Tak zaoszczędzisz na rachunkach. Triki Katarzyny Bosackiej

Nie jesteśmy w stanie obniżyć cen za produkty spożywcze. Możemy jednak zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Rachunki za energię elektryczną są bowiem jednym z podstawowych wydatków w każdy domu. Dlatego też warto zastanowić się, jak zaoszczędzić bez niepotrzebnych wyrzeczeń. Katarzyna Bosacka zdradziła triki, dzięki którym w naszym portfelu zostaną nawet setki złotych.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Katarzyna Bosacka zdradziła triki
Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Katarzyna Bosacka zdradziła triki123RF/PICSEL

Sposobów oszczędzania energii przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych jest wiele. Co więcej, mądre gospodarowanie prądem jest nie tylko ekologiczne, ale również oszczędne. Mimo iż na początku może przysparzać trudności, wystarczy wypracować odpowiednie nawyki. Katarzyna Bosacka zdradziła, jak to zrobić.

Jak zaoszczędzić na prądzie?

Katarzyna Bosacka zaprosiła do siebie pana Tadeusza, eksperta w dziedzinie prądu i energii. Specjalista wyjaśnił, iż podstawą oszczędzania jest wypracowanie odpowiednich nawyków.

Nawyki, które pozwolą oszczędzić energię tu i teraz to jest przede wszystkim skupienie się na tym, co nas otacza, na odbiornikach, które możemy wyłączyć, z których nie musimy korzystać, kiedy tego nie potrzebujemy. Bardzo dobrym przykładem jest grupa urządzeń, które towarzyszą nam przez cały dzień, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. To lampy, oświetlenie. W domu, w pracy, cały dzień towarzyszy nam światło. Warto skupić się na tym elemencie, który jest stały, który możemy zoptymalizować
tłumaczył ekspert.

Co więcej, warto postawić na LEDy. Panele LED są nie tylko energooszczędne, ale również bardziej wydajne w stosunku do żarówek. "Żarówka nie jest również tak wydajna. Będziemy ją wymieniać zdecydowanie częściej, niż lampę ze zintegrowanym panelem ledowym" - wyjaśnił ekspert.

Lampa włączy się wtedy, kiedy będzie faktycznie potrzebna

Dobrym rozwiązaniem, w przypadku indywidualnego, domowego użytkownika, jest zastosowanie takiego rozwiązania, jak czujnik ruchu. Niejednokrotnie zapominamy bowiem o wyłączeniu światła. Niekiedy dzieci włączają lampy, całkowicie ignorując ostrzeżenia o ich wyłączeniu. Czujnik ruchu sprawi, że światło włączy się tylko wtedy, gdy faktycznie będzie to konieczne. Później po prostu zgaśnie.

Katarzyna Bosacka zachęca nie tylko do zdrowszego żywienia, ale i domowych oszczędności
Katarzyna Bosacka zachęca nie tylko do zdrowszego żywienia, ale i domowych oszczędnościKurnikowskiAKPA

Dodatkowo, jeśli w naszej okolicy dostępnych jest kilka dostawców prądu, warto dokładnie prześledzić ich ofertę i zdecydować się na tę najkorzystniejszą.

Wielu dostawców umożliwia korzystanie z różnych taryf, np. popularnej taryfy nocnej, która zachęca do korzystania z odbiorników energii elektrycznej właśnie w nocy. Podyktowane jest to dosyć złożonym procesem, gdyż energia w nocy ma zdecydowanie mniej odbiorców, dlatego elektrownie zachęcają żeby z niej korzystać właśnie wtedy
tłumaczył ekspert.

Możemy w tym czasie grzać wodę lub piec i wyciągać energię z tych urządzeń wtedy, kiedy będzie ona faktycznie potrzebna. Co więcej, w nocy możemy ładować samochód elektryczny, nastawić pranie czy zmywarkę.

Jednym z nawyków, który warto wypracować, jest wyciąganie z gniazdek elektrycznych ładowarek do telefonów czy komputerów. Mimo iż pobierany przez nie prąd nie uszczupli mocno naszego portfela, będzie to działanie długoterminowe. Skutki zobaczymy dopiero po latach. Dodatkowo jest to działanie ekologiczne, którego należy uczyć od najmłodszych lat.

Ukraińska akcja sprzątania. Tak dziękują za pomocAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas