Telewizor w salonie: ukrywać czy eksponować
Czasy, gdy telewizor stanowił centralny punkt i główną ozdobę pokoju dziennego, już dawno odeszły do lamusa. Obecnie projektanci wnętrz ponoszą spore wysiłki, aby ukryć szklany ekran lub przynajmniej przerzucić punkt ciężkości na inny element wystroju salonu. Producenci zaś prześcigają się w pomysłach na coraz cieńsze ekrany i coraz elegantsze obudowy.
Klasycznie czy minimalistycznie?
Możliwe są dwie strategie. Pierwszą z nich będzie ukrycie telewizora za odpowiednią instalacją – może to być, na przykład, lustro, tkanina lub specjalnie zaprojektowana szafa. Taki zabieg sprawdzi się doskonale we wnętrzach urządzanych w klasycznym stylu. Drugą strategią, odpowiednią w minimalistycznych wnętrzach, będzie wybranie eleganckiego modelu i uczynienia z niego centrum domowej rozrywki i, tym samym, centrum wspólnej domowej przestrzeni.
Dobrym wyborem będą telewizory o wysokich parametrach, takich jak na przykład 4K, OLED, UHD itp. Elegancka obudowa i najwyższa jakość obrazu, zakrzywiony ekran oraz optymalna odległość zapewnią najwyższy poziom domowej rozrywki. Taki telewizor można bez kompleksów eksponować. Warto sprawdzić oferty wiodących producentów, jak Sony, Samsung, Panasonic czy LG. Przykładowym wyborem mogą być telewizory Samsung SUHD, Panasonic technologii LED lub LG technologii OLED.
Minimalistyczne wnętrze- strategia wyeksponowania
Nowoczesne oraz minimalistyczne wnętrza są zazwyczaj zaprojektowane w ten sposób, że telewizor nie kłóci się z ogólnym klimatem pomieszczenia. Producenci oferują obecnie szereg bardzo estetycznych modeli, łączących funkcjonalność z elegancją. Przykładowo, modele Sony z wbudowanymi głośnikami z płynem magnetycznym charakteryzują się bardzo nowoczesnym designem oraz znakomitą jakością obrazu i dźwięku.
Telewizory Samsung SUHD łączą głębię obrazu z wyrafinowanym designem i przestrzennym dźwiękiem. Samsung w swojej ofercie ma także modele Serif TV, inspirowane designem w stylu retro. Seria dostępna jest tylko w niektórych krajach europejskich, między innymi we Francji i Wielkiej Brytanii. Bardzo ciekawy design ma też telewizor Full HD Philips (model PDL 8908), charakteryzujący się szklaną podstawą sprawiającą wrażenie, że telewizor oparty jest o ścianę lub unosi się w powietrzu.
Klasyczne wnętrze – strategia ukrycia
Do niektórych projektów wnętrz – na przykład, tych w stylu rustykalnym lub klasycznym – nawet najelegantszy telewizor nie pasuje. W takim wypadku można ukryć sprzęty elektroniczne w specjalnie do tego celu zaprojektowanej szafie z drzwiami przesuwnymi. Można mebel zaprojektować w taki sposób, aby istniała możliwość wysunięcia sprzętu spoza szafy. Ułatwia to korzystanie funkcji multimedialnych telewizora. Istnieje także możliwość zakupu modelu, który podczas stanu czuwania wygląda jak ekskluzywne lustro.
Nienależnie od tego, czy do twojej koncepcji wystroju salonu telewizor pasuje, czy nie, dostępnych jest wiele ciekawych produktów dostarczających gotowe rozwiązania. Wiodący producenci, jak Samsung, Panasonic czy LG, każdego sezonu oferują nowe funkcjonalności oraz kolejne rozwiązania estetyczne.