Reklama

Reklama

Trudne pożegnanie. Po czym poznać, że pies umiera?

Śmierć podopiecznego, to dla opiekuna psa jedno z najbardziej traumatycznych doznań. Dobrze jest być zawczasu psychicznie przygotowanym na ten moment. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że nasz przyjaciel niedługo nas opuści?

Długość życia psa w dużej mierze uzależniona jest od jego rasy. Niektóre żyją około 10 lat, inne odchodzą od nas nawet po 20 latach. Najbardziej ogólną zasadą jest taka, że kundelki żyją dłużej, a psy rasowe krócej. 

Otoczone przez nas opieką psy najczęściej umierają ze starości. Innym powodem są schorzenia i nowotwory, występujące głównie u ras obciążonych genetycznie takim ryzykiem. Jakie zachowania u naszego psa mogą zwiastować zbliżającą się śmierć? Omówmy je pokrótce. 

Senność i otępienie

Psy śpią nawet do 14 godzin dziennie i nie ma w tym niczego dziwnego, ani niepokojącego. Najczęściej też zasypiają w swoich ulubionych ku temu miejscach. Mamy jednak powody do niepokoju, gdy nasz przyjaciel zaczyna zasypiać w miejscach, w których wcześniej tego nie robił, ma bardzo mało energii i nie reaguje na bodźce, które wcześniej wzbudzały jego entuzjazm. 

Reklama

Brak apetytu

Psy mogą nie mieć apetytu z wielu, czasem banalnych powodów. Jeżeli jednak przez dłuższy czas odmawiają przyjmowania pokarmów, może być to oznaką niewydolności ich organów wewnętrznych, a tym samym bardzo poważnego zagrożenia dla życia.

Zobacz również: Mandat za przewożenie psa w aucie. Ile możesz zapłacić?

Nietrzymanie moczu

Wraz z wiekiem mięśnie układu moczowego psa-seniora stają się coraz słabsze. Dlatego też nietrzymanie moczu u starszych psów nie jest zjawiskiem rzadkim. Gdy jednak pojawia się zupełnie niespodziewanie, z dużym nasileniem, a towarzyszą mu także inne niepokojące objawy, jest to bardzo poważny symptom.

Wymioty

Wymioty są dla psów naturalnym sposobem na radzenie sobie z niestrawnością. Zwłaszcza w połączeniu z wcześniejszym jedzeniem trawy. Podobnie jak w innych przypadkach nie powinnyśmy więc wpadać w panikę, widząc taki objaw. Sytuacja zmienia się, jeżeli wymioty są długotrwałe i bardzo częste. Psy na granicy życia i śmierci często mają problemy z trawieniem pokarmu i nie są w stanie utrzymać go w żołądku. 

Zobacz również: Wakacje i pies przywiązany do drzewa. Tak Polacy pozbywają się zwierząt

Odbarwienia dziąseł

Jeżeli pies ma problemy z układem krążenia, oznaki możemy zaobserwować w zmianie koloru jego dziąseł. Gdy krew nie dociera, tam, gdzie docierać powinna, stają się one szare lub białawe. Może być to wynikiem krwotoku wewnętrznego, spadku ciśnienia krwi, a także anemii. 

Zmiana zachowania

Nadchodzącą śmierć możemy wyczytać również ze zmian zachowania u naszego podopiecznego. Niektóre psy poszukują wtedy ciągłego kontaktu z właścicielem, są niespokojne i przestraszone. Inne mogą stać się drażliwe w ostatnich chwilach, a nawet agresywne. Będą poszukiwały samotności. 

Inne objawy

Bliska śmierć może objawiać się u psów również na inne sposoby. Najbardziej niepokojące są sytuacje gdy nie mamy do czynienia z jednym objawem, ale z wieloma, występującymi równocześnie. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? 

  • Utrata koordynacji ruchów, 
  • drgawki, 
  • trudności z oddychaniem,
  • letarg. 

Zobacz również: Nie lekceważ tego jak śpi twój pies. Ta pozycja niepokoi! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śmierć psa | choroby psów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy