To nieprawda, że pod tujami nic nie urośnie. Najlepsze sąsiedztwo dla żywotników

Sadzone są w charakterze żywopłotów lub zdobią przestrzeń jako solitery. Tuje (żywotniki) to częsty widok na posesjach, warto jednak urozmaicić aranżację przydomowej przestrzeni. To nieprawda, że obok tui nic nie urośnie. Krzywdzący stereotyp można łatwo obalić, dobierając właściwe sąsiedztwo roślin. Co posadzić obok tui? Wybierać można spośród wielu gatunków iglaków, kwitnących krzewów czy bylin.

Kolorowy ogród to powód do dumy dla każdego ogrodnika
Kolorowy ogród to powód do dumy dla każdego ogrodnika123RF/PICSEL

Pamiętaj o kilku zasadach, dobierając sąsiedztwo dla tui

Przekonanie na temat tego, że obecność żywotników w ogrodzie wyklucza swobodny rozwój innych gatunków, najczęściej wynika z ogrodniczych błędów i nadmiernej improwizacji w doborze roślinnych sąsiadów. Weź pod uwagę podstawowe czynniki, a ogród będzie prezentował się zjawiskowo.

  • Tuje są roślinami kwasolubnymi. W ich pobliżu powinny więc znaleźć się rośliny, które mają podobne wymagania. Trudno oczekiwać, by na kwaśnym podłożu dobrze rozwijały się gatunki preferujące ziemię o odczynie zasadowym.
  • Prawdą jest, że żywotniki mają duże wymagania w kontekście substancji odżywczych, bywają nawet określane mianem żarłocznych. Nie oznacza to jednak, że inne uprawy są skazane na porażkę. Dobrym pomysłem przed posadzeniem innych roślin w ich pobliżu, jest zasilenie ziemi kompostem. Nie będziesz martwić się o przenawożenie, a jednocześnie zapewnisz wszystkim okazom składniki pokarmowe.
  • Zastanawiając się nad tym, co posadzić obok tui, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Rozrastające się krzewy mogą zacieniać sąsiadujące stanowiska. Unikaj sadzenia w ich pobliżu roślin, które wymagają dużego nasłonecznienia przez większą część dnia.
Tuje nie muszą rosnąć w odosobnieniu
Tuje nie muszą rosnąć w odosobnieniu123RF/PICSEL

To najważniejsze wytyczne w kontekście sąsiedztwa roślin dla żywotników. Choć wykluczają część gatunków, nadal lista roślin, które stworzą z tujami dorodny i malowniczy zestaw, jest długa.

Tuje z innymi iglakami

Za sprawą różnorodności kolorów i kształtów igieł, a także rozmiarów całych krzewów, tuje bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie innych iglaków. Namiastka lasu we własnym w ogrodzie? Pomysł jest jak najbardziej trafiony. Z żywotnikami bardzo dobrze prezentują się karłowe odmiany świerka pospolitego oraz cyprysiki i jałowce przyjmujące srebrzyste odcienie.

Barwny spektakl w ogrodzie, czyli jakie krzewy posadzić obok tui?

Tuje w ogrodzie wyglądają dekoracyjnie, ale odpowiednie sąsiedztwo jest w stanie zamienić posesję w scenę dla kolorowego spektaklu. Wybierając rośliny o dekoracyjnych liściach i kwitnące krzewy, możemy spodziewać się pełnych podziwu spojrzeń skierowanych na nasz ogród.

Z żywotnikami bardzo zagrany duet tworzą nietuzinkowe perukowce, a także czerwonolistne berberysy. Nie miej oporów przed wyborem gatunków, które dobrze rosną w cieniu, a tuje zapewnią im ochronę przed porywistym wiatrem. Zaliczają się do nich lubiane azalie i różaneczniki.

Czy obok tui można posadzić hortensje? Na tle żywotników pięknie prezentują się hortensje bukietowe i ogrodowe. Musisz jednak zadbać o to, aby tuje nie zabierały im dostępu do światła. Taki zestaw polecany jest w większych ogrodach, gdzie oba krzewy mają wystarczającą przestrzeń do wzrostu — ciasnota im nie służy.

Perukowiec to roślina, obok której nie można przejść obojętnie. Pięknie wygląda w połączeniu z żywotnikami
Perukowiec to roślina, obok której nie można przejść obojętnie. Pięknie wygląda w połączeniu z żywotnikami123RF/PICSEL

Co sadzić pod tujami? Byliny dają duże pole do popisu

Wolne miejsce obok żywotników z powodzeniem można wypełnić bylinami. Staraj się wybierać gatunki o różnych okresach kwitnienia. Dzięki temu ogród będzie wypełniony barwami przez cały sezon — od wiosny aż do jesieni.

Popularnym wyborem ogrodników jest sadzenie obok tui:

  • jeżówek,
  • floksów,
  • chabrów,
  • bergenii,
  • żurawek,
  • astrów,
  • liliowców,
  • bodziszków.

Bardzo ciekawy akcent pod tujami stanowią funkie. Co ciekawe, ozdobne liście mogą zastąpić trawnik w miejscach w ogrodzie, w których pielęgnacja murawy jest utrudniona.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas