Oto najkrótsze nazwiska w Polsce. Składają się z dwóch liter

W Polsce istnieje ponad 540 tys. różnych nazwisk, spośród których do najpopularniejszych należą: Nowak, Kowalski i Wiśniewski. Okazuje się, że w naszym kraju są również osoby z nazwiskami zdecydowanie mniej oczywistymi, bo zaledwie dwuliterowymi.

W Polsce żyją osoby, które mają zaledwie dwuliterowe nazwiska
W Polsce żyją osoby, które mają zaledwie dwuliterowe nazwiska123RF/PICSEL

Które nazwiska w Polsce są najpopularniejsze?

Niemal każdy spotyka w swoim życiu ludzi, którzy posiadają ciekawe, charakterystyczne, niespotykane, a czasami zabawne nazwiska. Od wielu lat najpopularniejsze nazwisko naszym kraju to Nowak. W 2023 r. nosiło je ponad 200 tys. osób. Na drugim miejscu, również bez niespodzianek, jest nazwisko Kowalski/Kowalska - ponad 136 tys. ludzi. Najniższy stopień podium przypada Wiśniewskim - ponad 108 tys. ludzi nosi takie nazwisko.

W pierwszej dziesiątce wśród najpopularniejszych nazwisk w Polsce znalazły się również: Wójcik, Kowalczyk, Kamiński/Kamińska, Lewandowski/Lewandowska, Zieliński/Zielińska, Szymański/Szymańska oraz Woźniak.

Oto najkrótsze nazwiska w Polsce

Wśród nas żyją również ludzie, którzy są posiadaczami niezwykle oryginalnych, bo zaledwie dwuliterowych nazwisk. Co ciekawe, dzięki rządowej stronie dane.gov.pl możemy sprawdzić, jakie to nazwiska i ile osób je posiada.

Z wykazu nazwisk osób żyjących występujących w rejestrze PESEL - stan na 19.01.2024 - wynika, że w Polsce są cztery kobiety i trzech mężczyzn noszących nazwisko Ax. Kolejnym, dwuliterowym nazwiskiem jest Bc, które nosi w Polsce czterech mężczyzn.

Oo - posiadaczami takie nazwiska jest w Polsce dwóch mężczyzn, ale już Eo noszą trzy kobiety i dwóch mężczyzn. Nazwisko In noszą obecnie w Polsce trzy kobiety oraz trzech mężczyzn. To jednak nie koniec, zaskakujących, oryginalnych, dwuliterowych nazwisk.

Czterech mężczyzn w naszym kraju posiada nazwisko Je. Dwóch mężczyzn ma na nazwisko Ka oraz Oe. Natomiast nazwisko Sa należy do dwóch kobiet i trzech mężczyzn.

"Zbliżenia". Chris Cugowski o swojej muzycznej drodze i o tym jak trafił do serialu „Bridgertonowie”INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas