Reklama

Ważna zmiana w 500 plus. Oto, co czeka rodziców 1 czerwca

Nadchodzą ważne zmiany w programie 500 plus. Czerwiec będzie pierwszym miesiącem, w którym wypłatą świadczeń nie będą się już zajmować gminy. Jaka jednostka przejmie ten obowiązek? W których dniach będą realizowane wypłaty?

  • Ważna zmiana w programie 500 plus nadchodzi wielkimi krokami. 
  • W czerwcu 2022 roku wypłata wszystkich świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak do tej pory - gminy. 
  • Jednostka zaczęła stopniowo przejmować obsługę programu od 1 stycznia br.

Zobacz również: Nowe świadczenie 400 plus. Ilu rodziców złożyło już wniosek?

Wypłata 500 plus w czerwcu. Terminy

Od 1 czerwca ZUS zacznie realizację wszystkich wypłat w ramach programu "Rodzina 500 plus". W jakie dni ZUS będzie przelewał pieniądze na konto? Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim wyjaśnia w rozmowie ze Spotted Lublin, że przelewy ze świadczeniami 500 plus będą realizowane kilka razy w miesiącu. Każdy rodzic ma mieć ustalony stały termin płatności.

Reklama

- Będzie to: 4, 7, 9, 14, 18 albo 20 dzień miesiąca. Gdy termin wypada w dzień wolny od pracy, to przelew realizujemy odpowiednio wcześniej. Termin płatności to jest dzień, kiedy środki muszą już być na koncie - informuje Małgorzata Korba.

Zobacz również: Nowe "500 plus". Skorzysta tylko jedna grupa zawodowa?

Wypłata 500 plus. Jest jeden wyjątek

Przydział terminu płatności ma następować automatycznie, według zasady równomiernego obciążenia wszystkich obowiązujących terminów. Rodzice terminy płatności będą mogli sprawdzić na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Będą one dostępne w zakładce "wypłaty i zwroty".

Jest jednak pewien wyjątek od stałego terminu wypłaty. Chodzi o pierwszy przelew.

- Np. gdy prowadziliśmy postępowanie wyjaśniające i po jego zakończeniu chcemy jak najszybciej przekazać świadczenie. Kolejny przelew może wtedy przyjść innego dnia miesiąca, a potem termin będzie już stały - rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim.

Zobacz również: "Kiedyś nikt nie chciałby wyglądać tak jak ja". Niezwykła metamorfoza Kasi Guzik

500 plus. Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie 500 plus można złożyć poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną czy portal Empatia. Środki w ramach programu są wypłacane wyłącznie bezgotówkowo - na numer rachunku bankowego wskazany na wniosku.

Prawo do świadczenia ZUS ustali na tzw. okres świadczeniowy. Trwa on od 1 czerwca danego roku do 31 maja następnego roku. Jeśli wniosek o 500 plus na okres 2022/2023 wpłynie do ZUS do 31 maja, wypłata świadczenia nastąpi w czerwcu.

Co w przypadku, gdy wniosek złożymy po 31 maja? ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek do końca okresu oświadczeniowego. Gdy złożymy wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko w przeciągu 3 miesięcy od dnia jego urodzenia, otrzymamy świadczenie od dnia jego urodzenia. 

Zobacz również:  Bardo - polskie miasteczko cudów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama