9 śmiertelnie niebezpiecznych roślin. Rosną w polskich w parkach i ogrodach

W Polsce nie brakuje pięknych roślin, jednak okazuje się, że niektóre z nich są bardzo niebezpieczne. Chociaż trujące rośliny w Polsce często mijamy na co dzień, to tak naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że substancje w nich zawarte są na tyle toksyczne, że mogą nawet doprowadzić do naszej śmierci. Oto nazwy i opisy dziewięciu najbardziej trujących roślin, na które można natknąć się podczas spaceru.

Konwalia majowa zachwyca delikatnym zapachem i wyglądem, jednak trzeba pamiętać, że jest to roślina trująca w Polsce objęta ochroną
Konwalia majowa zachwyca delikatnym zapachem i wyglądem, jednak trzeba pamiętać, że jest to roślina trująca w Polsce objęta ochronąK.K.Wodecka/East NewsEast News

Nasi przodkowie używali roślin nie tylko do przyrządzania zdrowotnych naparów, ale również trucizn.

Chociaż dzisiaj, spacerując po lasach, łąkach i parkach, nie przywiązujemy do tego większej wagi, w Polsce nie brakuje trujących kwiatów, a my wybraliśmy dla was kilka, przy których warto szczególnie uważać.

Dotknięcie ich lub o zgrozo spożycie mogłoby skończyć się prawdziwą tragedią. Dlatego też znajdują one szczególne miejsce w wykazie roślin trujących.

Oto dziewięć trujących roślin ogrodowych, które zwierają toksyczne substancje, więc kontakt z nimi może doprowadzić do silnych podrażnień skóry, biegunki, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. 

Trujące rośliny w Polsce: Konwalia majowa

Konwalia majowa zachwyca kwiatowym zapachem i niewinnym wyglądem uroczych dzwoneczków, które stanowią jej ozdobę, ale tak naprawdę ta delikatna piękność jest jedną z najbardziej trujących roślin ogrodowych.

Konwalia zawiera konwalatoksynę, która w założeniu ma chronić ją przed drapieżnikami. Kontakt z nią u dorosłych najczęściej prowadzi do zatrucia, które objawia się biegunką, wymiotami i zaburzeniami pracy serca. U dorosłych może zagrażać życiu, ale w przypadku dzieci trzeba spożycie nawet kilku jagód konwalii może doprowadzić do tragedii, więc świeżo upieczeni rodzice niech lepiej nie sadzą jej w ogrodzie.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Trujące rośliny w Polsce: Miłek wiosenny

W wykazie roślin trujących znajduje się również miłek wiosenny (Adonis vernalis). W przypadku spożycia tego pięknego, żółtego kwiatu z rodziny jaskrowatych pojawiają się takie objawy zatrucia jak:

  • gorycz w ustach, 
  • silne mdłości, 
  • wymioty 
  • skurcze. 
Miłek wiosenny to trująca roślina, która w Polsce w stanie dzikim występuje zwłaszcza na Wyżynie Lubelskiej i w Małopolsce. Lokalnie również na Pojezierzu Krajeńskim.
Miłek wiosenny to trująca roślina, która w Polsce w stanie dzikim występuje zwłaszcza na Wyżynie Lubelskiej i w Małopolsce. Lokalnie również na Pojezierzu Krajeńskim.123RF/PICSEL

Zdarzają się jednak również zaburzenia widzenia, a w skrajnych przypadkach po kontakcie z miłkiem wiosennym może dojść do spadku ciśnienia tętniczego, zatrzymania akcji serca i zgonu.

Trujące rośliny w Polsce: Trzmielina

Czy trzmielina pospolita jest trująca? Tak, jednak z uwagi na walory estetyczne Polacy często wybierają ten gatunek krzewu na żywopłot w ogrodzie.

Trzmielina pospolita lub trzmielina zwyczajna – gatunek krzewu należący do rodziny dławiszowatych, który zachwyca intensywnym, czerwonym zabarwieniem
Trzmielina pospolita lub trzmielina zwyczajna – gatunek krzewu należący do rodziny dławiszowatych, który zachwyca intensywnym, czerwonym zabarwieniem123RF/PICSEL

Nie ma w tym nic złego, jednak decydując się na hodowlę tej trującej rośliny ogrodowej, trzeba bardzo uważać, gdyż bliższy kontakt z rośliną może doprowadzić do śmierci, a pierwsze symptomy po jej spożyciu pojawiają się już po kilkunastu godzinach. Są nimi m.in.:

  • wymioty
  • biegunki
  • dreszcze
  • zaburzenia rytmu serca. 

Trujące rośliny w Polsce: Cis pospolity

Cis pospolity zawiera zagrażającą zdrowiu i życiu taksynę, która może powodować zaburzenia pracy żołądka i serca. Uszkadza również układ nerwowy oraz nerki, a u ciężarnych kobiet dodatkowo wykazuje działanie poronne. Szczególnie niebezpieczna trucizna znajduje się w igłach i nasionach rośliny.

Cis pospolity jest piękny, ale może być też śmiertelnie niebezpieczny
Cis pospolity jest piękny, ale może być też śmiertelnie niebezpieczny123RF/PICSEL

Objawy zatrucia cisem pospolitym ujawniają się do półtorej godziny od chwili, gdy znajdzie się on w organizmie i są nimi najczęściej:

  • silne bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • senność,
  • zawroty głowy, 
  • drgawki, 
  • duszności. 

Ponadto, po spożyciu trującej rośliny na skórze nierzadko pojawiają się również czerwone plamy, a przy korzystaniu z toalety można zaobserwować krwiomocz.

Trujące Rośliny w Polsce: Pokrzyk wilcza jagoda

Przed zatruciem wilczą jagodą ludzie ostrzegają się nawzajem od wieków, a jednak kontakt z tą rośliną dla wielu wciąż kończy się tragicznie. Jej owoce wyglądają naprawdę kusząco, ale pod żadnym pozorem nie należy ich próbować,  m.in. ze względu na atropinę, czyli związek chemiczny, który zawiera wilcza jagoda. 

Wilcze jagody są podobne do porzeczek, borówek i aronii i to właśnie dlatego są tak bardzo niebezpieczne
Wilcze jagody są podobne do porzeczek, borówek i aronii i to właśnie dlatego są tak bardzo niebezpieczne 123RF/PICSEL

Ponieważ wilcze jagody swoim wyglądem przypominają borówki, niektórzy mylą się i bez oporu zrywają trujące rośliny w lesie. Zatrucie często objawia się zmęczeniem i ogólnym osłabieniem organizmu, ale zdarza się również, że pacjenci po kontakcie z pokrzykiem zapadają w śpiączkę lub umierają.

Wystarczy zjeść jedynie cztery wilcze jagody, aby doprowadzić do śmierci dziecka i około dziesięciu, aby zabić dorosłego człowieka. 

Trujące rośliny w Polsce: Szczwół plamisty

Szczwół plamisty (Conium maculatum L) jest jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Do zatruć najczęściej dochodzi z uwagi na to, że jej liście wyglądem kojarzą się z natką pietruszki, a korzeń pasternak, co prowadzi do licznych pomyłek.

Szczwół plamisty potocznie bywa nazywany psią pietruszką, jednak lepiej trzymać go z daleka od zwierząt domowych
Szczwół plamisty potocznie bywa nazywany psią pietruszką, jednak lepiej trzymać go z daleka od zwierząt domowych 123RF/PICSEL

Okazuje się, że nawet zasuszony szczwół plamisty może być niebezpieczny, a zatrucie można rozpoznać po ślinotoku, charakterystycznym bólu mięśni i pieczeniu w przewodzie pokarmowym. W poważniejszych przypadkach pojawiają się również takie objawy jak:

  • paraliż, 
  • konwulsje, 
  • utrata mowy 
  • utrata przytomności,
  • w skrajnych śpiączka i zgon.

 Trujące rośliny w Polsce: Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa w ogrodzie prezentuje się naprawdę imponująco zwłaszcza od czerwca do końca sierpnia, gdy kwitnie. Lepiej trzymać ją jednak z dala od dzieci i zwierząt, ponieważ jej przypadkowe spożycie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Naparstnica purpurowa to trująca roślina, która zachwyca kształtem i kolorem swoich kwiatów
Naparstnica purpurowa to trująca roślina, która zachwyca kształtem i kolorem swoich kwiatów 123RF/PICSEL

Nawet jeśli okaże się, że bezpośredni kontakt z naparstnicą purpurową nie doprowadzi do zaburzenia rytmu serca albo poważnych problemów z układem oddechowym, to na pewno u chorych pojawią się intensywne wymioty oraz poważne zaburzenia widzenia.

Trujące rośliny w Polsce: Szalej jadowity

Na szczególne miejsce w rankingu polskich roślin trujących zasługuje szalej jadowity. Już po 20 minutach po spożyciu Cicuta virosa L można zauważyć intensywne pieczenie w jamie ustnej.

Pojawiają się również takie objawy zatrucia szalejem jak:

  • mdłości, 
  • ślinotok, 
  • drgawki 
  • rozszerzenie źrenic. 

Niekiedy po spożyciu trującej rośliny również do utraty świadomości i porażenia układu oddechowego, w którego efekcie może nastąpić zgon pacjenta. 

Trujące rośliny w Polsce: Tojad mocny

Tojad mocny nie bez powodu potocznie nazywany jest mordownikiem. Niechlubne właściwości tej trującej rośliny objętej ochroną znane są od średniowiecza. Wówczas używano ich do zatruwania strzał, którymi przebijano ciała wrogów, aby mieć pewność, że na pewno nie uda im się ocaleć.

Dziś na szczęście celowo tojadu nie wykorzystuje się już jako trucizny, ale z uwagi na zawartość akonityny przypadkowe zetknięcie się z trującą rośliną może doprowadzić do paraliżu serca i mięśni oddechowych, w ich następstwie również do śmierci.

Inne objawy zatrucia tojadem to:

  • biegunka
  • nudności
  • ból mięśni
  • zimny pot
  • bladość skóry 
  • dreszcze 
  • problemy z przełykaniem pokarmów i mówieniem 
"Wydarzenia": Biorą kredyt na organizację Pierwszej Komunii Świętej. Koszt to nawet 10 tysięcy złotychPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas