Ten błąd Polacy popełniają nagminnie. Skutki dla zdrowia mogą być fatalne!

Gumowe rękawice są bardzo pomocne i niekiedy niezbędne podczas sprzątania. Chronią skórę dłoni przed szkodliwym działaniem chemicznych środków. Jak się okazuje ich nieumiejętne użytkowanie może też być bardzo niebezpieczne. O tym, dlatego powinniśmy na nie uważać napisała Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako Mama Chemik. Mało kto o tym wie!

Jeden prosty trik sprawi, że zabezpieczysz dłonie przed żrącymi środkami
Jeden prosty trik sprawi, że zabezpieczysz dłonie przed żrącymi środkami123RF/PICSEL

Podczas porządków w domach czy mieszkaniach nie obędzie się bez specjalnych środków czyszczących - do cotygodniowego przemywania baterii łazienkowych, blatów czy ścierania kurzy sprawdzą się łagodne, czasami naturalne preparaty. Jeśli jednak chcemy gruntownie wyczyścić silnie zanieczyszczone miejsca (np. przypalony piekarnik, rdzę), potrzebne będą środki "cięższego kalibru". Wszystkie jednak działają drażniąco na skórę dłoni czy paznokcie i mogą sprawić, że będą one w fatalnym stanie.

Nie każdy wie, że domowa chemia, regularnie rozpylana w pomieszczeniach mieszkalnych działa również negatywnie na zdrowie domowników. Specyfiki te zawierają bowiem szkodliwe związki jak np. fosforany, amoniak, ług, fenole czy formaldehyd. Poza tym, że są silnie żrące i mogą wywołać poważne podrażnienia na skórze, już samo kilkuminutowe ich wdychanie często skutkuje bólami głowy czy osłabieniem.

Producenci takich specyfików do sprzątania zalecają więc używania gumowych rękawic. Jak się okazuje, nieumiejętnie użytkowane mogą nie spełniać swojej funkcji.

Jak prawidłowo zakładać rękawiczki do sprzątania?

Gumowe rękawiczki przylegające do dłoni, pod wpływem żrącej chemii mogą wywołać bolesne podrażnienia, a nawet poparzenia. O tym zjawisku napisała ostatnio w mediach społecznościowych Sylwia Panek, znana jako Mama Chemik - zwolenniczka naturalnych środków czyszczących, zachęcająca do oszczędzania, życia bez plastiku i w zgodzie z naturą.  Na Instagramie obserwuje ją już ponad 94 tysiące internautów, którzy czerpią pomysły na to, jak skutecznie i bezpiecznie sprzątać.

Jakiś czas temu Mama Chemik zamieściła post, w którym wyjaśniła, jak prawidłowo powinno się zakładać rękawiczki do sprzątania, by uniknąć fatalnych skutków. Okazuje się, że dodatkowym zabezpieczeniem przed kontaktem żrących środków ze skórą jest zawinięcie ich mankietów.

Wiedzieliście, że prawidłowo w rękawiczkach do sprzątania powinno się zawinąć mankiety? Wówczas jeśli podniesiecie do góry rękę to woda/środek czystości spływający po rękawiczce wpadnie w makiet, a nie na Waszą rękę. Gdybyście sprzątali akurat jakąś żrącą substancją to może uratować Waszą skórę od podrażnień czy nawet poparzeń. A jeśli myjemy czymś delikatnym o chociaż rękawów sobie nie pomoczymy.
napisała Sylwia Panek
Chemiczne środki czyszczące nie tylko powodują podrażnienia skóry. Ich wdychanie jest bardzo niebezpieczne
Chemiczne środki czyszczące nie tylko powodują podrażnienia skóry. Ich wdychanie jest bardzo niebezpieczne123RF/PICSEL

Zasady bezpiecznego sprzątania przy użyciu chemii

Jak zalecają eksperci, drażniących, mocnych środków czyszczących najlepiej używać jak najrzadziej. Do codziennych porządków z powodzeniem sprawdzą się naturalne, ekologiczne preparaty dostępne w każdy sklepie lub niezawodna soda czy ocet. Jeśli jednak zdarzy nam się skorzystać z silnie chemicznych preparatów, należy pamiętać o pewnych zasadach:

  • Po użyciu środka chemicznego otwórz okna i wywietrz dom/mieszkanie
  • Podczas sprzątania warto dodatkowo uchylić okna, a gdy nie jest to możliwe - uruchomić systemu wentylacyjne czy oczyszczacz powietrza
  • Nie wdychać z bliska oparów i nie pocierać oczu
  • Wyjść na świeże powietrze po zakończonych porządkach, aby nieco "przefiltrować" płuca 
Maciej Zień o kryzysie w swojej karierze. "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas