To dlatego storczyk żółknie i marnieje w oczach. Polacy notorycznie popełniają ten błąd

Piękne, kolorowe orchidee mogą stanowić naturalną ozdobę każdego mieszkania. Jednak wyłącznie wtedy, gdy pozostaną w dobrej kondycji. Niestety proste błędy w pielęgnacji kwiatów często odbierają im cały urok. Tłumaczymy więc, dlaczego liście storczyka marszczą się i żółkną i podpowiadamy, jak uratować roślinę w takiej sytuacji. Opisujemy, jakie są najczęstsze powody żółknięcia liści storczyka. Okazuje się bowiem, że nie zawsze chodzi o chorobę!

Żółte liście storczyka często martwią właścicieli. Co może powodować ich przebarwianie?
Żółte liście storczyka często martwią właścicieli. Co może powodować ich przebarwianie?123RF/PICSEL

  • Jeżeli liście storczyka żółkną, a ty nie rozumiesz, dlaczego tak się dzieje, postaraj się postępować rozsądnie. Osoby, które od niedawna zajmują się uprawą tych roślin i są zaniepokojone sytuacją,  pod wpływem impulsu często decydują się na niepotrzebne nawożenie. Zaczynają również zastanawiać się, czy obcinać żółte liście storczyka, które z pewnością nie dodają mu uroku
  • Takie działania mogą jednak doprowadzić kwiaty do ruiny, ponieważ powodów, dlaczego liście storczyka marszczą się i żółkną, może być wiele. Zatem, zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów, najpierw musimy dowiedzieć się, co spowodowało problem w konkretnym przypadku
  • Podajemy więc najczęstsze przyczyny przebarwiania się storczyków i odpowiadamy, jak uratować storczyka, któremu żółkną liście, w zależności od sytuacji

Dlaczego liście storczyka marszczą się i żółkną? Przyczyną może być choroba

Marniejące liście storczyka mogą być oznaką poważnej choroby roślin, choć najczęściej za ich kiepską kondycję odpowiadają błędy w pielęgnacji. W żadnym przypadku nie należy jednak lekceważyć takiego stanu rzeczy. Na początek warto dokładnie obejrzeć całą roślinę. Jeśli żółte liście storczyka występują wyłącznie na dole, jest ich niewiele i pozostała część rośliny wygląda normalnie, to najprawdopodobniej jest to całkowicie naturalny proces. Zwłaszcza u starszych okazów.

Natomiast w przypadku młodych liści, które dopiero co wyrosły, marszczenie się i żółknięcie liści storczyka jest już niepokojącym sygnałem. Jeśli nie dostarczaliśmy kwiatom wystarczających ilości składników pokarmowych, (na czele z żelazem i azotem), to niewykluczone, że rozwinęła się u nich chloroza. Ta choroba roślin objawia się:

Na szczęście można jej łatwo zapobiegać, podlewając roślinę miękką wodą i zasilając storczyki od wiosny do jesieni odpowiednimi nawozami, co 2-3 tygodnie. PH gleby powinno utrzymywać się na poziomie od 4,5 do 6. Większym problem może być za to fuzarioza. To poważna infekcja grzybicza, w której przebiegu dochodzi do żółknięcia, a później stopniowego brązowienia liści. W takim przypadku najbardziej efektywne jest stosowanie fungicydów.

Stosowanie oprysku będzie również konieczne w przypadku wystąpienia zgorzeli zgnilakowej, która często atakuje liście storczyka, powodując ich marszczenie i utratę barwy. W tym przypadku koniecznie należy usunąć również zainfekowane i obumarłe liście rośliny sterylnym i czystym narzędziem tak, aby nie przenosić dalej patogenów.

Pielęgnacja storczyka wcale nie musi być kłopotliwa
Pielęgnacja storczyka wcale nie musi być kłopotliwa123RF/PICSEL

Czy obcinać żółte liście storczyka? Nie zawsze jest to wskazane

Storczyk może żółknąć również, jeśli jest nieprawidłowo podlewany. Najprawdopodobniej jest tak, jeśli liście zasychają, a korzenie wydają się płaskie i pomarszczone. Zbyt słabo nawodnioną roślinę trzeba wówczas szybko podlać, umieszczając ją w misce z wodą do czasu odzyskania turgotu. Trzeba również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu.

Zdarza się, że przyczyną żółknięcia storczyka jest jego przelanie. Roślina nie może wówczas pobierać składników pokarmowych, a jej liście tracą jędrność i wyrazisty kolor. W takiej sytuacji natychmiast przesadzamy kwiat do świeżego podłoża i podlewamy go nie częściej niż raz w tygodniu.

Jak uratować storczyka, któremu żółkną liście? To prostsze, niż myślisz

Na tym jednak nie koniec przyczyn żółknięcia liści storczyka. Taki stan rzeczy wywołać może również nieodpowiednia temperatura powietrza lub zbyt ciemne pomieszczenie, w którym przetrzymywany jest kwiat.

Jeżeli jest zbyt ciepło, a temperatura w pokoju przekracza 22 stopnie Celsjusza, roślina może przestać rozwijać się w prawidłowy sposób. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie roślinie optymalnych warunków. Przedstawienie storczyka do jasnego pomieszczenia o umiarkowanej temperaturze powinno sprawić, że żółte liście storczyka przestaną być problemem. 

Wszystko, co musisz wiedzieć o storczykach, znajdziesz na naszym serwisie>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o storczykach, znajdziesz na naszym serwisie>>>INTERIA.PL

Czytaj również:

Zobacz także:

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas