Zalewam wodą, zostawiam na dobę i gotowe. Banalny patent hodowców na bujne storczyki

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Nawóz dla storczyka w postaci taniej mikstury, a dodatkowo utrzymanej w duchu zero-waste? Część osób pokręci nosem, twierdząc, że to nie może się udać. Doświadczeni hodowcy z dumą prezentują przetestowany patent na wywar z łupin cebuli. Nauczeni doświadczeniem przekonują, że to prawdziwe remedium dla marniejącej orchidei. Prosty trik nie tylko odżywi roślinę od środka, ale także ograniczy resztki trafiające do kosza.

Nawóz z cebuli odżywi storczyka od środka
Nawóz z cebuli odżywi storczyka od środka123RF/PICSEL

Do jakich kwiatów nawóz z cebuli?

Łuski pozostałe po obranych cebulach to jeden z najczęstszych odpadów kuchennych. Na ogół bez zastanowienia wyrzucamy je do kosza, przysypując innymi resztkami. Hodowcy storczyków wskazują, że w ten sposób pozbywamy się cennego surowca. W łupinach z cebuli doświadczeni eksperci widzą pokłady żelaza, fosforu, potasu, manganu, wapnia, witamin z grupy B, a także witaminy C i E. Prosty nawóz z cebuli sprawdzi się m.in. do:

Wywar z cebuli - dlaczego warto stosować go do kwiatów doniczkowych?

Naturalne nawozy są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale także zdrowia wszystkich domowników. Ogromną zaletą ekologicznego zasilacza z łupin cebuli jest brak ryzyka skumulowania się zbyt dużej liczby składników odżywczych. Ich nadmiar mógłby poważnie zaszkodzić roślinom. Stosowanie płynnych odżywek do storczyków sprawia, że o wiele łatwiej przyswajają mikro- oraz makroelementy, witaminy i minerały. To o wiele tańsza, ale niemniej wartościowa alternatywa dla drogich nawozów.

Jak zrobić nawóz z cebuli do storczyków?

Jeszcze do niedawna wypielęgnowany storczyk był prawdziwym królem parapetu, a teraz nagle zaczyna bardziej przypominać cień dawnej dumnej rośliny? Gatunek nie należy do jednych z najbardziej wymagających w uprawie, jednak zdarza się, że bywa nieco kapryśny. Jak zareagować, kiedy z dnia na dzień zacznie tracić kwiaty, a dodatkowo liście nabiorą żółtej barwy lub całkowicie uschną i opadną?

Łupiny z cebuli to silna odżywka do storczyka
Łupiny z cebuli to silna odżywka do storczyka123RF/PICSEL

Pierwsza na myśl nasuwa się chęć zakupu specjalistycznych środków w centrum ogrodniczym. Zanim jednak wydamy niemałe pieniądze na dedykowane preparaty, wykorzystajmy banalny patent ogrodników. Do odżywienia storczyka świetnie sprawdza się nawóz z cebuli. Z powodzeniem możemy wykorzystać odmianę białą, żółtą, czerwoną, a nawet dymkę, choć specjaliści zdecydowanie sugerują wybór cebuli czerwonej.

Wywar z cebuli do storczyków wymaga wykonania tylko kilku prostych kroków.

  1. Wystarczy, że zbierzemy dwie pełne garście łupin, a następnie włożymy je do umytego i wyparzonego wcześniej słoika.
  2. Składnik zalewamy 1 litrem ciepłej wody i szczelnie zamykamy.
  3. Na koniec wystarczy tylko odstawić domową mieszankę w ciemne i chłodne miejsce na 24 godziny.
  4. W ostatnim kroku przecedzamy miksturę przez gazę i przelewamy do konewki lub czystej butelki. 

To sprawdzony patent na to, czym podlewać domowe storczyki, aby długo i obficie kwitły.

Jak stosować nawóz z cebuli do storczyka?

Warto pamiętać, że domowy zasilacz aplikujemy storczykowi nie częściej niż raz w tygodniu. Efekty potrafią zaskoczyć nawet największego sceptyka. Już po 2-3 tygodniach od wprowadzenia odżywki do rutyny pielęgnacyjnej zauważymy, że storczyk wraca do życia i odzyskuje utracony wigor. Pozytywny wpływ nawozu na orchideę zauważymy także w jędrnych i bujnych liściach.

Po dokładnym przypatrzeniu się dostrzeżemy nieśmiało pojawiające się nowe pąki. Specjaliści od lat zajmujący się opieką nad roślinami doradzają, by czasem dać storczykowi odpocząć od wszelkich odżywek, nawozów i zasilaczy. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy zdążył już przekwitnąć. W takiej sytuacji potrzebuje 1-2 miesięcy przerwy, w których zregeneruje się bez konieczności stosowania dodatkowych środków stymulujących, zarówno domowych, jak i sklepowych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o storczykach, znajdziesz w tutaj>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o storczykach, znajdziesz w tutaj>>>INTERIA.PL

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas