Tuja przed zimą woła o pomoc. To już ostatni moment, by ją uratować

Prognozy pogody są bezlitosne – już za kilkanaście dni temperatura w wielu miejscach w Polsce pokaże w ciągu dnia zaledwie 2-3 stopnie Celsjusza, a nocą możemy mieć do czynienia nawet z mrozem. To z kolei oznacza, że miłośnicy roślin ogrodowych mają ostatnią szansę na zadbanie o swoje kwiaty, krzewy i drzewka przed nadejściem zimy.

Przed nadchodzącą zimą należy obficie podlać tuje
Przed nadchodzącą zimą należy obficie podlać tuje123RF/PICSEL

Niska temperatura, porywisty wiatr, ale także śnieg, to dla wielu ogrodowych roślin nie lada wyzwanie. Niektóre z nich same potrafią poradzić sobie w ekstremalnych warunkach, ale w ogrodzie znajdziemy również takie rośliny, które wymagają wsparcia od ich właścicieli.

Jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Polsce jest bez wątpienia tuja. I choć żywotnik dobrze radzi sobie podczas jesienno-zimowych miesięcy, to jednak warto przygotować tę iglastą roślinę na nadchodzącą zimę.

Jak zadbać o tuję przed zimą?

Przed nadchodzącą zimą przede wszystkim powinniśmy zadbać o młode, niedawno posadzone tuje, dla których będzie to pierwsze zetknięcie z niesprzyjającymi i wymagającymi warunkami atmosferycznymi.

W tym celu najważniejszą czynnością, o której nie wolno nam zapomnieć, jest odpowiednie nawodnienie podłoża rośliny. Przed pojawieniem się przymrozków i mrozów, roślinę należy obficie podlać. Mroźny wiatr może wysuszać tuję, dlatego roślina zacznie pobierać wodę z ziemi.

Zwłaszcza młode tuje potrzebują odpowiedniej pielęgnacji przed mroźnymi miesiącami
Zwłaszcza młode tuje potrzebują odpowiedniej pielęgnacji przed mroźnymi miesiącami123RF/PICSEL

Podlewanie powinno mieć również miejsce zimą, ale tylko w dniach, kiedy mamy do czynienia z odwilżą. Dobrym rozwiązaniem jest również ściółkowanie, dzięki czemu zabezpieczymy roślinę przed skrajnymi temperaturami.

Dlaczego należy usuwać śnieg z tui?

Ponadto starajmy się regularnie usuwać nadmiar śniegu z tui. Warto to zrobić, gdy mamy do czynienia ze świeżym, puszystym śniegiem. Dlaczego to takie ważne? Jeśli nie pozbędziemy się śniegu z rośliny, to podczas cieplejszego dnia zacznie on topnieć, a następnie woda osadzona na gałązkach zamarznie. To z kolei może doprowadzić do zniekształcenia rośliny lub jej połamania.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas