Jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Pewna grupa osób musi omijać go szerokim łukiem
Awokado uznawane jest za jeden z najzdrowszych owoców, które jest powszechnie dostępne w większości marketów. Konsumenci cenią sobie awokado za jego charakterystyczny, orzechowy smak i uniwersalność, ponieważ może posłużyć za dodatek do wielu dań. Jednak pewna grupa osób powinna omijać owoc szerokim łukiem. O kim mowa?
Awokado - właściwości zdrowotne
Na całym świecie spożywa się około 5 miliardów awokado rocznie, co już samo w sobie świadczy o ogromnej popularności tego owocu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ awokado to niezwykle zdrowy dar natury, którego nie powinno zabraknąć w naszej diecie.
Awokado charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy K, która ma duży wpływ na wzmocnienie kości i krzepliwość krwi. W owocu znajdziemy również witaminę B9, świetnie wpływającą na kondycję mózgu oraz stosunkowo dużą ilość potasu.
Awokado to świetne źródło zdrowych tłuszczów, zwłaszcza jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL, automatycznie podnosząc poziom dobrego cholesterolu HDL.
Ponadto awokado ma niski indeks glimekiczny i niewielką zawartość cukrów prostych, co jest szczególnie ważne dla osób borykających się z cukrzycą.
Kto nie powinien jeść awokado?
Awokado to bez wątpienia owoc prozdrowotny, ale nie wszyscy mogą go spożywać. Jeśli zdiagnozowano u nas uczulenie na lateks, powinniśmy wyeliminować awokado z diety. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż za sprawą alergii krzyżowej, nazywanej zespołem lateksowo-owocowym, może dojść do bardzo nieprzyjemnej reakcji organizmu.
Jak już wspomnieliśmy - awokado charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy K, która bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Osoby biorące leki przeciwzakrzepowe powinny uważać na to, w jakich ilościach spożywają owoc. Niestety zjedzenie zbyt dużych ilości awokado może zaburzyć poprawne działanie leków. W związku z tym, osoby przyjmujące medykamenty, powinny skonsultować z lekarzem, ile awokado i czy w ogóle mogą spożywać.
Awokado może nie być najlepszym wyborem dla osób z zespołem jelita drażliwego. Zawarte w owocu krótkołańcuchowe węglowodany mogą nie być odpowiednio trawione przez osoby z taką dolegliwością, zwłaszcza po zjedzeniu dużej ilości awokado. Pokłosiem takiego stanu rzeczy mogą być zaparcia, ból brzucha, wzdęcia, a nawet biegunka.
Warto wiedzieć: Nie musisz czekać kilku dni. W mig będzie zdatny do spożycia