Twój grudnik znów zakwitnie!
Ta popularna roślina zwana też kaktusem bożonarodzeniowym może być obsypana pąkami przez całą zimę. Tę i... następną!
1. Stała miejscówka. Grudnik bardzo źle reaguje na jakiejkolwiek zmiany miejsca, a nawet obracanie doniczką. Może wtedy stracić wszystkie pąki! Najlepiej ustawić go w jasnym miejscu (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym) i już nie ruszać.
2. Oszczędne podlewanie. Roślina nie lubi wody zalegającej w ziemi. Trzeba więc ją podlewać dopiero, gdy ziemia lekko przeschnie. Dobrze jest natomiast zraszać jej otoczenie, bo... nie służy jej suche powietrze. Dlatego raz w tygodniu opryskajmy roślinę wodą ze spryskiwacza.
3. Właściwy odpoczynek. Gdy grudnik przestanie już kwitnąć (zwykle na przełomie lutego i marca), przestawmy go w bardzo chłodne miejsce (o temperaturze ok. 10 st.). Nie podlewajmy, tylko zwilżajmy delikatnie ziemię, gdy będzie już bardzo sucha, a łodygi rośliny zaczną się marszczyć.
4. Suche stanowisko w okresie spoczynku. Kiedy jest zimne i mokre (np. gdy podlewamy za często), roślinie grozi zgnilizna korzeniowa. Ratunkiem jest wtedy przesadzenie grudnika do nowego podłoża. Najlepsze jest takie dla kaktusów.