Top 5 roślin na ogrodowe skalniaki. Żelazna odporność i zachwycający efekt

Ozdobne skalniaki w ogrodzie to idealne rozwiązanie zwłaszcza na terenach pagórkowatych i wszędzie tam, gdzie różnica wysokości terenu jest znaczna. Dobrze utrzymany skalniak, oprócz funkcji dekoracyjnej może też posłużyć jako separator poszczególnych części ogrodu oraz do aranżacji problematycznych miejsc na skarpach. Jakie rośliny warto sadzić na skalniakach? Sprawdź listę.

Jak zaaranżować idealny skalniak? Możliwości jest mnóstwo
Jak zaaranżować idealny skalniak? Możliwości jest mnóstwo 123RF/PICSEL

Roślina na skalniak: Gęsiówka kaukaska

Amatorzy aranżacji ogrodów bardzo chętnie wybierają gęsiówkę kaukaską. Świetnie prezentuje się praktycznie przez cały rok, a gdy zakwita, tworzy w ogrodzie zjawiskowe dywany z drobnych kwiatów w najprzeróżniejszych kolorach.

Gęsiówka kwitnie od marca do czerwca oraz we wrześniu. Osiąga wysokość około 15-20 cm.

Roślina ta nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o stanowisko sadzenia. Ważne, by znaleźć dla niej w miarę dobrze nasłonecznione miejsce, problemu nie stanowi również jakość gleby, w którą chcemy wsadzić roślinę. Gdy przekwitnie warto przyciąć pędy, by prezentowała się estetyczniej. Zimą nie wymaga skomplikowanego krycia przed mrozem i śniegiem.

Roślina na skalniak: Żagwin ogrodowy

Żagwin osiąga 10 cm wysokości, a zasadniczą częścią rośliny są drobne kwiatki, które niczym dywan osłaniają obsadzoną nimi powierzchnię.

Żagwin to często wybierana przez ogrodników bylina, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, choć ostry mróz może nieco uszkadzać pędy, dlatego warto przed zimą zwrócić uwagę na prawidłową osłonę rośliny.

Świetnie sprawdzi się zarówno do obsadzania podnóży skarp, ale równie ładnie będzie prezentowała się też w ozdobnych donicach. Najlepiej prosperuje  w nasłonecznionych i umiarkowanie wilgotnych miejscach.

Wybór roślin na skalniaki jest duży. Warto sięgać to najbardziej odporne odmiany, które przetrwają mrozy i susze
Wybór roślin na skalniaki jest duży. Warto sięgać to najbardziej odporne odmiany, które przetrwają mrozy i susze123RF/PICSEL

Roślina na skalniak: Floks szydlasty

Floks kwitnie od kwietnia do maja i świetnie sprawdzi się głównie na suchych i piaszczystych terenach. Ma niskie wymagania, jeśli chodzi o jakość gleby, dlatego też będzie rośliną idealną w przypadku najbardziej problematycznych terenów. Nie toleruje jednak mocno gliniastych i zbitych gleb.

Jest w zupełności mrozoodporna, nie straszne są jej wiatry i deszcze. Ogrodnicy sięgają po nią nie tylko w celu ozdobienia klasycznych skalniaków. Floks świetnie prezentuje się również w zwykłych rabatach czy niskich, rozłożystych donicach. Wyjątkowego charakteru dodają roślinie nietypowe, drobne, listki, które będą cieszyły oczy również zimą.

Roślina na skalniak: Zawciąg

Wyrasta na około 20 cm i ma bardzo małe wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Dobrze sprawdzi się w glebach suchych i jałowych, preferuje jednak sporą przepuszczalność, dlatego warto wcześniej nieco rozpulchnić teren sadzenia. Sprawdzi się zarówno na otwartych przestrzeniach, jak i w pojemnikach.

Z zawciągu można tworzyć fantazyjne obwódki lub wykończenia sekwencyjnych układów roślin w ogrodach. Jest to gatunek mrozoodporny, kwitnący w maju i czerwcu. Jego kwiaty przyciągają z powodzeniem przyciągają zapylacze i różne gatunki owadów.

Najczęściej wybierane rośliny kwitną zazwyczaj od marca-kwietnia do czerwca. Zimą nie tracą zielonej barwy liści
Najczęściej wybierane rośliny kwitną zazwyczaj od marca-kwietnia do czerwca. Zimą nie tracą zielonej barwy liści 123RF/PICSEL

Roślina na skalniak: Ubiorek wiecznie zielony

Jedna z najpopularniejszych roślin na skalniaki, o której słyszeli nawet mniej wprawni ogrodnicy. Kwitnie od maja do czerwca tworząc w ogrodzie obszerne dywany drobnych, białych kwiatów. Również należy do roślin mrozoodpornych, preferuje stanowiska mocno przepuszczalne o średniej żyzności. Świetnie, jeśli znajdziemy dla niego ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsce.

Aby utrzymać ubiorek w dobrej kondycji, warto zainwestować czas i wysiłek w regularne przycinanie, wtedy odwdzięczy się pięknym wyglądem nawet w mniej sprzyjających dla siebie glebowych warunkach.

***
Więcej w serwisie: 

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas