Reklama

Traktowana jako odpad, a działa jak naturalny nawóz. Podlej paprotki, będą rosły jak szalone

Woda z gotowanych ziemniaków traktowana jest w większości domów jako odpad - wylewamy ją do zlewu, nie zastanawiając się nad tym, jak wiele tracimy. Woda spod tych warzyw bogata jest bowiem w cenne witaminy i składniki mineralne i z powodzeniem możemy użyć jej raz jeszcze - np. jako nawóz do domowych roślin doniczkowych. Jak ją stosować, by przyniosła najlepsze efekty?

Woda z gotowanych ziemniaków: właściwości

Ziemniaki, choć nie cieszą się ostatnio najlepszą sławą, są cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nich:

  • witaminę C
  • witaminy z grupy B
  • magnez, potas, fosfor, wapń
  • żelazo, sód i cynk

U ludzi usprawniają one funkcjonowanie układu pokarmowego, niwelują negatywne skutki stresu, poprawiają kondycję skóry, likwidują skurcze mięśni i wspomagają wzrok. Gotowane ziemniaki bez tłustych dodatków i sosów są nie tylko pożywnym, ale również zdrowym pokarmem, po który powinniśmy sięgać jak najczęściej. 

Reklama

Nasze babcie doceniały nie tylko ziemniaki, ale również wodę po ich gotowaniu. Stanowiła ona często bazę do zup i sosów, napój dla przydomowych zwierząt np. krów lub... podstawę naturalnej płukanki do włosów. Dlaczego była aż tak cenna? 

Woda z gotowanych ziemniaków zawiera mnóstwo odżywczych substancji mineralnych, które uwolniły się podczas gotowania. Zamiast więc wylewać ją do zlewu, warto zgodnie z ideą zero waste dać jej drugie życie. Jednym z najlepszych sposobów na jej wykorzystanie jest przygotowanie naturalnego nawozu do roślin. 

Czytaj również: Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową. Larwy opadną na ziemię

Woda po ziemniakach jako nawóz: Jak przygotować?

By przygotować nawóz na bazie wody po gotowaniu ziemniaków, wystarczy po prostu ją odłożyć i podlać nią ziemię roślin, nie kwiaty i nie liście! Wodą po ziemniakach z powodzeniem można podlewać także kompost, by "ożywić" życie mikrobiologiczne.

WAŻNE: Woda po ziemniakach, którą chcemy wykorzystać jako nawóz, nie może być solona. Sól może bowiem zaszkodzić roślinom. 

Wodę po ugotowanych ziemniakach należy stosować na bieżąco i nie przechowywać jej zbyt długo, ponieważ dość szybko traci ona swoje właściwości, poza tym brzydko pachnie. 

Woda po ziemniakach: dlaczego warto stosować?

Woda po ziemniakach to bogate źródło potasu, który widocznie wzmacnia i odżywia liście i ma pozytywny wpływ na kwitnienie roślin. Obecny w wodzie fosfor wzmacnia natomiast rozwój systemu korzeniowego. Pozostałe, zawarte w wodzie po ziemniakach mikroelementy poprawiają ogólną kondycję roślin, chroniąc je przed atakiem szkodników i groźnymi chorobami. 

Ziemniaki to także wyjątkowo cenne źródło skrobi, która ma świetny wpływ na mikroorganizmy glebowe. 

Woda po ziemniakach: do jakich kwiatów?

Wodę po ziemniakach z powodzeniem stosować można do podlewania większości roślin, ale jej walory docenią szczególnie domowe rośliny doniczkowe. Taki nawóz nie nadaje się jednak do tych, które mają szczególne wymagania pokarmowe np. paprocie, storczyki i rośliny wrzosowate. 

Nie tylko woda po gotowanych ziemniakach odżywia rośliny. Podobne właściwości ma również woda po gotowaniu innych warzyw, np. szpinaku, buraków czy marchwi, makaronu i ryżu. W tym wypadku również nie może być jednak ona posolona. 

Zobacz również:  Wysusz, zmiel i podlej zamiokulkasa. Będzie rósł jak szalony

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy