Tworzy w ogrodzie mięciutkie dywany! Prosta w uprawie macierzanka piaskowa

Jak wygląda macierzanka piaskowa? Ta roślina działa na wyobraźnię! Świetnie sprawdza się jako uzupełnienie pustych przestrzeni w ogrodzie. Szybko się rozrasta, przypominając barwne dywany lub poduchy. Co ciekawe, jest odporna na deptanie, zatem można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że macierzanka piaskowa wiele zniesie. Nie ma dużych wymagań, więc docenią ją początkujący ogrodnicy. Posadzić ją można jeszcze we wrześniu!

Zaproś do ogrodu macierzankę piaskową
Zaproś do ogrodu macierzankę piaskową123RF/PICSEL

Macierzanka piaskowa: Garść ciekawostek

Roślina znana była już w starożytnej Grecji, gdzie chętnie korzystano z jej leczniczych właściwości. Według starodawnych wierzeń miała nawet odstraszać śmiercionośne węże i skorpiony. W Polsce zalicza się do roślin pospolitych, a spotkać ją można przede wszystkim na terenach nizinnych.

Macierzanka piaskowa to tylko jedna z nazw, pod którą znajdziemy ten ciekawy okaz. Bywa określana mianem tymianku wąskolistnego i cząberka. Skojarzenia kulinarne są jak najbardziej wskazane! Jako przyprawa macierzanka fantastycznie podkreśli smak mięs, rosołu czy różnego rodzaju sosów i potrawek.

Gdzie rośnie macierzanka piaskowa?

W stanie dzikim trafić na nią można na nieużytkach, w lasach sosnowych i brzozowych, a także na terenach piaszczystych. Nazwa rośliny nie wzięła się z przypadku! A w jakim charakterze warto przenieść macierzankę piaskową na ogrodowy grunt? Z racji tego, że tworzy niską i gęstą darń (o wysokości nieprzekraczającej zazwyczaj 30 centymetrów), doskonale sprawdza się jako wypełnienie niezagospodarowanych przestrzeni w ogrodzie.

Macierzankę piaskową z powodzeniem można sadzić na skalniakach. Nadaje się do wydzielania części ogrodu, sadzenia na obwódkach, przy chodnikach i murkach. Jej niewątpliwym atutem jest duża odporność na choroby i szkodniki.

Jak wygląda macierzanka piaskowa?

Rozpoznasz ją na podstawie ciemnozielonych, skórzastych i owalnych liści oraz owłosionych łodyg. Rozrasta się gęsto i stąd bierze się efekt roślinnych dywanów. W okresie kwitnienia, który przypada na okres między czerwcem a wrześniem, pojawiają się drobne kwiaty w odcieniach różu i fioletu. Trafić można również na odmiany o kwiatach białych, purpurowych i czerwonych. Roślina cechuje się bardzo przyjemnym zapachem, przyciągającym pszczoły. Zalicza się również do okazów miododajnych.

Sadzenie macierzanki piaskowej: Jakie ma wymagania?

Wymagania macierzanki można opisać jako skromne. Nie sprawi ogrodnikom zbyt wiele kłopotów, jest odpowiednią rośliną dla osób, ceniących wygodę w uprawie roślin ozdobnych. Niewiele pracy i spektakularne efekty? Z macierzanką piaskową to możliwe!

  • Ziemia powinna być przepuszczalna i lekka, macierzanka bardzo dobrze rozwija się na glebie piaszczystej. Jest jednak w stanie rosnąć nawet na gliniastym i kamienistym podłożu.
  • Dobrze, by odczyn gleby był zasadowy lub lekko kwaśny.
  • Macierzanka lubi słońce, więc należy zapewnić jej jasne stanowisko. Powinna być jednocześnie osłonięta przed działaniem porywistego wiatru.
  • Mimo tych preferencji roślinę w czasie suchych i upalnych dni warto umiarkowanie podlewać.
  • Przed posadzeniem macierzanki, podłoże należy odchwaścić. Warto je też zasilić kompostem.

Sadzonki macierzanki piaskowej można umieścić w gruncie późnym latem i wczesną jesienią. Wrzesień to odpowiedni moment! Trzeba jednak pamiętać, by młode rośliny zabezpieczyć przed zimą, okrywając je korą, warstwą trocin czy gałązek drzew iglastych. Dzięki temu przetrwają mrozy i będą się pięknie rozwijać w kolejnym sezonie. 

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas