Tej nocy trzymaj się z dala od miasta. Zjawisko trudno będzie przeoczyć
Oprac.: Joanna Leśniak
Noc spadających gwiazd ma w sobie coś magicznego. Nawet jeśli nie zakładamy, że ich zobaczenie faktycznie może spełnić skrywane głęboko marzenia, nadal jest to widowisko warte obejrzenia. Gdzie oglądać Perseidy i kiedy ma nastąpić kulminacja tego zjawiska? Zaznacz datę w kalendarzu czerwonym kolorem.
Spis treści:
Spadające gwiazdy — sierpień 2023
Rój Perseidów to najbardziej intensywny deszcz meteorów, którego podziwianie dla wielu osób stało się już coroczną, wakacyjną tradycją. Kiedy można oglądać Perseidy w 2023? Zjawisko już trwa! Rozpoczęło się w okolicach 17 lipca, lecz noc spadających gwiazd przypada w tym roku na noc z 12 na 13 sierpnia. Weekendowa wieczór zamieni się w prawdziwy spektakl nie tylko dla największych fanów astronomii.
Choć jest to apogeum tegorocznego deszczu meteorów, zjawisko będzie dobrze widoczne także w kolejną noc. Spóźnialscy będą mogli podziwiać rozświetlające niebo warkocze aż do 24 sierpnia, lecz obserwacja w tym terminie będzie wymagać nie lada uwagi, ponieważ rój meteorów tracić będzie na intensywności.
Deszcz Perseidów — o której godzinie oglądać?
Podczas nocy spadających gwiazd 2023 będzie sprzyjać nam szczęście. Perseidy okażą się wyjątkowo imponujące, ponieważ księżyc nie będzie zakłócał ich widoczności. Powodzenie obserwacji zależy jednak od pogody — ciemnego i bezchmurnego nieba. Trudno jednoznacznie określić, o której godzinie deszcz Perseidów będzie najbardziej spektakularny. W teren warto wybrać się już po zmroku, a przy dobrej widoczności meteory będą widoczne przez całą noc. Szacuje się, że w ciągu godziny da się "upolować" od 40 do nawet 100 meteorytów.
Gdzie oglądać Perseidy?
Pogoda nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na widoczność gwiezdnego spektaklu. Mimo że obserwacje prowadzić można gołym okiem, bez użycia żadnego sprzętu, warto wybrać się w miejsce na otwartej przestrzeni z daleka od miejskich świateł.
Dobrze jest znaleźć się na wzniesieniu, by linia drzew nie zakłóciła widoków. Co ciekawe, w Polsce znajdują się tzw. Parki Ciemnego Nieba. To specjalnie wyznaczone lokalizacje, w których zadbano, aby poziom zanieczyszczeń świetlnych był możliwie najmniejszy. Na dzień dzisiejszy funkcjonują dwa takie miejsca:
- Izerski Park Ciemnego Nieba w Sudetach,
- Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady".
Niezależnie od wybranego punktu obserwacji, nie korzystaj z lornetki — taki sprzęt tylko ograniczy twoje pole widzenia. Staraj się unikać częstego zerkania na ekran telefonu. Pozwól oczom przyzwyczaić się do ciemności, a nasycisz je widokiem spadających gwiazd.
Polecamy: