Już niedługo czas wrzosów. Kiedy przypada termin ich sadzenia?
Oprac.: Karina Kołodziejczyk
Wrzosy są charakterystyczne dla jesieni, o tej porze roku warto udekorować nimi ogród, a nawet balkon. Już niedługo przypada termin ich sadzenia. Dowiedz się, jak pielęgnować wrzosy na balkonie i w ogrodzie oraz jakie podłoże będzie dla nich najlepsze.
Wrzosy są krzewinkami kwitnącymi późnym latem i wczesną jesienią. Wrzosy w ogrodzie sadzone są w dużych rabatach, wykorzystuje się do obsadzania ścieżek. Coraz większą popularność zyskują wrzosy sadzone w doniczkach na balkonie.
Spis treści:
Wrzosy na balkonie
Wrzosy na balkonie sadzimy w donicach, skrzynkach i innych pojemnikach. Wiele osób wybiera drewniane skrzynki lub kamienne donice, w których bardzo ładnie prezentują się wrzosy na balkonie.
Wrzosy na balkonie potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Ich gleba powinna być wilgotna, lecz nie mokra. Musimy sprawdzać wilgotność ziemi wrzosów na balkonie, aby nie doprowadzić do wysuszenia lub przelania podłoża. Wrzosy podlewamy odstaną wodą lub deszczówką.
Wrzosy nie mają dużych wymagań pokarmowych, dlatego wystarczy, że zastosujemy nawóz jednorazowy, wiosenny o spowolnionym działaniu. Wrzosy w sklepach ogrodniczych zazwyczaj są uzupełnione nawozem starczającym na kilka tygodni.
Wrzosy na balkonie umieszczamy na stanowisku słonecznym, osłoniętym przed wiatrem, a na zimę zabezpieczamy je przed zamarznięciem. W tym celu ustawiamy pojemniki na grubym styropianie, okrywamy je słomą. Na same wrzosy natomiast kładziemy agrowłókninę lub iglaste gałązki. Możemy również umieścić wrzosy w większej skrzynce, którą wykładamy materiałem izolującym tj. styropian, słoma czy papier.
Wrzosy w doniczce
Po zakupie wrzosów w doniczce zawsze przesadzamy je do innych doniczek, ponieważ ta zakupiona jest zbyt mała i zawiera zwykle sam torf. Na dno doniczki należy wsypać keramzyt tworzący warstwę drenażu. Następnie umieszczamy wrzosy na tej samej głębokości, na jakiej rosły w kupionych doniczkach - zbyt głębokie sadzenie wrzosów może doprowadzić do ich gnicia. Polecamy na sam koniec nasypać trochę kory sosnowej, która zapobiega parowaniu wody z gleby i rozwojowi chwastów.
Wrzosy sadzimy w szerokich doniczkach, które mają średnice około 15 cm. Wrzosy cechują się płytkim systemem korzeniowym, dlatego doniczki nie muszą być głębokie. Pamiętajmy, aby doniczki do wrzosów miały otwory odpływowe na dnie.
Wrzosy w ogrodzie
Wrzosy w ogrodzie, podobnie jak te na balkonie sadzimy w nasłonecznionym i zacisznym stanowisku. Warto posadzić je na niewielkim wzniesieniu, aby woda podczas zimy nie zalegała w podłożu.
Wrzosy sadzimy w ogrodzie na taką samą głębokość, na jakiej rosły w szkółce. Ponadto rośliny te sadzimy w grupach co 20 - 30 cm, od 9 do 15 krzewinek na 1m2, w zależności od wybranej odmiany wrzosów.
Ściółkowanie i nawożenie wrzosów w ogrodzie wygląda tak samo, jak tych umieszczonych na balkonie, a więc wykorzystujemy korę sosnową i nawóz jednorazowy, wiosenny o spowolnionym działaniu.
Przy wrzosach w ogrodzie również zwracamy uwagę na odpowiednią wilgotność podłoża. Wrzosy w ogrodzie najlepiej podlewać wczesnym rankiem, niezbyt często, za to obficie, pamiętając o niemoczeniu liści. W przypadku zimowania okrywamy je, aby nie przemarzły. Dobrym materiałem izolacyjnym będą gałęzie roślin iglastych.
Pędy kwiatostanowe wrzosów w ogrodzie przycinamy poniżej kwiatów, aby zapewnić im obfite kwitnienie. Czynność tę wykonujemy każdego roku, przed okresem wegetacyjnym.
Wrzosy - kiedy sadzić?
Wrzosy są dostępne w sklepach ogrodniczych przez cały rok, lecz najlepiej sadzić je we wrześniu. W tym miesiącu wyglądają i kwitną najkorzystniej. Pamiętajmy, żeby od razu po zakupie przesadzić je do innych doniczek.
Innym terminem na sadzenie wrzosów jest wiosna, a dokładniej czas między marcem, a kwietniem. Wrzosy sadzone na wiosnę nie wyglądają i nie kwitną tak efektownie, jak te posadzone we wrześniu.
Wrzosy - jaka ziemia?
Wrzosy zakwitną bujnie na ziemi przepuszczalnej o kwaśnym odczynie, czyli pH powinno wynosić od 4 do 6. Idealnie sprawdzi się kwaśny torf lub specjalna ziemia do uprawy roślin wrzosowatych.
Możemy również samodzielnie wykonać ziemię do wrzosów. W tym celu należy zmieszać: 50% torfu, 20% perlitu, 10% ziemi uniwersalnej, trochę piasku i kompostu.
Wrzosy wieloletnie
Wrzosy są roślinami wieloletnimi, ponieważ we wrzosowisku potrafią dożyć nawet 20 lat. Znacznie krócej żyją w ogrodzie, dlatego warto posadzić na ogrodowym wrzosowisku różne rośliny wrzosowate, aby dłużej rosły.
Wrzosy w doniczce powinny przetrwać około 2 lat. Pamiętajmy, aby po przekwitnięciu schować je w chłodnym miejscu, a najlepiej posadzić w ogrodzie.
Wrzosy - cena
Wrzosy najczęściej kupuje się w sierpniu, aby już na koniec miesiąca lub na początku września przystąpić do ich sadzenia. Małe okazy wrzosów możemy kupić za kilka złotych, natomiast te większa zazwyczaj kosztują 30 złotych.
Za kilkadziesiąt złotych możemy kupić wrzosy, które stworzą na naszym balkonie lub w ogrodzie niewielkie, lecz efektowne wrzosowisko. Wrzosy spełnią funkcję dekoracyjną, ciesząc oko w jesiennym czasie.
CZYTAJ TAKŻE: