Trytoma groniasta: Uprawa i pielęgnacja

Bujne okazy roślin to chluba każdego ogrodnika. Prócz dobrze znanych rodzimych roślin, warto również posadzić w ogrodzie gatunki egzotyczne. Przykładem może być, pochodząca z Afryki, trytoma groniasta, która nie dość, że osiąga imponujące rozmiary, to zachwyca oryginalnymi kwiatostanami. Jej uprawa może tylko z pozoru wydawać się trudna: wymaga jedynie znalezienia odpowiedniego miejsca, a także osłaniania przed mrozem. Wysiłek może się opłacić latem, kiedy na łodygach pojawiają się piękne kwiaty. Jakie wymagania ma trytoma groniasta? O czym trzeba pamiętać podczas jej pielęgnacji?

Trytoma groniasta
Trytoma groniasta ©123RF/PICSEL

Trytoma groniasta: Co trzeba o niej wiedzieć?

Kwiatostan w przybliżeniu
©123RF/PICSEL

Trytoma groniasta, znana również jako knifofia, jest byliną z rodziny złotogłowowatych. Pochodzi z terenów Południowej Afryki, ale dzięki działalności człowieka, spotykana jest również w krajach o ciepłym klimacie, jak Meksyk, Hiszpania czy Turcja. Trytoma groniasta charakteryzuje się zwartą kępą podłużnych i zielonych liści, z których wyrasta wysoka i sztywna łodyga pokryta drobnymi kwiatami, otwierającymi się z od dołu do góry. Z racji swojego wyglądu i osiąganych rozmiarów (do 120cm), często nazywana jest "płonącą pochodnią".

Odmiany trytomy

Trytoma groniasta spotykana jest w wielu odmianach, które różnią się wariantami kolorystycznymi. Warto wiedzieć, że kwiatostan, z racji odwrotnego otwierania się, wybarwia się i przyjmuje różne kolory. Spotykać można odmiany żółto-pomarańczowe, pomarańczowo-czerwone, biało-kremowe, biało-zielone, a także kremowo-cytrynowe, czy całkowicie czerwone. Na szczególną uwagę zasługują trytomy groniaste "Lemon popsicle", "Poco orange", "Royal castle", "Nancy’s red".

Warunki uprawy trytomy

Trytoma w słońcu
©123RF/PICSEL

Trytoma należy do roślin, które są łatwe w uprawie. Problemem może być jedynie wybór odpowiedniego miejsca. Z jednej strony powinno być ono bardzo jasne i gorące, ale równocześnie osłonięte od nadmiernego wiatru. Poza tym istotne są wymagania glebowe: choć ziemia nie musi być żyzna, podłoże powinno być przepuszczalne i delikatnie wilgotne, które charakteryzuje się lekko kwaśnym odczynem pH. Najlepiej będą to rabaty znajdujące się pod północną ścianą domu lub altany działkowej.

Sadzenie trytomy

Najłatwiej sadzić dobrze wykształcone sadzonki trytomy, które można kupić na targach i sklepach ogrodniczych. Miejsce pod roślinę powinno być dobrze spulchnione. W przypadku bardzo zbitych warstw ziemi, warto dół wyłożyć warstwą drenażową. Taki zabieg zapobiegnie gniciu delikatnych korzeni podczas opadów. Trudniejsza jest uprawa trytomy z nasion. Po umieszczeniu ich w doniczce lub inspekcie, warto poddać je stratyfikacji, czyli przeniesieniu całości do chłodniejszego pomieszczenia na kilka dni (0-5 stopni Celsjusza), a następnie zaniesienia z powrotem do ciepłego pokoju. Po wykształceniu się sadzonek, wystarczy wsadzić je do docelowego miejsca, ale nie wcześniej niż po ustaniu ostatnich przymrozków.

Pielęgnacja trytomy

Żółte kwiatostany
©123RF/PICSEL

Po zapewnieniu trytomie dobrych warunków uprawowych, należy uzbroić się w cierpliwość: roślina kwitnie dopiero po kilku latach od zasadzenia. Starania się opłacą, ponieważ kwiaty pojawiają się na początku czerwca i zdobią roślinę nieprzerwanie aż do początków października. Jak dbać o trytomę? Wystarczy ją podlewać od czasu do czasu tak, aby podłoże było wilgotne, ale nie zalane przez wodę. Warto też znać pewien trik ogrodników: aby kwiatów na trytomie było więcej, należy na bieżąco usuwać martwe części kwiatostanów. Pobudzi to całą roślinę do wytwarzania nowych.

Ochrona przed zimą

Nieco więcej kłopotów trytoma może sprawić zimą, kiedy w naszym klimacie pojawiają się ujemne temperatury. Choć dorosłej roślinie nie straszne są delikatne przymrozki, to utrzymujące się mrozy przez kilka dni z rzędu mogą jej zaszkodzić. Warto roślinę zabezpieczyć przed mrozem wykonując stroisz lub ukryć część nadziemną przepuszczanym materiałem, a podstawę rośliny przysypać ściółką lub solidną warstwą kory. Jeśli to pomoże, to wiosną trytoma odżyje: wtedy to idealny czas na rozmnażanie przez podział jej dekoracyjnych kłączy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas