Twój grudnik znów zakwitnie!

Ta popularna roślina zwana też kaktusem bożonarodzeniowym może być obsypana pąkami przez całą zimę. Tę i... następną!

Szlumbergera
Szlumbergera123RF/PICSEL

1. Stała miejscówka. Grudnik bardzo źle reaguje na jakiejkolwiek zmiany miejsca, a nawet obracanie doniczką. Może wtedy stracić wszystkie pąki! Najlepiej ustawić go w jasnym miejscu (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym) i już nie ruszać.

2. Oszczędne podlewanie. Roślina nie lubi wody zalegającej w ziemi. Trzeba więc ją podlewać dopiero, gdy ziemia lekko przeschnie. Dobrze jest natomiast zraszać jej otoczenie, bo... nie służy jej suche powietrze. Dlatego raz w tygodniu opryskajmy roślinę wodą ze spryskiwacza.

3. Właściwy odpoczynek. Gdy grudnik przestanie już kwitnąć (zwykle na przełomie lutego i marca), przestawmy go w bardzo chłodne miejsce (o temperaturze ok. 10 st.). Nie podlewajmy, tylko zwilżajmy delikatnie ziemię, gdy będzie już bardzo sucha, a łodygi rośliny zaczną się marszczyć.

4. Suche stanowisko w okresie spoczynku. Kiedy jest zimne i mokre (np. gdy podlewamy za często), roślinie grozi zgnilizna korzeniowa. Ratunkiem jest wtedy przesadzenie grudnika do nowego podłoża. Najlepsze jest takie dla kaktusów.

Fiołek alpejski w domu - jak o niego dbać?Interia DIY
Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas