Ten zabieg wykonaj w ogrodzie we wrześniu. Za rok mieczyki zaskoczą ilością kwiatów

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Duże, kłosowate kwiatostany zachwycają latem feerią barw oraz ilością kolorowych kwiatów. Aby jednak za rok znów cieszyły nasze oko, będąc niesamowitą ozdobą ogrodu, we wrześniu należy wykonać jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Co zrobić z mieczykami po przekwitnięciu? Tę czynność zaplanuj na dniach.

Co zrobić z mieczykami po przekwitnięciu? Ten zabieg wykonaj na dniach
Co zrobić z mieczykami po przekwitnięciu? Ten zabieg wykonaj na dniach123RF/PICSEL

Co zrobić z mieczykami po przekwitnięciu?

Mieczyki są jedną z tych roślin, po którą ogrodnicy sięgają zdecydowanie najczęściej. Kwitną latem i jesienią, będą wówczas piękną ozdobą ogrodu. Są jednak wyjątkowo wrażliwe na zimno, co sprawia, że nie mają szans, aby przetrwać w ziemi zimowe dni. Chcąc je ochronić, do pracy należy wziąć się już teraz.

Kiedy wykopać mieczyki?

Kiedy liście mieczyków zżółkną należy złapać za ogrodowe narzędzia. Optymalnym terminem wykopania bulw mieczyków jest czwarty lub piąty tydzień po ich kwitnieniu, a więc najczęściej druga połowa września, a dla nieco późniejszych odmian tej rośliny - październik.

Czy mieczyki na zimę trzeba wykopać? Oto jak to zrobić
Czy mieczyki na zimę trzeba wykopać? Oto jak to zrobić123RF/PICSEL

Pamiętajmy, aby nie opóźniać zbyt mocno terminu tego zabiegu. Ziemia stanie się wówczas wilgotna i dość zimna, a bulwy mieczyków, pozostawione w podobnych warunkach, narażone zostaną na infekcje grzybowe, przez co trudniej będzie je później przechowywać.

Czy mieczyki na zimę trzeba wykopać? Oto jak to zrobić

Zabieg wykopywania mieczyków warto przeprowadzić w suchy, pogodny dzień. Jak zacząć? Pomocne mogą okazać się widły amerykańskie.

  1. Podziemną część rośliny delikatne wykop. Wideł nie wbijaj tuż przy roślinie. Zachowaj odległość tak, aby nie uszkodzić bulw.
  2. Całą karpę wyjmij delikatnie i otrzep z ziemi.
  3. Odetnij nadziemną część i pozostaw około 3-5 cm łodygi.
Co zrobić z mieczykami po przekwitnięciu? Oto kiedy najlepiej je wykopać
Co zrobić z mieczykami po przekwitnięciu? Oto kiedy najlepiej je wykopać123RF/PICSEL

Jak przechowywać mieczyki przez zimę?

Oczyszczone i zdrowe bulwy należy pozostawić do dalszego suszenia. Ten proces powinien trwać nawet około miesiąca. Po upływie tego czasu bulwy należy przełożyć do ażurowych skrzynek i przenieść do chłodnego pomieszczenia, umieszczając je na przykład w piwnicy. Optymalna temperatura to około 5-8 st. C.

W takim warunkach bulwy mieczyków spokojnie poczekają do wiosny. Raz na jakiś czas warto jednak sprawdzić ich stan. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany chorobowe, natychmiast się ich pozbądźmy.

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas