Traktowana jako odpad, a działa jak naturalny nawóz. Podlej paprotki, będą rosły jak szalone

Woda z gotowanych ziemniaków traktowana jest w większości domów jako odpad - wylewamy ją do zlewu, nie zastanawiając się nad tym, jak wiele tracimy. Woda spod tych warzyw bogata jest bowiem w cenne witaminy i składniki mineralne i z powodzeniem możemy użyć jej raz jeszcze - np. jako nawóz do domowych roślin doniczkowych. Jak ją stosować, by przyniosła najlepsze efekty?

Woda po gotowanych ziemniakach zawiera m.in.: potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń i sporo witamin
Woda po gotowanych ziemniakach zawiera m.in.: potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń i sporo witamin 123RF/PICSEL

Woda z gotowanych ziemniaków: właściwości

Ziemniaki, choć nie cieszą się ostatnio najlepszą sławą, są cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nich:

  • witaminę C
  • witaminy z grupy B
  • magnez, potas, fosfor, wapń
  • żelazo, sód i cynk

U ludzi usprawniają one funkcjonowanie układu pokarmowego, niwelują negatywne skutki stresu, poprawiają kondycję skóry, likwidują skurcze mięśni i wspomagają wzrok. Gotowane ziemniaki bez tłustych dodatków i sosów są nie tylko pożywnym, ale również zdrowym pokarmem, po który powinniśmy sięgać jak najczęściej.

Woda z gotowanych ziemniaków zawiera mnóstwo odżywczych substancji mineralnych, które uwolniły się podczas gotowania. Zamiast więc wylewać ją do zlewu, warto zgodnie z ideą zero waste dać jej drugie życie. Jednym z najlepszych sposobów na jej wykorzystanie jest przygotowanie naturalnego nawozu do roślin. 

Woda po ziemniakach jako nawóz: Jak przygotować?

By przygotować nawóz na bazie wody po gotowaniu ziemniaków, wystarczy po prostu ją odłożyć i podlać nią ziemię roślin, nie kwiaty i nie liście! Wodą po ziemniakach z powodzeniem można podlewać także kompost, by "ożywić" życie mikrobiologiczne.

Woda po ziemniakach to świetny nawóz do roślin
Woda po ziemniakach to świetny nawóz do roślin 123RF/PICSEL

WAŻNE: Woda po ziemniakach, którą chcemy wykorzystać jako nawóz, nie może być solona. Sól może bowiem zaszkodzić roślinom. 

Wodę po ugotowanych ziemniakach należy stosować na bieżąco i nie przechowywać jej zbyt długo, ponieważ dość szybko traci ona swoje właściwości, poza tym brzydko pachnie.

Woda po ziemniakach: dlaczego warto stosować?

Woda po ziemniakach to bogate źródło potasu, który widocznie wzmacnia i odżywia liście i ma pozytywny wpływ na kwitnienie roślin. Obecny w wodzie fosfor wzmacnia natomiast rozwój systemu korzeniowego. Pozostałe, zawarte w wodzie po ziemniakach mikroelementy poprawiają ogólną kondycję roślin, chroniąc je przed atakiem szkodników i groźnymi chorobami.

Ziemniaki to także wyjątkowo cenne źródło skrobi, która ma świetny wpływ na mikroorganizmy glebowe. 

Woda po ziemniakach: do jakich kwiatów?

Wodę po ziemniakach z powodzeniem stosować można do podlewania większości roślin, ale jej walory docenią szczególnie domowe rośliny doniczkowe. Taki nawóz nie nadaje się jednak do tych, które mają szczególne wymagania pokarmowe np. paprocie, storczyki i rośliny wrzosowate. 

Woda po gotowanych ziemniakach sprawdzi się jako nawóz do paprotki
Woda po gotowanych ziemniakach sprawdzi się jako nawóz do paprotki123RF/PICSEL

Nie tylko woda po gotowanych ziemniakach odżywia rośliny. Podobne właściwości ma również woda po gotowaniu innych warzyw, np. szpinaku, buraków czy marchwi, makaronu i ryżu. W tym wypadku również nie może być jednak ona posolona.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas