Najbardziej trujące rośliny w Polsce. Najpierw paraliż, później zgon

Aktualizacja

Rośliny są bardzo często ozdobą naszych domów czy ogrodów. Jednak nawet te najpiękniejsze okazy mogą kryć niezwykle mroczną stronę. Wiele roślin jest po prostu trujących. Dlatego, czy to przebywając na łonie natury, czy wybierając rośliny do własnego domu, na balkon, do ogrodu, powinniśmy sprawdzić, czy przebywanie wśród danych kwiatów jest bezpieczne.

Do trujących roślin zalicza się m.in. cis. Spożycie jego każdej części skutkuje m.in. bólem brzucha, biegunką, wymiotami
Do trujących roślin zalicza się m.in. cis. Spożycie jego każdej części skutkuje m.in. bólem brzucha, biegunką, wymiotami123RF/PICSEL

Trujące rośliny w Polsce. Znajdziemy je w polskich ogrodach i... na cmentarzach

Cis piękny, ale niebezpieczny
Cis piękny, ale niebezpieczny 123RF/PICSEL

Rośliny w domu to szereg zalet - produkują tlen, zwiększają wilgotność powietrza, a niektóre rośliny zwiększają ujemną jonizację powietrza, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dodatkowo dla wielu osób pielęgnacja roślin ogrodowych czy doniczkowych stanowi odprężające po całym dniu hobby.

Jednak wybierając rośliny do mieszkania, a nawet przebywając na łonie natury, wśród różnych roślin, powinniśmy mieć wiedzę, które z nich mogą okazać się dla naszego zdrowia niebezpieczne. Prócz tych roślin, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, znajdziemy też takie, które mogą doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet śmierci człowieka lub zwierzęcia.

W Polsce znajdziemy takie trujące rośliny jak: 

  • tojad mocny
  • pokrzyk wilcza jagoda
  • mak polny
  • szalej jadowity
  • szczwół plamisty

Co ciekawe, to właśnie cis pospolity jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych, która też często sadzona jest na cmentarzach. Wszystkie części tej rośliny są trujące. Spożycie ich skutkuje bólem brzucha, biegunką, wymiotami, a także zaburzeniami pracy serca i finalnie zgonem.

Trujące rośliny w górach czy lasach

Pierwsze objawy przeniknięcia substancji do organizmu człowieka to drętwienie i paraliż, później dochodzi do paraliżu mięśni odpowiadających za układ oddechowy lub krążeniowy. Wówczas dochodzi do zgonu. 

Zobacz również: Trujące rośliny w ogrodzie

Bardzo niebezpieczną rośliną jest pokrzyk wilcza jagoda, nazywana powszechnie po prostu wilczą jagodą. Jej owoce podobne są łudząco do zwykłych jagód, czy borówek, a to stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka.

Wystarczy zaledwie 10 owoców wilczej jagody, by doprowadzić do zgonu dorosłej osoby. Równie popularną w Polsce rośliną jest mak polny. Zdobi on niejednokrotnie pola w okresie letnim i stanowi piękną ozdobę krajobrazu. Jest nierzadko symbolem polskich łąk i pól.

Jednak kiedy zdecydujemy się zerwać go do bukietu, po kontakcie z kwiatem należy umyć ręce i nie dotykać wcześniej ust oraz oczu.

Pokrzyk wilcza jagoda
Pokrzyk wilcza jagoda123RF/PICSEL

Trujące rośliny domowe. Uważaj, gdy masz dzieci lub zwierzęta

Skrzydłokwiat pomoże w walce ze smogiem, ale należy na niego uważać, bo jest trujący przy kontakcie ze skórą
Skrzydłokwiat pomoże w walce ze smogiem, ale należy na niego uważać, bo jest trujący przy kontakcie ze skórą 123RF/PICSEL

Niekiedy decydujemy się na zakup rośliny ze względu na walory estetyczne i ustawiamy ją na domowym parapecie, nie wiedząc nawet, że jest trująca. Wśród pięknych roślin doniczkowych, sporo jest takich, które mogą nas lub innych domowników otruć.

Do popularnych roślin domowych, które są trujące, należą: 

  • hoja
  • kroton
  • skrzydłokwiat
  • cyklamen
  • dracena
  • difenbachia 

Za to w skrzydłokwiecie, który znany jest ze swoich zdolności oczyszczających powietrze, znajdziemy alkaloidy i szczawiany wapnia. Gdy pogryzie je człowiek lub zwierzę, wywołują podrażnienie skóry wokół ust i podrażniają śluzówkę.

Cyklamen z kolei, podobnie jak Tojad mocny, zachwyca wyglądem. Ma intensywne kolory kwiatów i pięknie prezentuje się w mieszkaniu. Jednak jego bulwy zawierające toksyczne saponiny i trujący glikozyd - cyklaminę.  Po kontakcie, np. po przesadzaniu rośliny może w najlepszym przypadku skończyć się na ostrej alergii. W cięższym przebiegu pojawiają się biegunka, wymioty, zawroty głowy i drgawki. Dracenę i difenbachię również należy trzymać z dala od dzieci i zwierząt. Dracena głównie niebezpieczna jest dla kotów. Zawiera ona saponiny, które prowadzić mogą nawet do porażenia mózgu czy uszkodzenia układu oddechowego.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Zatrucie rośliną – jak postępować? Szybkość działania jest kluczowa

Kiedy jednak niestety dojdzie do zatrucia rośliną, to nie możemy zwlekać z działaniem. Jeżeli posiadamy wiedzę na temat danej rośliny i wiemy, że zawiera ona trujące substancje, to nie czekajmy na pojawienie się objawów.  Powinniśmy bezzwłocznie wezwać karetkę pogotowia, podając od razu jaką rośliną nastąpiło zatrucie. W czasie oczekiwania na pomoc możemy spróbować wywołać wymioty u osoby zatrutej.  Pierwsze wymioty powinniśmy przechować w foliowej torebce i przekazać je służbie zdrowia w celu zbadania zawartości. Tak ułatwimy służbom medycznym ustalenie substancji, która wywołała zatrucie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas