Tym emerytom PIT-u nie rozliczy Urząd Skarbowy. Kto musi złożyć formularz?

Rozliczanie deklaracji podatkowych to szczególny okres w roku. W tym roku dodatkowo sytuacji nie poprawia fakt zmian wprowadzonych przez Nowy Ład. Czy Urząd Skarbowy rozliczy emerytom podatki za 2022 rok? Sprawdź, w jakiej sytuacji emeryci nie muszą składać deklaracji podatkowej, a w jakiej konieczne będzie dostarczenie odpowiedniego formularza do organów podatkowych.

Zmiany w PIT dla emerytów. Kiedy trzeba samemu rozliczyć podatek, a kiedy zrobi to US?
Zmiany w PIT dla emerytów. Kiedy trzeba samemu rozliczyć podatek, a kiedy zrobi to US?123RF/PICSEL

W jakim przypadku emeryt nie musi składać PITu?

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o rozliczanie deklaracji podatkowych, jest uzyskiwanie przez emerytów dodatkowych dochodów poza świadczeniem emerytalnym. Jeśli jedynym źródłem utrzymania jest emerytura, składanie formularza PIT-37 do Urzędu Skarbowego nie jest konieczne.

Organy podatkowe wysyłają do emerytów dwa formularze: PIT-11A oraz PIT-40A. Otrzymanie takiego dokumentu oznacza, że Urząd Skarbowy we własnym zakresie przygotował PIT-37 dla emeryta. W takiej sytuacji możliwe są dwie drogi:

  • jeśli emeryt nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w dniu 2 maja 2023 roku,
  • jeśli emeryt chce złożyć deklarację we własnym zakresie, może skorzystać z tej przygotowanej przez US i wysłać ją w formie papierowej lub elektronicznej.

Objęte brakiem konieczności składania zeznania podatkowego są emeryci, którzy oprócz nieuzyskania dodatkowych dochodów: nie korzystają z ulg podatkowych, nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem oraz nie są osobami samotnie wychowującymi dzieci.

PIT-11A wystawiany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytom, którzy przez cały rok otrzymywali emeryturę, a z ich rozliczenia wynika nadpłata.

Kiedy emeryt jest zmuszony do wypełnienia deklaracji PIT-37?

Zobligowani do złożenia formularza PIT-37 są emeryci, którzy w 2022 roku spełnili choćby jeden z poniższych warunków:

  • uzyskali inne dochody opodatkowane według skali podatkowej,
  • korzystają z ulg podatkowych,
  • rozliczają się wspólnie z małżonkiem,
  • rozliczają się jako osoby samotnie wychowujące dziecko.

W takim przypadku rozliczenie nie nastąpi automatycznie przez Urząd Skarbowy, a emeryt musi złożyć deklarację podatkową za 2022 rok na formularzu PIT-37. Termin rozliczenia deklaracji w takim przypadku upływa 2 maja 2023 roku.

Czy emeryci muszą składać deklaracje podatkowe za 2022 rok?
Czy emeryci muszą składać deklaracje podatkowe za 2022 rok?123RF/PICSEL

Niezłożenie deklaracji podatkowej w określonym terminie może wiązać się z różnymi konsekwencjami. Jeśli emeryt chciał złożyć PIT-37 w celu odliczenia ulg podatkowych bądź rozliczenia wspólnie z małżonkiem, to następstwem będzie złożenie formularza bez uwzględnienia tych elementów. Wynika to z faktu, że widniejąca w systemie Twój e-PIT deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana po 2 maja 2023 roku.

Jeśli emeryt nie uwzględnił w rozliczeniu dodatkowych dochodów uzyskanych w 2022 roku, musi jak najszybciej wysłać prawidłową deklarację do Urzędu Skarbowego, a także złożyć czynny żal.

Zerowy PIT dla seniorów. Czy emeryt może skorzystać z ulgi podatkowej?

Ulga dla pracujących seniorów, czyli zerowy PIT dla seniorów, obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Została wprowadzona w przepisach związanych z Polskim Ładem. Korzystanie z tego rozwiązania pozwoli seniorom osiągnąć 85 528 złotych przychodów zwolnionych z opodatkowania w skali roku. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi zerowy PIT dla seniorów? Muszą zostać jednocześnie wypełnione trzy czynniki:

  • osiągnięcie wieku emerytalnego,
  • pozostanie w zatrudnieniu,
  • brak ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Oznacza to, że z zerowego PITu dla seniorów mogą skorzystać osoby, którym została przyznana emerytura, jednak jej nie pobierają. Jest to tak zwane zawieszone prawo do emerytury.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas