Te proste triki sprawią, że twoje ogórki będą chrupiące i soczyste
Świeży, soczysty i chrupiący – nie ma nic lepszego niż zjedzenie pysznego ogórka gruntowego z własnego ogródka. Doskonale smakuje w różnego rodzaju sałatkach, na kanapkach, ale można go też spałaszować, posypując odrobiną soli. By cieszyć się pełnym smakiem ogórków gruntowych, musimy najpierw poznać kilka zasad, w tym m.in. kiedy i jak je sadzić.
Ogórki gruntowe - jakie podłoże?
Uprawa ogórków gruntowych wymaga od nas zadbania o odpowiednie podłoże, a w tym przypadku doskonale sprawdzi się gleba przepuszczalna, próchnicza, bogata w minerały i o odczynie zbliżonym do obojętnego pH 6,5-7,0.
Ogórki gruntowe z rozsady
Jeśli decydujemy się na ogórki gruntowe z rozsady, powinniśmy wysiać nasiona w specjalnych tackach, które dostaniemy w większości sklepów ogrodowych, ale możemy do tego celu użyć również skrzynek. Wypełniamy je wcześniej przygotowaną ziemią, którą należy zwilżyć i delikatnie ugnieść.
Nasiona ogórków aplikujemy w glebę, przysypujemy niewielką ilością podłoża i podlewamy. Początek maja to doskonały moment na zasianie ogórków gruntowych z rozsady.
Ogórki gruntowe - wysiew wprost do gruntu
Sadzenie ogórków gruntowych powinno odbywać się na terenie o niewielkim nachyleniu w stronę południa lub południowego zachodu. Idealnymi warunkami dla ogórków gruntowych jest występowanie sadu lub lasu z kierunku wschodu i północy, co ma na celu ochronę sadzonek przed chłodnym wiatrem.
Wysiew wprost do gruntu powinien nastąpić między 10 a 20 maja.
Ogórki gruntowe - co sadzić obok?
Osiągnięcie bujnych plonów możemy uzyskać dzięki sadzeniu obok ogórków pewnych roślin, które wspomogą prawidłowy rozrost. W takiej sytuacji powinniśmy postawić na warzywa strączkowe. W sąsiedztwie ogórków dobrze sprawdzą się buraki, marchew, warzywa kapustne, pietruszka i koper, z kolei czosnek odstraszy od naszych sadzonek różnego rodzaju szkodniki.
Wystrzegajmy się sadzenia obok ogórków takich warzyw jak pomidory, rzodkiewki czy ziemniaki.