Pij na skołatane nerwy. Reguluje ciśnienie krwi i odtruwa organizm
Sok z selera naciowego to popularny napój odchudzająco-oczyszczający. Jednak to nie jedyne właściwości soku z selera, ma on dobry wpływ także na inne aspekty funkcjonowania naszego organizmu.
Spis treści:
- Sok z selera naciowego: bogactwo składników odżywczych
- Na co pomaga sok z selera naciowego?
- Sok z selera naciowego na czczo: przy odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu
- Eliksir młodości i pięknej skóry
- Reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza poziom złego cholesterolu
- Mniejszy stres i oddalenie choroby Alzheimera
- Sok z selera naciowego: przepis
- Sok z selera naciowego: z czym łączyć?
Sok z selera naciowego: bogactwo składników odżywczych
Seler naciowy zawiera mnóstwo dobrych dla zdrowia składników odżywczych. Znajdziemy w nim między innymi:
- flawonoidy,
- potas,
- mangan,
- wapń,
- sód,
- żelazo,
- magnez i fosfor,
- witaminy A, K, C,
- witaminy z grupy B.
Warzywo składa się w 95 proc. z wody, dlatego wyciśnięty z niego nektar jest dobrym sposobem na nawadnianie organizmu. Jednak to nie jedyne właściwości tego napoju. Na co pomaga sok z selera naciowego? Kto powinien raczyć się nim codziennie? Jak przygotować smaczny koktajl na bazie tego zielonego warzywa?
Na co pomaga sok z selera naciowego?
Gwiazdy Hollywood spopularyzowały sok z selera naciowego jako sposób na oczyszczanie organizmu i wsparcie przy odchudzaniu. Gwyneth Paltrow i Sylwester Stallone znani są z tego, że każdy dzień rozpoczynają od szklanki takiego nektaru. Jednak to nie jedyne właściwości, jakie posiada zielony napój. Na co pomaga sok z selera naciowego?
- wspiera odchudzanie — szczególnie jeśli pijesz go codziennie rano przed posiłkami,
- oczyszcza organizm — w tym przypadku także najlepiej jest pić sok z selera naciowego na czczo,
- działa moczopędnie,
- poprawia wygląd skóry,
- nawadnia — zawiera elektrolity,
- zmniejsza objawy zatrucia alkoholowego (kaca), dzięki obecności elektrolitów,
- zmniejsza stres,
- może pomagać w zapobieganiu chorobie Alzheimera,
- reguluje ciśnienie krwi,
- zmniejsza poziom cholesterolu LDL,
- opóźnia starzenie.
Sok z selera naciowego na czczo: przy odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu
100 gramów selera naciowego zawiera jedynie 14-15 kalorii. Warzywo ma w sobie śladowe ilości białek, tłuszczy i węglowodanów. Seler ma niski indeks glikemiczny - 35, dlatego osoby z cukrzycą mogą włączyć ten sok do swojej menu. Dieta bogata w składniki o niskim indeksie glikemicznym powoduje poprawę tak zwanej insulinowrażliwości, dzięki niej mózg lepiej odbiera bodziec, jakim jest insulina, co sprawia, że znika uczucie głodu. Niewiele kalorii, niski indeks glikemiczny i zmniejszenie łaknienia sprawiają, że sok z selera naciowego na czczo wesprze proces odchudzania.
Często można spotkać się też z zaleceniem, aby wypijać sok z selera naciowego na czczo, jeśli chcemy przeprowadzić detoksykację organizmu. Napój działa moczopędnie, usuwa nadmiar nagromadzonej w organizmie wody, a wraz z nią również toksyczne związki, które zatruwają ciało. Podobno jego skuteczność jest największa rankiem, gdy żołądek jest pusty.
Poznaj: osiem zalet selera naciowego
Eliksir młodości i pięknej skóry
Sok z selera naciowego jest stosunkowo tanim sposobem na zachowanie młodości i pięknej skóry. Warzywo zawiera flawonoidy — związki te niszczą wolne rodniki wywołujące stres oksydacyjny, który jest przyczyną szybszego starzenia się organizmu. Dostarczając sobie dużą dawkę flawonoidów, opóźniasz procesy starzenia.
Właśnie antyoksydanty zawarte w sokach z selera naciowego poprawiają wygląd skóry: staje się ona bardziej napięta, szybciej się regeneruje i nie przesusza.
Reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza poziom złego cholesterolu
Soki z selera naciowego zawierają 3-n-butyloftalid, to związek odpowiedzialny za charakterystyczny zapach warzywa. Jak wykazały badania prowadzone między innymi na Uniwersytecie w Chicago, 3-n-butyloftalid wygładza i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu reguluje ciśnienie tętnicze krwi.
Ten sam związek odpowiedzialny jest także za obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL, okazuje się bowiem, że 3-n-butyloftalid zmniejsza stężenie lipidów we krwi.
Mniejszy stres i oddalenie choroby Alzheimera
Zobacz również:
Związki zawarte w sokach z selera naciowego mogą także wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego. Szczególnie duże znaczenie ma apigeniga, uznawaną za jeden ze składników mogących zapobiegać chorobie alzheimera. Potwierdził to badania australijskich naukowców opublikowane w 2016 r. na łamacz czasopisma "Scientific Reports".
Sok z selera naciowego zawiera także magnez, wapń i potas — pozytywnie wpływające na kondycję układu nerwowego. Niacyna działa uspokajająco, redukując produkcję hormonu stresu, a tryptofan bierze udział w produkcji serotoniny, endorfiny i dopaminy — hormonów szczęścia. Warto pić sok z selera naciowego na poprawę humoru i chcą zredukować stres.
Sok z selera naciowego: przepis
Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, warto włączyć do swojej diety sok z selera naciowego. Przepis na ten zdrowy koktajl odchudzający jest bardzo prosty. Wystarczy 4-5 łodyg warzywa pokroić na mniejsze kawałki, a następnie wycisnąć sok z pomocą wyciskarki bądź sokowirówki. Seler w 90 proc. składa się z wody, ale niekiedy sok może okazać się zbyt gęsty. W takiej sytuacji można dodać nieco wody. Jeśli chcesz wykorzystać odchudzające właściwości napoju, należy wypijać codziennie szklankę soku z selera naciowego na czczo. Jednak nie wszystkim odpowiada smak takiego napoju, dlatego często pojawia się pytanie: co zrobić, by polepszyć smak soku z selera naciowego? Z czym łączyć warzywo?
Sok z selera naciowego: z czym łączyć?
Zielony napój najlepiej spożywać w wersji soli, jednak nie wszyscy przepadają za tym smakiem. Dlatego istnieje wiele przepisów, które podpowiadają jak wzbogacić sok z selera naciowego. Z czym łączyć zielony napój? Wśród najczęściej spotykanych propozycji są:
- jabłka,
- marchew,
- pietruszka,
- cytryna,
- ananas,
- buraki,
- pomarańcze,
- imbir.