Te produkty pokocha twoja wątroba. Włącz je do codziennego menu

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Spełnia ona wiele istotnych funkcji - detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną, a także magazynującą. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważne. Aby wesprzeć ten organ, a także przyśpieszyć jego regenerację, warto włączyć do codziennej diety kilka produktów.

Wątroba, podobnie jak cały organizm, poważnie cierpi w skutek niewłaściwej diety
Wątroba, podobnie jak cały organizm, poważnie cierpi w skutek niewłaściwej diety123RF/PICSEL

Wątroba pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. To właśnie ten organ odpowiada za:

  • neutralizację toksyn np. alkoholu, czy też leków,
  • pozbywanie się produktów przemiany materii,
  • usuwanie szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń - na przykład metali ciężkich,
  • przekształcanie amoniaku w mocznik,
  • wytwarzanie energii dla organizmu poprzez przekształcanie węglowodanów w glukozę i tłuszcze,
  • wytwarzanie większości białek znajdujących się w osoczu,
  • magazynowanie witamin i składników mineralnych np. żelaza,
  • neutralizację drobnoustrojów. 

Prawidłowe funkcjonowanie tego organu jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia. Z tego powodu warto wspomagać go od wewnątrz. Pomoże w tym zbilansowana dieta bogata w produkty, które mają doskonały wpływ na wątrobę. Oto kilka z nich.

Ratunek dla wątroby. Dostępne i tanie warzywa oraz ziołaInteria.tv

Woda

Najlepszym wsparciem dla wątroby jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Warto pamiętać, że człowiek powinien pić dziennie minimum 2 litry wody. Płyn ten wspomaga i przyśpiesza pracę wątroby. Dzięki niemu narząd jest w stanie szybciej wydalić szkodliwe produkty przemiany materii.

Szklankę wody należy wypić już z rana na czczo. Warto dodać do niej plasterek cytryny. Taki napój doskonale pobudzi układ trawienny poprzez stymulowanie wydzielania soku żołądkowego. Cytryna jest również bogata w błonnik. Dzięki tej substancji wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Kurkuma

Kurkuma jest jedną z najzdrowszych przypraw. Jej intensywny aromat oraz żółty kolor sprawia, że z nią każde danie nabierze smaku. Kurkuma to naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Doskonale wspiera układ trawienny przy stanach zapalnych. Dodatkowo wykazuje pozytywny wpływ na serce człowieka, a także stawy.

Przyprawa ta korzystnie działa na wątrobę i zwiększa przepływ krwi przez ten organ. Stymuluje produkcję żółci, zmniejsza kamienie żółciowe, a także zapobiega ich powstawaniu w przyszłości. Kurkuma wspomaga też regenerację nadwyrężonej wątroby.

Kurkuma poprawia trawienie i równoważy metabolizm
Kurkuma poprawia trawienie i równoważy metabolizm123RF/PICSEL

Awokado

Dojrzałe awokado jest bogatym źródłem jednonienasyconego kwasu tłuszczowego, który jest zdrowym tłuszczem. Zawarty w owocu kwas oleinowy obniża poziom cholesterolu we krwi i umożliwia jego kontrolowanie.

Owoc awokado jest lekkostrawny, dlatego nie obciąża nadwyrężonej wątroby. Dodatkowo skutecznie ją regeneruje. Jego bogaty skład sprawia, że chroni on wątrobę przed stłuszczeniem.

Czosnek

Znany jest jako naturalny antybiotyk. Wykazuje silne działanie bakteriobójcze, a także przeciwgrzybicze. Nie każdy wie, że czosnek świetnie wspiera funkcjonowanie wątroby. To wszystko za sprawą zawartej w nim allicyny, która wykazuje działanie antyoksydacyjne. Ponadto czosnek pomaga aktywować enzymy niezbędne do usuwania toksyn z organizmu.

Należy jednak zachować umiar w jedzeniu czosnku. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Okazuje się, że spożywanie dużej ilości surowego czosnku może znacznie podrażnić wątrobę. Zalecana dawka to jeden ząbek dziennie.

Lecznicze właściwości czosnku znane są ludzkości nie od dziś. Jak się okazuje doskonale działa również na wątrobę
Lecznicze właściwości czosnku znane są ludzkości nie od dziś. Jak się okazuje doskonale działa również na wątrobę123RF/PICSEL

Zielona herbata

Fakt, że napój ten wspomaga pracę wątroby, dowiedziono naukowo. W 2015 roku na łamach czasopisma International Journal of Clinical and Experimental Medicine pojawiły się wyniki metaanalizy, które potwierdziły, że wraz ze spożywaniem zielonej herbaty maleje ryzyko chorób wątroby. Zielona herbata chroni przed:

  • nowotworami,
  • stłuszczeniem wątroby,
  • marskością wątroby,
  • przewlekłą chorobą wątroby. 
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas