego, jest więdnięcie i żółknięcie liści. Dobrze więc reagować natychmiast - wówczas szansa na uratowanie rośliny będzie dużo większa. Gdy zauważysz, że liście są miękkie i pomarszczone, przesadź storczyka do innego pojemnika. Jeśli okaże się, że korzenie są mocno zgniłe, konieczne będzie przycięcie obumarłych miejsc i wymiana podłoża na nowe.

Jak uratować zgniłe storczyki?

Ważne, aby pojemnik, w którym znajduje się storczyk, posiadał otwory drenażowe. W przeciwnym wypadku nadmiar wody zamiast odpływać, będzie powodował gnicie korzeni. Najlepiej nie przesadzać orchidei do momentu, gdy kwiaty same nie opadną. Jednak w przypadku zgniłych korzeni należy zrobić to niezwłocznie.

Jeśli storczyk umieszczony jest w doniczce z drenażem, a mimo tego jego korzenie gniją, najpewniej winę ponosi zbyt obfite podlewanie.

Jaką wybrać doniczkę dla storczyka?

Storczyki zazwyczaj kwitną najlepiej, gdy znajdują się w ciasno dopasowanym pojemniku. Nie można przesadzać z ilością podłoża, bowiem im więcej go będzie, tym więcej wody zatrzyma roślina, a to zwiększy ryzyko gnicia korzeni.

Dla storczyków idealne są donice gliniane. Ich porowata powierzchnia sprawi, że gleba będzie szybciej wysychać, co pomoże zachować odpowiedni poziom wilgotności. Jeśli korzenie storczyka przegniły, a chcemy ponownie użyć pojemnika, należy namoczyć go przez około 2 godziny w roztworze wody z wybielaczem. Wówczas zabite zostaną wszelkie bakterie oraz grzyby. Przed ponownym wykorzystaniem doniczki należy odczekać 2 dni.

Storczyk, którego korzenie zgniły, wymaga natychmiastowego przesadzenia
Storczyk, którego korzenie zgniły, wymaga natychmiastowego przesadzenia123RF/PICSEL

Nawóz z cynamonu dla storczyka

Po przesadzeniu storczyka najlepiej odczekać kilka dni i dopiero po tym czasie go podlać. Daj roślinie czas, by dostosowała się do nowego środowiska. Orchidee rozwijają się najlepiej, jeśli ich podłoże jest zmieniane co 2 lata.

Wzrost storczyka spotęguje również pewna popularna przyprawa, często wykorzystywana do wypieków, a mianowicie cynamon. Będzie on idealny w przypadku pobudzenia do życia przesadzonych już storczyków, którym wcześniej zgniły korzenie. W tym celu należy przygotować domowy nawóz. Potrzebne będą:

  • 1 łyżeczki cynamonu
  • 1 litr przegotowanej wody

Składniki należy wymieszać i odczekać, aż woda całkowicie wystygnie. Potem roztwór dobrze jest przelać do butelki i niewielką ilością podlewać roślinę. Efekty w postaci nowych liści i pędów powinny być widocznie po niedługim czasie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas